زانتان گام


Xanthan Gum 

زانتان گام چیست؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین وارد کنندگان و تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید زانتان گام ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.
CAS: 11138-66-2
 E-Number 415
 C35H49O29
 


زانتان گام ( گزانتانگام، صمغ زانتان) يک ماده ي پودري است که از ترکيب قندهاي تخميري و باکتري‌هاي خاصي توليد مي‌شود. اين ماده به عنوان يک افزودني خوراکي و تثبيت‌کننده معروف است. زانتان گام به صورت پودري سفيد بدون مزه و بو توليد مي‌شود، و سازمان غذا و دارو (FDA) آن را به عنوان يک ماده بي‌خطر و غيرسمي براي سلامت انسان تأييد کرده است. اين ماده به راحتي در آب حل مي‌شود و ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارد. به علت اين ويژگي‌ها، زانتان گام به عنوان يکي از مواد بسيار مهم در صنايع غذايي شناخته مي‌شود.

زانتان گام يکي از پلي‌ساکاريدهاي مهم در ميکروبيولوژي است و کاربردهاي زيادي در صنايع مختلف دارد. اين ماده يک نوع پلاستيک غيرحقيقي است که خواص مشابهي به پلاستيک دارد. ويسکوزيته آن در دماهاي مختلف ثابت مي‌ماند. يکي از ويژگي‌هاي مهم زانتان گام، توانايي توزيع خوب در مايعات است که باعث مي‌شود محلول حاصل خواص ويسکوزيته‌اي و پايدار داشته باشد. اين ماده به عنوان يک ماده حجم‌دهنده و تثبيت‌کننده نيز استفاده مي‌شود.
مشخصات فني :
صمغ زانتان گام به صورت پودر در بازار عرضه مي‌شود و از تجزيه پنج واحد قند توليد مي‌شود. ساختار اصلي اين صمغ بر پايه مولکول‌هاي سلولوزي است. همچنين، تحقيقات نشان داده‌اند که مولکول‌هاي صمغ زانتان براي ايجاد يک ساختار منظم از طريق پيوندهاي هيدروژني با يکديگر وابسته مي‌شوند.
تاريخچه زانتان گام :
زانتانگام در سال 1950 توسط شرکتي در کاليفرناي آمريکا براي بار اول توليد شد و پس از آن زانتانگام در سال 1969، توسط سازمان غذا و دارو آمريکا به عنوان افزودني غذايي شناخته شد و مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن در سال 1975، کيفيت و استاندارد اين ماده توسط داروسازي آمريکا تاييد شد. در سال 1983، زانتانگام را به عنوان امولسيفاير، غلظت دهنده و تثبيت کننده در دسته بندي‌هاي افزودني‌ مجاز خوراکي قرار گرفت. 

روش هاي توليد :
عنصر اصلي تشکيل دهنده زانتان گام، گلوکز است. زانتان گام پليمري طبيعي است و از نوعي باکتري به نام زانتاموناس در آزمايشگاه توليد مي‌شود. همچنين اين ماده از فرمانتاسيون لاکتوز، گلوکز و ساکارز به دست مي‌آيد. در حال حاضر، زانتانگام مهمترين پلي ساکاريد ميکروبيوژي است. روش توليد اين ماده به شکل زير است.
در مرحله اول، باکتري‌هاي توليد کننده اين ماده در ظرفي همزده مي‌شوند که اين ظرف شامل کربوهيدرات‌ها مانند يک منبع هيدروژن مناسب، گلوکز و نماک‌هاي مغذي است.
در مرحله بعد، ظرف مورد نظر را گرما مي‌دهند و زماني که فرايند تبخير تمام شد، ماده به دست آمده را براي از بين بردن باکتري‌ها گرم مي‌کنند.
محصول نهايي ايزوپروپيل الکل و صمغ زانتان گام است، که به مرور ته نشين مي‌شوند و پليمر به دست آمده از اين فرايند را پس از خشک کردن بستع بندي مي‌کنند.

خواص زانتان گام (صمغ زانتان گام) :
زانتان گام خواص و ويژگي هاي منحصر به فردي دارد به همين علت کاربردهاي بسيار فراواني در صنايع گوناگون دارد. در اين قسمت سعي داريم شما را با خواص اين محصول هيدروکلوييدي منحصر به فرد آشنا کنيم تا هنگام خريد بهترين تصميم را بگيريد:
اين ترکيب شيميايي جزو ترکيبات شيميايي پايدار کننده مي باشد.
زانتان گام توانايي افزايش ويسکوزيته مواد غذايي مختلف را دارا مي باشد.
باعث افزايش ماندگاري طعم و بافت انواع غذاها مي باشد.
خاصيت استابلايزري و امولسيفايري دارد. به همين علت براي امور مختلف مي ‌توان از اين ترکيب شيميايي استفاده کرد.
از ديگر خواص اين محصول شيميايي مي توان به خاصيت افزايش حجم ترکيبات گوناگون اشاره کرد. زانتان گام مقاومت بسيار بالايي در دماهاي بسيار بالا و در برابر آنزيم هاي گوناگون دارد.
به علاوه اين ماده شيميايي پايداري نسبتا خوبي در برابر ذوب و انجماد دارد.
زانتان گام توانايي فعاليت در انواع محيط هاي اسيدي و بازي، با هر گونه PH را دارد

 ويژگي‌هاي مهم زانتانگام:
پايين آوردن کلسترول و قند خون
ويسکوزيته بالا
رئولوژي منحصر به فرد صمغ
پايداري حرارتي مناسب
پايداري در محيط‌هاي قليايي و اسيدي
داراي اثر آنتي اکسيداني قوي
داراي پايداري و سازگاري بالا
زانتانگام باعث افزايش سيري معده مي‌شود.
قابل استفاده بيماران سندرم شوگرن به عنوان جايگزين بزاق
داراي خاصيت‌هاي ضد سرطانيکاربردهاي زانتان گام :

زانتان گام در صنايع غذايي
• نوشيدني ها : در نوشيدني هاي با طعم ميوه با هدف تقويت حس مزه و آزادسازي کامل طعم آن از زانتان گام استفاده مي شود. وجود اين صمغ به ويژه براي نوشيدني هاي کم کالري که در آن ها از شيرين کننده هاي مصنوعي استفاده مي شود، اهميت دارد.
• کنسروها: زانتان گام به دليل مقاومت بالا در برابر حرارت، افزودني بسيار مناسبي در توليد انواع کنسروهاي خوراکي است.
• غذاهاي منجمد : در غذاهاي منجمد تکرار ذوب-انجماد غذا باعث دوفازي شدن آن مي شود. زانتان گام به دليل ويژگي هايي که دارد، از طريق اتصال به آب آزاد در غذا باعث افزايش پايداري محصول مي شود. همچنين از ايجاد کريستال يخ در محصول جلوگيري کرده و يکنواختي بافت محصول را حفظ مي کند.
• چاشني ها : چاشني هاي ترشي، رب و پياز به پايدارکننده نياز دارند. با توجه به اينکه در محيط اين چاشني ها نمک و يا اسيديته بالايي وجود دارد، زانتان گام مي تواند به عنوان پايدارکننده و غلظت دهنده مناسبي عمل کند.
• محصولات نانوايي و شيريني پزي : صمغ گزانتان چسبندگي دانه هاي نشاسته را در محصولات نانوايي افزايش مي دهد. عامل موثر براي پخش گاز در کيک براي پف کردن بهتر آن است. علاوه براين ماندگاري و رطوبت اين محصولات را افزايش مي دهد. زانتان گام به عنوان حجم دهنده در محصولات غذايي مصرف مي شود و مانند افزودني هاي ديگري مانند کربوکسي متيل سلولز باعث افزايش ويسکوزيته مي شود. با توجه به اينکه بوي محصولات نهايي را تغيير نمي دهد و به دليل خصوصيت تنظيم رئولوژيکي، طعم و ظاهر محصولات را کنترل مي کند؛ به همين دليل به عنوان افزودني خوراکي پرطرفدار در صنايع غذايي معرفي مي شود.
• ثبات طعم ها : در صنايع غذايي پايداري و ماندگاري طعم محصولات مانند دسرها، کيک ها و پودينگ ها اهميت بسزايي دارد. زانتانگام از طريق کپسول دار کردن ذرات طعم دهنده، از تبخير يا اکسيداسيون آنها جلوگيري کرده و درنتيجه ماندگاري طعم محصولات را تضمين مي کند.

با توجه به ويژگي هاي اين صمغ از آن براي يکنواختي انواع سس ها، بهبود کيفيت ماست، پنير و بستني و نيز يک دست کردن انواع نوشيدني ها به ويژه آبميوه استفاده مي شود. علاوه بر اين، در محصولات پختي نيز باعث افزايش حباب هاي لانه زنبوري و در نتيجه بهبود ظرفيت نگهداري آب در آنها مي شود. بنابراين به صورت عمده مي توان چنين گفت که صمغ گزانتان باعث بهبود کيفيت محصولات غذايي، افزايش پايداري آنها و ايجاد عطر و طعم تازگي در آنها مي شود.
گاهي اين صمغ در محصولات منجمد نيز وجود دارد، دليل وجود آن ايجاد پايداري بيشتر محصولات منجمد و حفظ تازگي آنها است.
جالب است بدانيد صمغ زانتان عاري از چربي و کلسترول است و به دليل دارا بودن مقدار زيادي فيبر به هضم غذا کمک مي کند.
لازم است در اين بخش به ايمن بودن اين افزودني خوراکي براي سلامتي اشاره شود. همان طور که در اين بخش گفته شد، مي توان در بسياري از محصولات غذايي زانتان گام را به عنوان مواد اصلي در ترکيبات تشکيل دهنده در نظر گرفت و همين امر به بالا بودن ميزان مصرف آن در رژيم غذايي تاکيد دارد. اما سازمان غذا و دارو امريکا اين افزودني غذايي را به عنوان ماده اي بي خطر براي سلامتي انسان معرفي کرده است. البته ميزان مصرف آن در محصولات بايد بر اساس استانداردهاي تعيين شده باشد.

صمغ زانتان در مصارف صنعتي
• صنعت نساجي : زانتانگام به عنوان قوام دهنده خمير چاپ و نيز در رنگرزي الياف استفاده مي شود. ويسکوزيته اين صمغ در اثر هم زدن زياد کاهش يافته و انتقال رنگ به نخ را آسانتر مي کند.
• حفاري چاه نفت : سيال هاي حفاري، سيال هاي پيچيده اي هستند که به منظور تميز کردن چاه از کنده هاي حفاري و انتقال اين کنده ها، روان سازي مته و کنترل فشار مته استفاده مي شوند. سيال هاي حفاري را به دو نوع برپايه آب و بر پايه نفت تقسيم مي کنند. سيال هاي حفاري پايه آبي متشکل از آب شور و پليمرهاي محلول در آب هستند. صمغ زانتان ازجمله پليمرهاي پرکاربرد در اين صنعت است که به عنوان عامل افزايش ويسکوزيته و استحکام ژله اي در سيال هاي پايه آبي استفاده مي شود.
• صنعت کاشي و سراميک : از اين صمغ به منظور لعاب دادن کاشي و سراميک استفاده مي شود تا از طريق ويژگي هايي که دارد، از انباشته و توده اي شدن سراميک هنگام آسياب کردن جلوگيري کند. همچنين مي تواند ميزان رطوبت و زمان خشک شدن کاشي و سراميک را کنترل نمايد.
• شوينده ها : با توجه به اين که گزانتان گام تحمل زيادي در برابر اسيد و بازها دارد و نيز قابليت بالاي آن در ايجاد چسبندگي و تعليق، به عنوان ترکيب مناسبي در شوينده ها و پاک کننده ها شناخته شده است.
براي آشنايي بيشتر با اسيدهاي آلي و معدني مي توانيد به مقاله "اسيد آلي ، اسيد معدني" مراجعه نماييد.
• صنايع کشاورزي : در کشاورزي به عنوان ماده افزودني در غذاي حيوانات و يا در افت کش ها با هدف افزايش قابليت اسپري شدن، افزايش چسبندگي و دوام محصولات و کاهش توده اي شدن آنها کاربرد دارد.
• صنايع نظامي : صمغ گزانتان براي حفظ حالت مايع مواد منفجره در ترکيب با گوارگام کاربرد دارد که از آن به عنوان عامل غلظت دهنده و افزايش پايداري حرارتي در مواد منفجره استفاده مي شود.
زانتان گام در محصولات آرايشي و بهداشتي
زانتان گام در محصولات آرايشي و بهداشتي با هدف افزايش حجم محصولات مصرف مي شود. علاوه بر اين، وجود اين صمغ به خارج شدن بهتر محصولات از ظرف هاي بسته بندي شده کمک مي کند و چون معلق شدن ذرات جامد در مايع را افزايش مي دهد، به پايدار شدن محصولات مي انجامد. اين صمغ را مي توان در خميردندان، انواع کرم، شامپو و لوسيون هاي بدن پيدا کرد.
• يکي از کاربردهاي زانتان گام در خميردندان ها به منظور يکدست کردن بافت آن و درنتيجه سهولت خروج خمير از بسته بندي آن و همچنين افزايش پراکندگي خمير در دهان است.
• در محصولات کرمي و ژل مانند جهت ايجاد پايداري و قوام در ترکيبات اصلي محصول قرار مي گيرد.
کاهش قند خون به وسيله ي صمغ زانتان   :
در چندين مطالعه ، مشخص شد که اين ماده ممکن است در کنترل سطح قند خون در بيماران ديابتي اثراتي داشته باشد. اين بدان معني است که به جلوگيري از افزايش ناگهاني يا افت قند خون کمک مي کند ، در نتيجه از اثرات قند خون يا هيپوگليسمي جلوگيري مي کند.
ساير مزايا براي سلامتي :
اين ماده ترکيبي طبيعي است که در محصولات غذايي و محصولات مراقبت از پوست استفاده مي شود. با ينکه اين ماده خواص فراواني دارد اما نبايد هرگز از عوارض جانبي آن چشم پوشي کرد. در مواد غذايي ، مصرف مقادير زيادي از آن مي تواند باعث مشکلات گوارشي شود. معمولاً در محصولات مراقبت از پوست ، هيچ عارضه جانبي براي استفاده از آن وجود ندارد . اين ماده در محصولات مراقبت شخصي بي اثر است و باعث تحريک پوست نمي شود. با اين وجود اگر در مقدار بيش از حد استفاده شود ممکن است برخي از آلرژي ها را به جا بگذارد.

جايگزين زانتانگام در مواد غذايي :
از آنجايي که نکات منفي نيز در رابطه با استفاده از زانتانگام وجود دارد موادي را مي‌توان جايگزين اين ماده نمود که استفاده از اين مواد اثرات مخرب کمتري دارد. ماده‌هاي جايگزين زانتانگام شامل ژلاتين، آگارآگار، دانه کتان، دانه چيا و گوارگام است.

گوارگام :
گوارگام از بهترين جايگزين‌هاي زانتانگام است و در  صنايع دارويي نيز کاربرد دارد. گوارگام، براي کاهش ميزان گلوکز خون، کاهش کلسترول و کاهش علائم گوراشي کاربرد دارد.
ژلاتين :
ژلاتين داراي خواص مشابه زانتانگام است و جزء مواد پر کاربرد در صنايع غذايي است. ژلاتين باعث بوجود آمدن خاصيت رطوبت رساني در خميرهاي مختلف و  خاصيت کشساني مي‌شود. براي جايگزيني ژلاتين به جاي زانتانگام مقدار مصرف زانتانگام بايد دو برابر در نظر گرفته شود.
دانه چيا: 
دانه چيا بهترين جايگزين زانتانگام است و براي افراد وگان بهترين جايگزين تخم مرغ است. دانه چيا سرشار از امگا3، فيبر محلول و پروتئين است. اين ماده هنگام ترکيب با آب، حالت ژله‌اي مي‌گيرد و در مواد غذايي چسبندگي ايجاد مي‌کند.

دانه کتان :
دانه کتان داراي خواص بالايي است و سرشار از روي، فيبر و امگا3 است. با آسياب کردن اين ماده قبل استفاده آن، مواد غذايي نرم مي‌شود و رطوبت آن را جذب مي‌کند.
آگارآگار :
آگارآگار از جلبک دريايي توليد مي‌شود و شبيه به ژلاتين است و بافت ژلي دارد. ويژگي آگارآگار نسبت به مواد مشابه ديگر اين است که مواد پخته شده را متراکم و مرطوبتر مي‌کند.نوسانات قيمت و بازار خريد و فروش زانتان گام :
بازار آدامس (صمغ) زانتان در سال 2016 چيزي حدود 373.6 ميليون دلار تخمين زده شده است. پيش بيني مي شود تا سال 2022 ، با نرخ رشد 3.25 به 452.8 ميليون دلار برسد. اين ماده با توجه به عملکرد چند منظوره در صنايع مختلف بازاري صعودي خواهد داشت با اين حال صنايع غذايي از جمله مهم ترين مواردي است که بازار آن را تحت تاثير قرار داده است

بيشترين بازار مصرفي اين ماده به آمريکاي شمالي و به منظور استفاده رد نوشيدني ها و صنايع غذايي مي باشد

نکات ايمني:
اين ماده در دسته ي ترکيبات خطرناک قرار نمي گيرد، اما پيش از کار با آن لازم است برگه اطلاعات ايمني آن را مطالعه کنيد.
استنشاق آن مضر است و مي تواند باعث تحريک شود.
تماس اين ماده با پوست، باعث تحريک پوست مي شود. پس از تماس با پوست، آن ناحيه را با آب و صابون بشوييد.
تماس اين ماده با چشم ها، باعث تحريک آنها مي شود. پس از تماس، چشم آسيب ديده را با آب فراوان بشوييد.
براي خاموش کردن آتش ناشي از آن از آب، فوم و کربن دي اکسيد استفاده کنيد.
اين ترکيب را در مکاني خشک، دور از رطوبت، در ظرف در بسته و دماي زير 30 درجه سانتي گراد نگهداري کنيد.

شرکت هيرو تجارت ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان مواد شيميايي بوده و در حوزه خريد و فروش مواد شيميايي صنعتي تجربه بالايي دارد. شما مي توانيد جهت تهيه با کيفيت و مناسب اين محصول با کارشناسان هيرو تجارت ارتباط برقرار نماييد.

چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما  وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی