گوارگام


Guar Gum

گوارگام چیست ؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین واردکنندگان و  تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید گوارگام، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.

CAS: 9000-30-0
E-Number  412
C10H14N5Na2O12P3گوارگام که به نام گواران نيز شناخته مي‌شود، از دانه ايدرخت هندي به دست مي‌آيد. براي تهيه گوارگام، پوسته دانه‌هاي گوار جدا شده و آسياب شده و به صورت پودري به نام صمغ گوار تبديل مي‌شود. اين ماده معمولاً به عنوان يک افزودني در فرآيند پخت و پز استفاده مي‌شود و بهبود دهنده بافت و ماندگاري محصولات آماده‌پزي مي‌باشد. صمغ گوار قدرت گيرايي به طور هشت برابري نسبت به نشاسته ذرت دارد و در توليد محصولات بدون گلوتن نقش مهمي ايفا مي‌کند. اين صمغ قابليت جذب آب بسيار بالايي دارد، به طوري که حتي با افزودن به آب سرد نيز مي‌تواند به سرعت ضخامت مورد نياز را ايجاد کند. 

اين ماده از دانه‌هاي گياه گوار، که در مناطق هند و پاکستان رشد مي‌کند، به دست مي‌آيد. صمغ گوار در واقع نوعي پلي‌ساکاريد است که زنجيره طولاني آن از مولکول‌هاي کربوهيدراتي مانند دوقند مانوز و گالاکتوز تشکيل شده است. اين ماده به صورت پودري با رنگ سفيد متمايل به زرد عرضه مي‌شود و فرمول مولکولي C10H14N5Na2O12P3 و وزن مولکولي 535.15 g/mol دارد. اين ماده در آب با غلظت 1 mg/mL در دماي 66 درجه فارنهايت حل مي‌شود و چگالي آن در دماي 25 درجه سانتي‌گراد بين 0.8 تا 1.0 g/mL است.

يکي از خصوصيت‌هاي مهم صمغ گوارگام، توانايي تشکيل امولسيون است که به آن امکان مي‌دهد تا به عنوان يک ماده چندمنظوره به عنوان محلول در مواد جامد و مايع مورد استفاده قرار گيرد و در توليد محصولات مختلف کمک کند. کيفيت اسانس صمغ گوار اين ماده را به انتخاب مناسبي براي استفاده در صابون‌ها تبديل مي‌کند و قابليت نرم‌کنندگي استثنايي آن به نرم کردن پوست و مو در محصولات مراقبت از پوست کمک مي‌کند و اصطکاک را کاهش مي‌دهد.

فرمول مولکولي

C10H14N5Na2O12P3

جرم مولي

535.15 g/mol

شکل ظاهري

پودر سفيد رنگ متمايل به زرد

حلاليت در آب

1 mg/mL at 66° F کمتر از

چگالي

0.8-1.0 g/mL at 25 °C انواع مختلف گوارگام : گوارگام از دو نوع مختلف درجه غذايي و درجه صنعتي وجود دارد.
1. پودر صمغ گوار گريد غذايي:
اين نوع گوارگام در صنايع مختلف مانند صنعت مواد غذايي، داروسازي، آرايشي و بهداشتي و ديگر صنايع مشابه استفاده مي‌شود. در مواد غذايي، اين نوع صمغ به عنوان يک افزودني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

2. پودر صمغ گوار گريد صنعتي:
پودر گوارگام درجه صنعتي در صنايع مختلفي مانند صنعت کاغذسازي، معدن، مواد منفجره، حفاري نفت و ساير صنايع مشابه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين نوع گوارگام بيشتر به عنوان يک ماده قوام‌دهنده و تثبيت‌کننده استفاده مي‌شود. 

پودر صمغ گوار در اشکال مختلف موجود است و مي‌تواند خواص مشابهي با گلوتن که در آرد وجود دارد را فراهم کند. اين ماده مي‌تواند به عنوان جايگزيني براي آرد معمولي در تهيه محصولات مختلف مورد استفاده قرار گيرد. جايگزين‌هاي ديگر اين صمغ شامل دانه‌هاي چيا و پوسته پسيليوم مي‌شوند.

گوارگام چطور توليد مي شود؟
گوارگام يک ماده‌اي است که از دانه درخت هندي به دست مي‌آيد. فرآوري صمغ گوار در مزرعه‌هاي هند و پاکستان به صورت گسترده انجام مي‌شود. در ادامه، توضيحاتي در مورد تکنيک‌ها و خصوصيات گوارگام آمده است:

**تکنيک کاشت**
- در ابتدا، بذرهاي گوار به صورت رديفي درختان کاشت مي‌شوند. 
- توصيه مي‌شود که بذرها به عمق مناسبي کاشت شوند تا در صورت له شدن يا گيرفتگي بذر، مشکلي پيش نيايد. براي جلوگيري از گرفتگي بذر، از مواد شوينده خشک يا گرافيت استفاده مي‌شود.

**فرآيند استخراج**
- در مرحله استخراج، گياهان گوار فيلتر مي‌شوند و دانه‌هاي گوار از گياه جدا مي‌شوند.
- سپس دانه‌هاي گوار آسياب شده و به پودر تبديل مي‌شوند.
- تکنولوژي‌هاي پيشرفته مانند سيستم انتقال پنوماتيک و سيلوهاي ذخيره‌سازي در توليد پودر گوار استفاده مي‌شوند.

**خواص گوارگام**
- وقتي گوارگام در آب سرد حل مي‌شود، ترکيباتي با غلظت و ويسکوزيته بالا توليد مي‌شود.
- گوارگام از زنجيره‌هاي طويل پلي‌ساکاريدها تشکيل شده است که به مولکول‌هاي کربوهيدراتي مانند گالاکتوز و مانوز متصل هستند.
- اين ماده مي‌تواند خواصي مشابه با گلوتن را فراهم کند و در تهيه محصولات مختلف مورد استفاده قرار گيرد.
- ويژگي‌هاي گوارگام شامل توانايي تحمل دماي بالا و مقاومت در برابر شرايط گرمايي است.

کاربرد هاي گوارگام در صنايع مختلف :
گوارگام يک ماده با کاربردهاي متنوع در صنايع مختلف است. در زير تعدادي از کاربردهاي اين ماده در صنايع مختلف آمده است:


**در صنعت نساجي**
- در تهيه نخ‌ها و بافت پارچه‌ها به عنوان يک عامل تثبيت‌کننده و ضخيم‌کننده مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

**در صنعت کاغذ**
- در توليد ورق‌هاي بهبود يافته کاغذ، تاشو، و افزايش سطح متراکمي براي چاپ مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

**در صنعت مواد منفجره**
- به عنوان عامل ضد آب در مخلوط با مواد نيترات آمونيوم و نيتروگليسيرين استفاده مي‌شود.

**در صنعت داروسازي**
- كاربرد اين ماده به عنوان عامل سوسپانسيون كننده محلول ها ،عامل چسباننده و متلاشي كننده قرص ها و محصولات جامد مي باشد.

نظير كارخانجات توليد كرم،خمير دندان ،شامپو،نرم كننده و ژل و خمير ريش و داروهاي خوراكي ، صابون مايع، گاهي از اين ماده در دوز بالاي 25 در رژيم هاي غذايي بيماران مبتلا به ديابت مليتوس استفاده مي شود.
**در صنايع استخراج نفت و گاز شيل**
- براي شکستگي هيدروليکي حدود 90 درصد از صمغ گوار توليد شده از هند و پاکستان در اين صنايع مصرف مي‌شود.

**در صنايع معدن و کاشت هيدروليکي**
- در فرآيندهاي مختلف استفاده مي‌شود.

**در موسسات پزشکي، به ويژه در خانه‌هاي سالمندان**
- براي غليظ کردن مايعات و غذاها براي بيماران مبتلا به ديسفاژي (مشکلات جوانه‌خوردگي) استفاده مي‌شود.

**در صنعت نانوذرات**
- براي توليد نانوذرات نقره يا طلا، يا توسعه مکانيسم‌هاي نوآورانه دارو مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

**در صنايع رنگ و رزين**
- به عنوان يک عامل ضخيم‌کننده و تثبيت‌کننده در توليد رنگ‌ها و رزين‌ها استفاده مي‌شود.

**در صنايع غذايي**
- كاربرد اين ماده در اين صنايع به عنوان عامل ژل كننده ، ويسكوز دهنده وافزاينده غلظت، عامل كلودينگ و چسباننده و پايدار كننده و گاه جهت حفظ رطوبت موجود در فيبرهاي محصول مي باشد. نظير كارخانجات توليد بستني، نوشيدني، عصاره،شيرهاي طعم دار، شير كاكايو، پودينگ، مربا، ژله، نان، بيسكويت، سوسيس، ژامبون، مايونز، ماكاروني و…

در برخي موارد از کربوکسي متيل سلولز خوراکي (سي ام سي) بجاي گوارگام استفاده مي شود. چرا که هر دو عامل غلظت دهنده مي باشند.

**در کارخانجات توليد مواد غذايي**
- در لبنيات براي غليظ کردن شير، ماست، کفير و فرآورده‌هاي پنير مايع استفاده مي‌شود و به حفظ همگني و بافت بستني و شربت کمک مي‌کند و براي غليظ شدن مواد غذايي سرد مانند بستني يا پر کردن شيريني استفاده مي‌شود

**در کارخانجات توليد سوسيس و کالباس**
- براي بهبود ويژگي‌هاي محصولات مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

**در تهيه ژله، ماکاروني، نان و بيسکوئيت**
- جهت بهبود بافت و ماندگاري محصولات استفاده مي‌شود.

**در کارخانجات توليد محصولات بهداشتي و آرايشي**
- خاصيت قوام دهندگي و امولسيفايري گوارگام در زمينه توليد محصولات آرايشي و بهداشتي نيز بسيار مورد استفاده قرار مي گيرد. توليدکنندگان فعال در اين حوزه از اين صمغ براي توليد فرآورده هايي همچون لوسيون، شامپو، ژل مو، صابون، محصولات مراقبت از پوست و ضد پيري، لوازم آرايش چشم و صورت، رژ لب، خمير دندان، کرم هاي اصلاح و… استفاده مي کنند.
**خواص دارويي گوارگام**
1. **يبوست (قفسه سينه)** مصرف آدامس حاوي گوارگام مي‌تواند به رفع مشکل يبوست در برخي از بزرگسالان و کودکان کمک کند. اين ماده باعث افزايش حجم مواد معده و روده مي‌شود که به تسهيل در تخليه مزاج‌ها و کاهش يبوست کمک مي‌کند.

2. **اسهال** گوارگام مي‌تواند در درمان اسهال کودکان نيز مفيد باشد. اين ماده با جذب اضافي آب در روده‌ها و کاهش حرکتي زودرس آنها، اسهال را کاهش مي‌دهد.

3. **کاهش کلسترول بالا** گوارگام همراه با پکتين، کلسترول کل و کلسترول LDL ("بد") را کاهش مي‌دهد. اين ماده مي‌تواند به بهبود سلامت قلب و عروق کمک کند.

4. **کاهش فشار خون** مصرف آدامس حاوي گوارگام با هر وعده ممکن است باعث کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا شود.


گوارگام به عنوان يک ماده چند منظوره در صنايع مختلف به دليل ويژگي‌هاي خود، از جمله خواص دارويي و ويژگي‌هاي فيزيکي، در توليد محصولات متنوع به کار مي‌رود.

**شکست هيدروليک در حفاري چاه نفت و گاز**

شکست هيدروليک (Hydraulic Fracturing) يک فرآيند حياتي در حفاري چاه‌هاي نفت و گاز است که به دستيابي به مخزن‌هاي زيرزميني و استخراج نفت و گاز از آنها کمک مي‌کند. در اين فرآيند، سيال هاي شکننده (که ممکن است شامل گوارگام باشد) تحت فشار بالا به چاه‌ها پمپاژ مي‌شود. اين سيال هاي شکننده به مخزن‌هاي سنگي فشار مي‌آورد و واحدهاي سنگي را شکسته و گسسته مي‌کند. اين فرآيند به تخليه نفت و گاز از داخل سنگ‌هاي مخزني کمک مي‌کند و بهبود بهره‌وري از مخزن را تسريع مي‌کند.

**گوارگام در شکست هيدروليک**

گوارگام به عنوان يکي از مواد معمولاً موجود در سيالات شکننده استفاده مي‌شود. اين ماده با توانايي افزايش ويسکوزيته سيال شکننده و انتقال پروپانت (مواد جامدي که به عنوان تخليه‌کننده و پشتيبان در واحدهاي سنگي استفاده مي‌شوند) به محل‌هاي شکسته شده در واحدهاي سنگي، کمک مي‌کند. اين افزايش ويسکوزيته به سيال شکننده اجازه مي‌دهد تا به بهترين شکل ممکن واحدهاي سنگي را شکسته و پروپانت را در آنها تخليه کند.

**گوارگام و تاثير آن بر سلامتي**

برخي از تحقيقات نشان مي‌دهد که گوارگام ممکن است به برخي جوانب سلامتي انسان کمک کند:

- **سلامت گوارشي** گوارگام، به عنوان يک فيبر محلول، مي‌تواند به بهبود سلامت گوارش کمک کند. اين ماده مي‌تواند تسهيل کننده تخليه مزاج‌هاي گوارشي باشد و به کاهش مشکلات مانند يبوست کمک کند.

- **کنترل قند خون** مصرف گوارگام ممکن است باعث کاهش جذب قند در بدن شود، که مي‌تواند به کنترل قند خون کمک کند. اين ويژگي مي‌تواند براي افرادي که داراي ديابت هستند يا قند خون بالا دارند، مفيد باشد.

- **کاهش وزن** گوارگام، به عنوان يک فيبر خوراکي، مي‌تواند به کنترل اشتها و کاهش وزن کمک کند. اين ماده ممکن است احساس سيري را ايجاد کرده و در کاهش مصرف کالري‌هاي اضافي به عنوان يک پروبيوتيک عمل کند.

براي نگهداري گوارگام، بهتر است آن را در محيط خشک، خنک، دور از نور مستقيم خورشيد و گرما نگهداري کنيد. از ظروف مناسب براي نگهداري اين ماده استفاده کنيد تا از تماس با رطوبت و آب جلوگيري شود. به اين ترتيب، مي‌توانيد ماندگاري گوارگام را به حداکثر برسانيد.بازار خريد و فروش صمغ گوار :
بازار خريد و فروش صمغ گوار از اهميت بسياري در صنايع مختلف برخوردار است و عوامل متعددي بر قيمت و تقاضاي اين ماده تأثير مي‌گذارند. اين بازار عمدتاً توسط صنايع مواد غذايي، دارويي، آرايشي و بهداشتي، نفت و گاز و صنايع مشابه تعيين مي‌شود. هند به عنوان بزرگترين توليد کننده و صادرکننده صمغ گوار در جهان شناخته مي‌شود و پس از آن پاکستان، ايالات متحده و استراليا نيز در ليست کشورهاي توليدکننده قرار دارند.

قيمت صمغ گوار تحت تأثير عوامل متعددي قرار مي‌گيرد. اين عوامل شامل عملکرد محصول در سال جاري، هزينه‌هاي توليد، و تقاضاي صنايع مختلف مي‌شوند. نوسانات قيمت در بازار صمغ گوار به دليل تغييرات در تقاضا و عرضه اين ماده اتفاق مي‌افتد. انتظار مي‌رود که با توسعه تقاضاي بيشتر براي افزودني‌هاي غذايي طبيعي و رشد صنعت نفت و گاز، بازار جهاني صمغ گوار در آينده رشد کند.

بازار صمغ گوار به دليل رقابت شديدي که در آن وجود دارد، متنوع و پويا است. تعداد زيادي از توليدکنندگان و تامين‌کنندگان در سطوح مختلف کيفيت و تنوع محصولات صمغ گوار را براي مصرف‌کنندگان و صنايع مختلف ارائه مي‌دهند. به عبارت ديگر، بازار صمغ گوار يک بازار ديناميک و پيچيده است که نياز به تحليل دقيق و مداوم دارد.
شرکت هيرو تجارت با تجربه سال ها فعاليت در زمينه فروش مواد اوليه دارويي و همچنين فروش مواد اوليه شيريني و شکلات و مواد غذايي ، گوارگام را با قيمتي بسيار مناسب و کيفيت عالي در اختيار شما مشتريان گرامي قرار مي دهد.
چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، معطوف مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستحکم و پايدار با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما در وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی