بی کربنات آمونیوم


بی کربنات آمونیوم چیست؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید بی کربنات آمونیوم ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.
نام محصول: بی کربنات آمونیوم CAS: 1066-33-7
فرمول شیمیایی بی کربنات آمونیوم: NH4HCO3
شکل ظاهری: جامد سفید رنگ
بی کربنات آمونیوم یا آمونیوم هیدروژن کربنات یک ماده شیمیایی معدنی با فرمول شیمیایی NH4HCO3 می باشد که تشکیل شده از آنیون بی کربنات و کاتیون آمونیوم می باشد. این ترکیب غیر آلی به صورت جامد سفید رنگ و در دو گرید صنعتی و خوراکی وجود دارد.
این ماده کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف مخصوصا به عنوان ماده افزودنی در صنعت غذایی با شماره E503 دارد و بیشتر برای افزایش کیفیت نهایی محصول به عنوان ماده افزودنی در صنایع مختلف استفاده می شود.


بي کربنات آمونيوم جامدي بي رنگ يا سفيد رنگ بوده و يک ترکيب غير آلي به شمار مي آيد. در مجاورت آب و گرما بي کربنات آمونيوم به آمونياک، دي اکسيد کربن و آب که همگي عوامل ور آمدن خمير هستند، تجزيه مي گردد. اين ترکيب را به صورت محلول در آب و خشک، به خمير اضافه مي کنند. افزودن آمونيوم بي کربنات به مواد غذايي در نهايت موجب ترد شدن، بافت سبک و نرم محصولات مي شود. گرما يکي از مهم ترين عوامل فعالسازي واکنش هاي شيميايي اين ترکيب و در واقع عامل پف کردن در يک کالاي پختني مي باشد.
در گذشته از اين ماده به عنوان بي کربنات آمونياک و شاخ گوزن نام برده شده است. به طور سنتي، آمونياک نانوايي محصول جانبي شاخ گوزن بوده که از سابيدن و آهکي کردن آن به دست آمده است و همچنين از اين ترکيب به جاي بيکينگ پودر در غذا استفاده مي شد.
در محصولاتي که رطوبت آن ها از 3 درصد بيشتر باشد، بوي آمونياک باقي مانده و اين در حالي است که بيکينگ پودر چنين بوي از خود به جاي نمي گذارد.
نام هاي ديگر بي کربنات آمونيوم :
بيکربنات آمونيوم را با نام هاي بسياري مي شناسند که نشان دهنده تاريخچه طولاني استفاده از اين ترکيب مي باشد. از جمله اينکه آن را با نام هاي آمونيوم بي کربنات، آمونيوم هيدروژن کربنات، آمونيوم اسيد کربنات، مونو آمونيوم کربنات، نمک مونو آمونيوم اسيد کربنيک و آمونياک پودري مي شناسند.

ويژگي فيزيکي شيميايي بي کربنات سديم :
همان طور که گفته شد آمونيوم بي کربنات از انواع باز و به شکل پودر سفيد رنگ و کريستالي است. اين ماده در آب حل شده و محلول نسبتا قليايي تشکيل داده ولي آمونيوم بي کربنات در استون و الکل ها نامحلول مي باشد.
با افزايش دما حلاليت بي کربنات آمونيوم در آب زياد مي شود. اين واکنش گرماگير بوده و سبب کاهش دماي آب نيز مي شود. اين ترکيب از يک عنصر نيتروژن، پنج عنصر هيدروژن، يک عنصر کربن و سه عنصر اکسيژن تشکيل شده است.

جرم مولکولي:

79.056 گرم بر مول

چگالي:

1.586 گرم بر سانتي متر مکعب

دماي ذوب:

41.9 درجه سلسيوس (107.4 درجه فارنهايت، 315 درجه کلوين)

: pH (محلول 0.1 نرمال)

7.8 (در دماي 25 درجه سانتي گراد)

شکل ظاهري:

پودر سفيد رنگ

حلاليت:  (گرم در 100 ميلي ليتر)

 

محلول در آب: (24.8 در دماي 25 درجه سانتي گراد) نامحلول در الکل

 

درصد خلوص:

99.5 درصد 


خواص مهم اين ماده :
شناخت خواص و ويژگي هاي اين ماده شيميايي مي تواند به خريد يک محصول با کيفيت کمک کند. يکي از مهم ترين ويژگي هاي بي کربنات آمونيوم، خاصيت رسوب زدايي است. اين ماده قابليت پاک کردن و از بين بردن رسوب هايي کلسيم (حتي لايه هاي رسوبي ضخيم) را دارد.

اين ماده در محصولات آرايشي و بهداشتي به عنوان بافر براي حفظ تعادل محيط واکنش به کار برده مي شود. از ديگر خواص اين ماده مي توان به ويژگي تثبيت کننده و تنظيم کنندگي آن اشاره کرد. اين دو ويژگي سبب حفظ و تعادل خصوصيات فيزيکي و شيميايي مورد نظر در محصولات غذايي مي شوند.

همچنين اين خاصيت را دارد که با کنترل PH محيط اسيدي و يا قليايي ماده غذايي مورد نظر را تنظيم کند. يکي از نکات مهم در خريد بي کربنات آمونيوم، شرايط نگهداري اين ماده است. اين ترکيب در شرايط ناپايدار حرارتي، بر اثر تجزيه سبب کاهش خلوص يا وزن مي شود.بي کربنات آمونيوم يکي از ترکيبات شيميايي پر استفاده در صنايع مختلف به شمار مي آيد.
آمونيوم بي کربنات (آمونيوم هيدروژن کربنات) 101131 :
آمونيوم بي کربنات (آمونيوم هيدروژن کربنات) 101131 در صنعت غذا در پخت برخي شيريني ها مانند کوکي ها و کراکرها باعث پف کردن آن ها مي شود، در قديم به جاي بکينگ پودر در آشپزي هاي خانگي مورد مصرف قرار مي گرفته است. آمونيوم بي کربنات در دماي اطاق پودر سفيد رنگ و کريستالي با بوي کم آمونياک است. اين ماده در آب حل شده و محلول نسبتا قليايي تشکيل مي دهد. آمونيوم بي کربنات در استون و الکل ها نا محلول است.

دستورالعمل هاي ماده به عنوان يک ماده غذايي :
خريد بي کربنات آمونيوم به عنوان يک ماده اوليه پرمصرف در صنايع مختلف از جمله صنعت غذا همواره مورد توجه بوده است. اين ماده در مصارف خوراکي به عنوان يک افزودني و مکمل غذايي براي افزايش کيفيت محصول به کار برده مي شود. صنعت نان و شيريني بيشترين ميزان خريد بي کربنات آمونيوم را نسبت به ساير صنايع غذايي ديگر دارد.

دستورالعمل اين ماده در پخت انواع نان، بيسکويت و شيريني به عنوان يک مخمر مفيد و قوي تعريف شده است. از مهم ترين ويژگي هاي بي کربنات آمونيوم در نانوايي و کيک پزي مي توان به عامل تخمير مواد غذايي، تقويت کننده خمير، بافت دهنده، عامل خمير کننده و کنترل کننده PH اشاره کرد.
همچنين ترکيب اين ماده با بي کربنات سديم را مي توان در ماده اوليه خمير مايه انواع نان و بيسکويت استفاده کرد. اين ترکيب شيميايي بوي تندي دارد؛ اما به هنگام پخت به دي اکسيد کربن، آمونياک و آب تجزيه و تبخير مي شود و اثري در محصول پخته شده باقي نمي ماند.
بي کربنات آمونيوم به عنوان ماده تخمير کننده در پخت انواع نان و شيريني استفاده مي شود.

توليد بي کربنات آمونيوم :
در اين روش، پس از شارژ محلول آمونياک درون رآکتور، گاز کربن دي اکسيد را به درون رآکتور تزريق مي کنند. کنترل کردن اين واکنش آسان است و کريستاليزاسيون مهم ترين مرحله در آن مي باشد. واکنش تشکيل آمونيوم بي کربنات يک واکنش گرمازا بوده ولي واکنش بين گاز دي اکسيد کربن و محلول آمونياک گرماده مي باشد.
براي توليد کريستال هايي با اندازه مناسب (براي جداسازي راحت تر و بهتر) بايد گرماي حاصل از واکنش خارج شود و هنگامي که اين واکنش انجام مي شود دما بايد تحت کنترل باشد. در انتها بعد از تشکيل کريستال ها و تکميل شدن واکنش، محتويات رآکتور تخليه شده و کريستال ها به کمک سانتريفيوژ آبگيري مي شوند. در صورت نياز کريستال هاي آمونيوم بي کربنات در خشک کن، خشک مي شوند.

روش ديگر تهيه آمونيوم بي کربنات: ابتدا آمونيوم کربنات صنعتي را درون رآکتور حاوي آب 50 درجه سانتي گراد شارژ نموده و سپس به درون محلول حاصل گاز دي اکسيد کربن تزريق مي کنند. در ادامه با کنترل دما (کاهش دما) کريستال هاي آمونيوم بي کربنات ظاهر شده و در مرحله آخر محتويات رآکتور تخليه شده و کريستال ها به کمک سانتريفيوژ آبگيري مي شوند.


واکنش هاي بي کربنات آمونيوم :
واکنش آمونيوم بي کربنات با آب: در طي يک واکنش گرماگير کاملا درون آب حل شده و به دنبال اين واکنش، بي کربنات آمونيوم به آمونياک، CO2 يا کربن دي اکسيد و آب تجزيه مي شود که به شرح زير مي باشد:
NH4HCO3 ? NH3 + H2O + CO2

واکنش آمونيوم بي کربنات با اسيد: در طي واکنش با اسيدها به عنوان مثال هيدروکلريک اسيد، نمک هاي آمونيوم توليد مي شود.
NH4HCO3 + HCl ? NH4Cl + CO2 + H2O

واکنش آمونيوم بي کربنات با قليا: محصول نهايي حاصل از اين فرايند سنتز آمونياک مي باشد.
واکنش آمونيوم بي کربنات با سولفات هاي فلزات قليايي خاکي: فرآورده هاي حاصل از اين واکنش کربنات هاي فلزات قليايي خاکي و به صورت رسوب مي باشند. به عنوان مثال به واکنش زير دقت کنيد:
CaSO4 + 2 NH4HCO3 ? CaCO3 + (NH4)2SO4 + CO2 + H2O

واکنش بي کربنات آمونيوم با هاليدهاي فلزات قليايي: محصولات اين واکنش بي کربنات فلز قليايي و آمونيوم هاليد مي باشد. چند نمونه در زير آورده شده است:
NH4HCO3 + NaCl ? NH4Cl + NaHCO3
NH4HCO3 + KI ? NH4I + KHCO3
NH4HCO3 + NaBr ? NH4Br + NaHCO3

تفاوت بي کربنات آمونيوم با بيکينگ پودر و بيکينگ سودا يا جوش شيرين :
بي کربنات آمونيوم در دماي اتاق واکنش نمي دهد و به همين علت خميرهايي که در آن ها از اين ماده استفاده شده ماندگاري طولاني تري دارند.
در مجاورت آب و گرما بيکربنات آمونيوم به سرعت واکنش مي دهد و باعث همگن شدن خمير مي شود.
بيکربنات آمونيوم نسبت به بيکينگ پودر کمي رنگ قهوه اي به محصول داده و باعث ايجاد ساختاري متخلخل و ترد در آن مي شود.
هنگام پخت و پز با بي کربنات آمونيوم بوي تندي متصاعد مي شود که با پخت در دماي بالاي 60 درجه سلسيوس، اين بو کاملا از بين مي رود.
در توليد محصولاتي که رطوبتي بالاتر از 3 درصد دارند، بوي آمونياک باقي مانده ولي بيکينگ پودر چنين بوي از خود به جاي نمي گذارد.

کاربرد بي کربنات آمونيوم :
از جمله کاربردهاي بي کربنات آمونيوم در صنعت به موارد زير مي توان اشاره کرد:
در حين عمل تخمير، اسيد و الکل توليد شده باعث توقف رشد و نابودي ميکروارگانيسم ها مي شوند.
ايجاد حالت کلوئيدي گلوتن سبب افزايش ماندگاري در نان مي شود.
عامل تخمير در توليد نان، بيسکوئيت، شيريني، کلوچه
ايجاد طعم و عطر مطبوع در خمير و نان
تقويت بهداشت خمير و نان
تسهيل کننده کار با خمير
عامل ور آمدن خمير با آزاد کردن CO2
کاهش pH به دليل توليد شدن اسيد
ايجاد ساختاري متخلخل و ترد به ويژه در کراکر و بيسکوئيت و شيريني هاي لايه اي.
به عنوان تنظيم کننده اسيديته و عامل تثبيت کننده مواد غذايي
کاربرد بي کربنات آمونيوم به عنوان کود و تقويت کننده خاک

اين ماده به عنوان کود قابل رقابت با ساير ترکيبات آمونيوم دار نمي باشد. در گذشته در کشور چين از اين ماده به عنوان کود نيتروژن دار ارزان قيمت مصرف مي شد، اما به دليل وجود و جايگزيني ماده اي بنام اوره و خواص متناسب آن جايگزين شده است.
اين کود در صنايع کشاورزي و در آزمايشگاه ها به عنوان شناساگر کاربرد دارد.
کاربرد بي کربنات آمونيوم در پاک کننده رسوبات :
از اين ترکيب به عنوان پاک کننده و از بين برنده رسوبات لوله هاي مبدل هاي حرارتي و بويلرها استفاده مي شود. آمونيوم بي کربنات با رسوبات کلسيم واکنش داده و آن را در خود حل مي کند. اگر لايه رسوبي که ايجاد مي شود نازک باشد وجود بي کربنات آمونيوم براي از بين بردن آن کافي است، در غير اين صورت مي توان از مخلوط آمونيوم بي کربنات و هيدروکلريک اسيد رقيق استفاده کرد تا بتوانند رسوبات را از بين ببرند.

کاربرد بي کربنات آمونيوم در رنگ هاي مصنوعي :
رنگ هاي مصنوعي در خوراکي هايي مانند: (نوشيدني انرژي زا، ادويه، غلات صبحانه، بستني و بستني يخي، ژله، چيپس، ذرت بو داده شده، سس، محصولات کنسروشده و غيره) استفاده مي شوند. برخي از اين مواد شيميايي خطرناک و سرطان زا هستند که باعث واکنش هاي آلرژيک شديد در بدن کودکان مي شوند. بر اساس مطالعات به عمل آمده اين رنگ ها باعث اختلال بيش فعالي در کودکان مي گردند.

کاربرد بي کربنات آمونيوم در صنايع آرايشي بهداشتي :
در صنايع آرايشي و بهداشتي براي متعادل کردن pH محيط واکنش، به عنوان بافرکننده و همچنين در محصولات مراقبت شخصي استفاده مي گردد.

کاربرد بي کربنات آمونيوم به عنوان عامل بافري :
جهت محلول سازي در آزمايشگاه از اين ترکيب به جهت بافر کردن محلول ها استفاده مي شود تا در طي تصفيه شيميايي، مانند کروماتوگرافي مايع با کارايي بالا، کمي قليايي شوند. از آن جايي که به صورت کامل به ترکيبات فرار تجزيه مي شود، امکان بازيابي سريع ترکيب مورد نظر با استفاده از روش خشک کردن انجمادي فراهم مي شود.


از ديگر کاربردهاي بي کربنات آمونيوم:

تولد لاستيک اسفنجي
سراميک سازي
کود گياهي
صنايع دارويي همچون شربت سرفه خلط آور
صنايع پلاستيک و کائوچو
دباغي چرم
سنتز کاتاليست
نمک هاي آمونيوم
اطفا حريق، توليد مواد ضدآتش و لباس هاي مخصوص آتش
به منظور گريس زدايي محصولات
محصولات لبني منجمد

خطرات و عوارض بي کربنات آمونيوم (آمونياک خشک) :
اين ترکيب محرک پوست ، چشم و سيستم تنفسي است. اثرات کوتاه مدت سلامتي ممکن است بلافاصله يا اندکي پس از قرار گرفتن در معرض بي کربنات آمونيوم رخ دهد. تنفس اين ماده شيميايي مي تواند باعث تحريک بيني ، گلو و ريه ها شود که باعث سرفه ، خس خس سينه و يا تنگي نفس مي شود.

تماس مکرر ممکن است باعث ايجاد برونشيت همراه با سرفه و يا تنگي نفس شود. اثرات سلامتي مي تواند مدتي پس از قرار گرفتن در معرض بي کربنات آمونيوم رخ دهد و ممکن است ماه ها يا سال ها ادامه داشته باشد.

در صورت امکان کار با اين ماده بايد به صورت محصور شده و در محلي با تهويه مناسب انجام شود. حتما هنگام کار با اين ماده لباس محافظ بپوشيد و بلافاصله پس از اتمام کار آنرا بشوييد.

راهنماي ايمني کار با بي کربنات آمونيوم (MSDS بي کربنات آمونيوم)
نوع برخورد با ماده از ديد ايمني به سميت و شکل فيزيکي ماده بستگي دارد. خطرناک ترين راه ورود ماده سمي به بدن، سيستم تنفسي است. که برخي از مواد مي تواند سبب بروز بيماري هايي مانند سرطان، صدمه به جنين، عيوب ژنتيکي، عقيمي، کاهش امکان بارداري، مرگ جنين، جهش کروموزومي يا نقايص اساسي بعد از تولد جنين در فرد شوند.
بي کربنات آمونيوم نيز مي تواند باعث سوزش در پوست و چشم و بروز مشکلات تنفسي شود.
مجاورت طولاني مدت با بي کربنات آمونيوم مي تواند سبب ايجاد برونشيت به همراه سرفه يا تنگي نفس شود.
قابل توجه است بدانيد که عوارض ناشي از قرار گرفتن در معرض بي کربنات آمونيوم ممکن است طي مدت طولاني و پس از ماه ها و حتي سال ها نمايان شده و اثر داشته باشد.
در هنگام کار کردن با مواد شيميايي بهتر است از ماسک و دستکش استفاده شود و مکان مورد نظر بايد داراي تهويه مناسب باشد.

بسته بندي و شرايط نگهداري بي کربنات آمونيوم :
بسته بندي اين ترکيبات کيسه 25 کيلو گرمي پلي اتيلني است و بايد در دماي زير 15 درجه سانتي گراد نگهداري شود.
بي کربنات آمونيوم را بايد در يک مخزن مهر و موم شده مانند شيشه اي که داراي يک درب هوادهي باشد ذخيره کرد.
در محلي خشک و خنک که از يخ زدگي آن جلوگيري شود نگهداري شود.
نگهداري آمونيوم بي کربنات در شرايط دمايي نامناسب و محل گرم يا مرطوب موجب کلوخه شدن آن و در نتيجه کاهش کيفيت محصولاتي مي شود که اين ماده در ترکيب آن ها استفاده شده است.
همچنين قرار گرفتن اين ترکيب در معرض هوا موجب تبخير شدن آمونياک و کاهش کيفيت بي کربنات آمونيوم خواهد شد.

شرکت هيرو تجارت آمادگي خود را جهت فروش بي کربنات آمونيوم مرغوب و در جه يک اعلام مي کند. اين محصول هم اکنون در تمامي انبارهاي شرکت هيرو تجارت  موجود مي باشد و آماده ارسال به اقصا نقاط کشور است.

چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما در وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی