آنتی اکسیدان


آنتی اکسیدان چیست؟ 
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید انواع آنتی اکسیدان ها ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.
آنتی‌اکسیدان‌ها: رادیکال‌های آزاد در بدن دو نقش دارند. از یک سو، توسط بدن برای مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌ها تولید می‌شوند. از سوی دیگر، به دلیل ناپایداری و فعالیت زیادی که دارند، ممکن است زیاد شده و به سلامتی سلول‌های سالم آسیب برسانند. این ترکیبات می‌توانند به DNA آسیب برسانند و به بروز بیماری‌هایی نظیر سرطان منجر شوند.
نقش مواد ضد اکسیداسیون در خنثی کردن این رادیکال‌های آزاد است. علاوه بر مقداری که بدن به صورت طبیعی تولید می‌کند، عواملی مانند اشعه خورشید، امواج الکترومغناطیسی، آلودگی هوا، دود سیگار، مواد شیمیایی و... می‌توانند منجر به افزایش رادیکال‌های آزاد در بدن شوند. به طور کلی، مواد ضد اکسیداسیون را می‌توان در دو دسته آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی و سنتزی تقسیم کرد.


تاريخچه آنتي‌اکسيدان‌ها:
آنتي‌اکسيدان‌ها در دهه 1990 مورد توجه عموم قرار گرفتند، زماني که دانشمندان شروع به درک اين موضوع کردند که آسيب راديکال‌هاي آزاد در مراحل اوليه بيماري‌هايي مانند آترواسکلروز (انسداد شرياني) ايجاد مي‌کند. همچنين اين مواد با سرطان، از دست دادن بينايي و بسياري از بيماري‌هاي مزمن ديگر مرتبط بود. برخي از تحقيقات نشان دادند که افرادي که مصرف کمي از ميوه‌ها و سبزيجات غني از آنتي‌اکسيدان دارند نسبت به افرادي که مقدار زيادي از اين مواد را مصرف مي‌کنند، در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به اين بيماري‌هاي مزمن قرار دارند.

آزمايشات باليني به ويژه بر روي بتاکاروتن و ويتامين E به عنوان سلاح‌هايي در برابر بيماري‌هاي مزمن آغاز شدند. حتي قبل از اينکه نتايج اين آزمايش‌ها مشخص شود، رسانه‌ها، توليد‌کنندگان مکمل‌ها و صنايع غذايي شروع به تبليغات درباره مزاياي "آنتي‌اکسيدان‌ها" کردند.

نتايج تحقيقات متفاوت بود، اما اکثر آنها مزاياي مورد انتظار را پيدا نکردند. اکثر تيم‌هاي تحقيقاتي گزارش دادند که ويتامين E و ساير مکمل‌هاي آنتي‌اکسيداني در مقابل بيماري‌هاي قلبي يا سرطان محافظت نمي‌کنند. حتي يک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل‌هاي بتاکاروتن در واقع شانس ابتلا به سرطان ريه را در افراد سيگاري افزايش مي‌دهد.

از سوي ديگر، برخي کارآزمايي‌ها مزايايي را گزارش کردند. به عنوان مثال، پس از 18 سال پيگيري، مطالعه سلامت پزشکان نشان داد که مصرف مکمل‌هاي بتاکاروتن با کاهش متوسطي در ميزان زوال شناختي مرتبط است.

اين نتايج عمدتاً نااميدکننده، شرکت‌هاي مواد غذايي و فروشندگان مکمل‌ها را از بانکداري آنتي‌اکسيدان‌ها منع نکرده است. آنتي‌اکسيدان‌ها همچنان به غلات صبحانه، کافه‌هاي ورزشي، نوشيدني‌هاي انرژي‌زا و ساير محصولات غذايي اضافه مي‌شوند و به عنوان افزودني‌هايي تبليغ مي‌شوند که مي‌توانند از بيماري قلبي، سرطان، آب‌مرواريد، از دست دادن حافظه و ساير شرايط جلوگيري کنند.

اغلب اين ادعاها داده‌ها را گسترش داده و تحريف مي‌کند: در حالي که درست است که آنتي‌اکسيدان‌ها، مواد معدني، فيبر و ساير موادي که به طور طبيعي در ميوه‌ها، سبزيجات و غلات کامل يافت مي‌شوند به پيشگيري از انواع بيماري‌هاي مزمن کمک مي

‌کند، بعيد است که دوزهاي بالاي مکمل‌هاي آنتي‌اکسيداني بتواند همين کار را انجام دهد. آنتي‌اکسيدان‌ها در غذاهاي خاصي يافت مي‌شوند و با خنثي کردن راديکال‌هاي آزاد از برخي از آسيب‌هاي ناشي از راديکال‌هاي آزاد جلوگيري مي‌کنند. اينها شامل آنتي‌اکسيدان‌هاي مغذي مانند ويتامين A، ويتامين C و ويتامين E، و مواد معدني مانند مس، روي و سلنيوم هستند. اعتقاد بر اين است که ساير ترکيبات غذايي رژيمي، مانند فيتوکميکال‌هاي موجود در گياهان، اثرات آنتي‌اکسيداني بيشتري نسبت به ويتامين‌ها يا مواد معدني دارند. اينها آنتي‌اکسيدان‌هاي غيرمغذي ناميده مي‌شوند و شامل فيتوکميکال‌ها مانند ليکوپن در گوجه‌فرنگي و آنتوسيانين‌ها موجود در زغال‌اخته مي‌شوند. آنتي‌اکسيدان‌ها مي‌توانند در برابر آسيب‌سلولي که راديکال‌هاي آزاد باعث ايجاد استرس اکسيداتيو مي‌شوند، محافظت کنند.

تقسيم‌بندي آنتي‌اکسيدان‌ها:
آنتي‌اکسيدان يک مولکول است که از اکسيداسيون مولکول‌هاي ديگر جلوگيري مي‌کند. اکسيداسيون يک واکنش شيميايي است که مي‌تواند راديکال‌هاي آزادي توليد کند که به واکنش‌هاي زنجيره‌اي منجر شود و ممکن است به سلول‌ها آسيب برسانند. اصطلاح "آنتي‌اکسيدان" عمدتاً براي دو گروه مختلف از مواد استفاده مي‌شود:

1. مصنوعي: موادي هستند که به محصولات افزوده مي‌شوند تا از اکسيداسيون آنها جلوگيري کنند.
2. طبيعي: موادي هستند که در مواد غذايي و بافت بدن موجود هستند و اثرات مثبتي براي سلامتي دارند.

وظيفه آنتي‌اکسيدان‌ها اين است که اشکال مختلف اکسيژن مانند اکسيژن مولکولي، راديکال‌هاي هيدروکسيل و سوپر اکسيد را خنثي کنند و راديکال‌هاي آزاد را کاهش دهند، بنابراين از آسيب‌هاي ناشي از واکنش‌هاي راديکال جلوگيري مي‌کنند. براي حفظ تعادل در وضعيت اکسيداسيون، سيستم‌هاي پيچيده در گياهان و حيوانات وجود دارد که آنتي‌اکسيدان‌ها و آنزيم‌هايي مانند کاتالاز و سوپر اکسيد ديسموتاز توليد مي‌کنند. همچنين آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در رژيم غذايي نيز تاثير مثبتي براي سلامتي دارند، از جمله ويتامين A، ويتامين C و ويتامين E.

کاربرد آنتي‌اکسيدان‌ها در مواد غذايي:
آنتي‌اکسيدان‌ها به عنوان مکمل‌هاي غذايي مورد استفاده قرار مي‌گيرند تا از نابودي مواد غذايي جلوگيري کنند. مواد غذايي در معرض اکسيژن و نور خورشيد، که دو عامل اصلي در اکسيداسيون مواد غذايي هستند، قرار مي‌گيرند. براي جلوگيري از اکسيداسيون مواد غذايي، آنتي‌اکسيدان‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. به عبارت ديگر، آنتي‌اکسيدان‌ها به عنوان مواد حفاظتي براي مواد غذايي عمل مي‌کنند.

در مواردي مانند بسته‌بندي ميوه‌ها و سبزيجات تازه، معمولاً اتمسفر با 8? اکسيژن نگهداري مي‌شود. از آنتي‌اکسيدان‌ها به عنوان يک دسته ويژه از مواد نگهدارنده استفاده مي‌شود، زيرا واکنش‌هاي اکسيداسيون در مواد غذايي يخ‌زده يا نسبتاً يخ‌زده نيز سريع اتفاق مي‌افتند. اين آنتي‌اکسيدان‌ها شامل آنتي‌اکسيدان‌هاي طبيعي مانند آسکوربيک اسيد و توکوفرول و همچنين آنتي‌اکسيدان‌هاي مصنوعي مانند پروپيل‌گالات، ترشيو بوتيل هيدروکينون (TBHQ)، بوتيل هيدروکسي آنيزولBHA)   (Butyl Hydroxy Anisol (BHA))  (و بوتيل هيدروکسي تولوئن مي‌شوند. اين مواد نگهدارنده از اکسيداسيون و فساد مواد غذايي جلوگيري مي‌کنند و به حفظ کيفيت و ارزش غذايي مواد غذايي کمک مي‌کنند.


انواع آنتي اکسيدان :
ويتامين E : ويتامين E علاوه بر اينکه يک آنتي اکسيدان است، به سرعت بخشيدن به بهبود پوست کمک مي کند و مرطوب کننده است.
اسيد فروليک : اسيد فروليک موضعي ممکن است از آسيب خورشيد محافظت کند. زماني که همراه با ويتامين هاي موضعي C و E.10 استفاده مي شود بيشترين تاثير را دارد
رتينول : رتينول شکلي از ويتامين A است و مسلماً موثرترين ماده بدون نسخه (OTC) براي کاهش خطوط ريز و چين و چروک است. رتينول همچنين به گردش سلولي سرعت مي بخشد و پوست را صاف مي کند
کوآنزيم Q10
با افزايش سن، کوآنزيم Q10 به‌آرامي در بدن کاهش مي‌يابد و پوست را در معرض پيري قرار مي‌دهد. تحقيقات نشان مي‌دهد افزايش مصرف موضعي اين آنتي اکسيدان به مقابله با آسيب راديکال‌هاي آزاد کمک مي‌کند و سلول‌هاي پوست را سالم نگه مي‌دارد. پوست اين ماده مغذي را به‌راحتي جذب و به تحريک توليد کلاژن و در نتيجه بهبود قابليت ارتجاعي و بافت پوست کمک مي‌کند.

عصاره هاي گياهي (فيتوعصاره ها): عصاره هاي گياهي زيادي وجود دارد که در محصولات مراقبت از پوست به دليل خواص آنتي اکسيداني آنها استفاده مي شود. رايج ترين آنها عبارتند از چاي سبز يا چاي سفيد، قهوه، گل هميشه بهار و رزماري، اما تعداد بيشتري نيز وجود دارد. عصاره هاي گياهي ترکيبات فوق العاده رايج مراقبت از پوست هستند و اغلب در فرمولاسيون ها ترکيب مي شوند.
نياسيناميد: همچنين به عنوان ويتامين B3 شناخته مي شود، نياسيناميد رنگ و بافت پوست را بهبود مي بخشد و به محو شدن لکه هاي تيره کمک مي کند.
رسوراترول : ترکيبي که در انگور، انواع توت ها، شراب قرمز و چاي يافت مي شود، رسوراترول براي محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خوب است و ضد التهاب است. همچنين ممکن است کلاژن و الاستين را تقويت کند
کورکومين: کورکومين يک تازه وارد در محصولات مراقبت از پوست OTC، يک پلي فنول است که در ادويه زردچوبه يافت مي شود. اعتقاد بر اين است که خواص ضد التهابي و روشن کنندگي پوست را بدون ايجاد لکه بر روي پوست ارائه مي کند (زردچوبه به دليل رنگ زرد پررنگش شناخته شده است).


اسيد اسکوربيک و ايزومرهاي آن :
اسيد اسکوربيک و ايزومرها ( اريتروبيک اسيد و L-آسکوربيک اسيد) يک عامل ضد اکسيد و عامل کاهنده با فرمول مولکولي C6H8O6 است. آسکوربيک اسيد به عنوان ويتامين C، تثبيت رنگ، طعم دهنده، اکسيدان و عامل کاهش دهنده و همچنين از قهوه اي شدن آنزيمي ميوه ها و سبزيجات جلوگيري مي کند.

آسکوربيل پال ميتات :
آسکوربيل پال ميتات يک تثبيت کننده، امولسفاير، منبع ويتامين C ، نگهدارنده رنگ و با فرمول مولکولي C22H38O7 است که بوسيله مهار کردن راديکال آزاد اکسيژن از اکسيد شدن جلوگيري مي کند. در دماي 113 درجه سانتيگراد و در حضور اکسيژن شروع به تجزيه شدن مي کند و نيز در pH هاي بازي ناپايدار است.

آسکوربات کلسيم :
آسکوربات کلسيم يک منبع ويتامين C  با فرمول مولکولي C12H14CaO12 بوده و به عنوان نگهدارنده رنگ گوشت عمل مي کند. وقتي که گرم مي شود، دودي سوزنده و آزار دهنده متصاعد مي کند.بتا کاروتن :
بتاکاروتن يک ماده مغذي با فرمول مولکولي C40H56 است که با رقيق کردن غلظت راديکال آزاد اکسيژن به عنوان آنتي اکسيدان عمل مي کند. رنگ مي دهد و به عنوان يک پرو ويتامين A در غذا عمل مي کند.


بوتيل هيدروکسي آنيزولBHA)   (Butyl Hydroxy Anisol (BHA))  (:
هيدروکسي آنيسول بوتيله شده نگهدارنده با فرمول مولکولي C11H16O2 بوده که براي پايان دادن به راديکال هاي آزادي که در طول اکسيداسيون چربي هاي غير اشباع  به طور اتوماتيک تشکيل شده اند. از طرفي داراي فعاليت آنتي ميکروبيال نيز هستند.
BHT بوتيل هيدروکسي تولوئن
آنتي اکسيدان BHT (بوتيل هيدروکسي تولوئن) به عنوان يک ماده شيميايي ايمن در صنايع غذايي براي محافظت از چربي هاي استفاده شده در توليد محصولات غذايي و طيف گسترده اي از صنايع به کار برده مي شود.

اين محصول به صورت پودر کريستالي سفيد رنگ به بازار عرضه مي شود که با ساير آنتي اکسيدان ها نيز سازگاري دارد. به همين دليل در محصولات آرايشي و مراقبتي قابل استفاده است. اين ترکيب علاوه بر اينکه خاصيت آنتي اکسيداني دارد به عنوان نگهدارنده نيز عمل مي کند.
ترشيو بوتيل هيدروکينون پودري کريستالي و سفيد رنگ تا قهوه‌اي است که بوي بسيار کمي دارد. از مزايا ترشيو بوتيل هيدروکينون حلاليت بالاي آن در آب است. اين ماده به عنوان آنتي‌اکسيدان در صنايع غذايي و توليد لوازم آرايشي استفاده مي شود. اين خواص موجب شده تا از آن به عنوان تثبيت‌کننده شيميايي استفاده شود. اين ماده در صنايع غذايي به عنوان يک افزودني غذايي با شماره E319  شناخته مي شود.
صنايع توليد عطر از اين ماده به عنوان تثبيت کننده جهت کاهش ميزان تبخير و بهبود ثبات بهره مي برند.
از خواص ترشيو بوتيل هيدروکينون اين است که طعم و بوي مواد را تغيير نمي دهد. خواص tBHQ به‌گونه‌اي است که حتي در حضور آهن نيز تغيير رنگ ايجاد نخواهد نمود.

اتيلن دي آمين تترا استيک اسيد (EDTA) :
فرمول مولکولي آن (HOOCCH2)2NCH2CH2N(CH2COOH)2 است. نمک هاي EDTA ثبات غذا را بهبود مي بخشند. از شروع شدن  اکسيداسيون به طور اتوماتيک چربي هاي غير اشباع جلوگيري مي کنند به همين دليل آنتي اکسيدان هستند.

پروپيل گالات (PG) :
پروپيل گالات نگهدارنده اي با فرمول مولکولي  (OH)3C6H2COOCH2CH2CH3 بوده که براي پايان دادن به راديکال هاي آزادي که در طول اکسيداسيون چربي هاي غير اشباع  به طور اتوماتيک تشکيل شده اند. گرما به گرما حساس است و در 148 درجه سانتيگراد تجزيه مي شود ، بنابراين براي غذاهاي تحت گرم مناسب نيست.سيتريک اسيد و نمک هايش :
اسيد سيتريک و نمک هاي آن با فرمول مولکولي CH2(COOH)C(OH)(COOH)CH2COOH ، کنترل کننده pH در غذا، به طور عمده به عنوان اسيد غذايي در نوشيدني هاي الکلي مورد استفاده مي گيرد. يون هاي فلزي را جمع آوري کرده و غير فعال مي سازد، به راحتي در آب حل مي شود و اسيد را آزاد مي کند. بنابراين، مي توان آن را به طور مستقيم به مواد غذايي حاوي آب اضافه کرد. کلسيم سيترات يک عامل تقويت کننده و ماده مغذي در غذاي کودک است. زماني که حرارت به آن داده مي شود، تجزيه مي شود.

اتوکسيکين :
Ethoxyquin با فرمول مولکولي C14H19NO در غذاي حيوانات استفاده مي شود. مانع از تشکيل لکه قهوه اي (پوسيدگي) در سيب و گلابي در طول ذخيره سازي اين ميوه ها  مي شود. نگهدارنده رنگ فلفل قرمز است.


عصاره رزماري؛ عصاره ادويه طبيعي :
Rosemary extract; natural spice extract به عنوان يک آنتي اکسيدان طبيعي بکار برده مي شود. مي توان آن را به صورت خشک در مواد غذايي پودري اضافه کرد.

آسکوربات سديم :
Sodium ascorbate با فرمول مولکولي C6H7NaO6 است که به عنوان نگهدارنده رنگ، مکمل غذايي ويتامين C، مکمل غذايي در غذاها و گوشت هاي فرآوري شده نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

تارتاريک اسيد :
L-Tartaric acid ، طعم دهنده اي که باعث افزودن طعم ميوه در نوشيدني ها و آب نبات ها با فرمول مولکولي COOHCHOHCHOHCOOH است که باعث جلوگيري از تخمير در محصولات پخته شده، و کنترل کننده pH نيز مي شود.

عصاره چاي :
Tea extract به عنوان يک آنتي اکسيدان طبيعي استفاده مي شود.

توکوفرول ها ؛ مخلوط ? (DL)، ? و ? (سنتزي) :
Tocopherols, mixed a (DL), g and d (synthetic) به عنوان يک نابودگر راديکال هاي آزاد در واکنش خوداکسايشي عمل کرده، و فرمول هاي مولکولي آن عبارتند از ?= C29H50O2 ؛ ? = C28H48O2 و ? = C27H46O2. اين ماده ويتامين E را  به عنوان يک ماده غذايي مغذي تامين مي کند. بعضي از مواد غذايي گياهي، به خصوص روغن هاي گياهي، روغن زيتون و آجيل، به طور طبيعي حاوي توکوفرول هستند، اما در طي فرآوري آنها تا حدي تخريب مي شوند.

استرس اکسيداتيو و بيماري ها :
 آسيب ناشي از استرس اکسيداتيو با سرطان، تصلب شرايين و از دست دادن بينايي مرتبط است. تصور مي‌شود که راديکال‌هاي آزاد باعث ايجاد تغييراتي در سلول‌ها مي‌شوند که منجر به اين شرايط مي‌شود.
اعتقاد بر اين است که مصرف آنتي اکسيدان ها اين خطرات را کاهش مي دهد.
آنتي اکسيدان ها به عنوان جاذب راديکال، دهنده هيدروژن، دهنده الکترون، تجزيه کننده پراکسيد، خاموش کننده اکسيژن منفرد، مهار کننده آنزيم، هم افزايي و عوامل کيل کننده فلز عمل مي کنند.

تحقيقات ديگر نشان داده است که مکمل هاي آنتي اکسيداني ممکن است به کاهش از دست دادن بينايي به دليل دژنراسيون ماکولا مرتبط با سن در افراد مسن کمک کند.
با اين حال، به طور کلي، شواهدي وجود ندارد که نشان دهد مصرف بيشتر آنتي اکسيدان هاي خاص مي تواند خطر ابتلا به بيماري را کاهش دهد.
آنتي اکسيدان در مواد غذايي :
 آنتي‌اکسيدان‌ در مواد غذايي، مواد شيميايي گياهي و حتي ساير آنتي‌اکسيدان‌ها بهترين عملکرد را دارند. به عنوان مثال، يک فنجان توت فرنگي تازه حاوي حدود 80 ميلي گرم ويتامين C است، يک ماده مغذي طبقه بندي شده به عنوان داراي فعاليت آنتي اکسيداني بالا.

اما مکمل حاوي 500 ميلي گرم ويتامين C (667? از RDA) حاوي مواد شيميايي گياهي (پلي فنول) که به طور طبيعي در توت فرنگي مانند پروآنتوسيانين ها و فلاونوئيدها يافت مي شود، که داراي فعاليت آنتي اکسيداني هستند و ممکن است با ويتامين C براي مبارزه با بيماري ها ترکيب شوند، نيست.
 
پلي فنول ها علاوه بر توانايي آنها در نقش آنتي اکسيدان، خواص شيميايي ديگري نيز دارند. اين سوال وجود دارد که آيا يک ماده مغذي با فعاليت آنتي اکسيداني در صورت مصرف بيش از حد مي تواند اثر معکوس با فعاليت پرواکسيداني ايجاد کند؟ به همين دليل است که استفاده از يک مکمل آنتي اکسيداني با يک ماده جدا شده ممکن است يک استراتژي موثر براي همه نباشد.
 
تفاوت در ميزان و نوع آنتي اکسيدان ها در غذاها در مقابل آنتي اکسيدان ها در مکمل ها نيز ممکن است بر اثرات آنها تأثير بگذارد. به عنوان مثال، هشت شکل شيميايي ويتامين E در غذاها وجود دارد. با اين حال، مکمل هاي ويتامين E به طور معمول فقط شامل يک شکل، آلفا توکوفرول هستند.

مصرف بيشتر ميوه ها، سبزيجات و حبوبات غني از آنتي اکسيدان با خطر کمتر بيماري هاي مرتبط با استرس اکسيداتيو مزمن مانند بيماري هاي قلبي عروقي، سرطان و مرگ و مير ناشي از همه علل مرتبط است.  اعتقاد بر اين است که يک رژيم غذايي گياهي از بيماري هاي مزمن مرتبط با استرس اکسيداتيو محافظت مي کند. مشخص نيست که آيا اين اثر محافظتي به دليل آنتي اکسيدان ها، ساير مواد موجود در غذاها يا ترکيبي از هر دو است. مواد مغذي با فعاليت آنتي اکسيداني و غذاهايي که در آنها يافت مي شود به شرح زير است:

ويتامين C: کلم بروکلي، کلم بروکسل، طالبي، گل کلم، گريپ فروت، سبزيجات برگدار (شلغم، خردل، چغندر، کلم، کلم، کيوي، ليمو، پرتقال، پاپايا، نخود برفي، توت فرنگي، سيب زميني شيرين، گوجه فرنگي و…).
 
ويتامين E: بادام، آووکادو، شاتوت سوئيسي، سبزيجات برگدار (چغندر، خردل، شلغم)، بادام زميني، فلفل قرمز، اسفناج (آب پز) و تخمه آفتابگردان.
 
کاروتنوئيدها از جمله بتاکاروتن و ليکوپن: زردآلو، مارچوبه، چغندر، کلم بروکلي، طالبي، هويج، فلفل دلمه اي، کلم پيچ، انبه، شلغم و کلم، پرتقال، هلو، گريپ فروت صورتي، کدو تنبل، کدو حلوايي زمستاني، اسفناج، اسفناج، انبه شيرين.

سلنيوم: آجيل برزيلي، ماهي، صدف، گوشت گاو، مرغ، جو، برنج قهوه اي.
روي: گوشت گاو، مرغ، صدف، ميگو، کنجد، دانه کدو تنبل، نخود، عدس، بادام هندي، غلات غني شده.
ترکيبات فنلي: کوئرستين (سيب، شراب قرمز، پياز)، کاتچين (چاي، کاکائو، انواع توت ها)، رسوراترول (شراب قرمز و سفيد، انگور، بادام زميني، توت)، اسيد کوماريک (ادويه، توت)، آنتوسيانين (زغال اخته، توت فرنگي).

آنتي اکسيدان در مبارزه با بيماري ها :
 آنتي اکسيدان در مبارزه با بيماري ها خطر ابتلا به بسياري از بيماري ها (از جمله بيماري قلبي و برخي سرطان ها) را کاهش مي دهد. آنتي اکسيدان ها راديکال هاي آزاد را از سلول هاي بدن پاک مي کنند و از آسيب هاي ناشي از اکسيداسيون جلوگيري مي کند.

مرداني که آنتي اکسيدان ليکوپن (که در ميوه ها و سبزيجات قرمز رنگ مانند گوجه فرنگي، زردآلو، گريپ فروت صورتي و هندوانه يافت مي شود) مصرف مي کنند، کمتر از ساير مردان به سرطان پروستات مبتلا مي شوند. همچنين ليکوپن با کاهش خطر ابتلا به ديابت نوع 2 مرتبط است.

لوتئين موجود در اسفناج و ذرت با کاهش بروز انحطاط عدسي چشم و کاهش بينايي در افراد مسن مرتبط است. تحقيقات همچنين نشان مي دهد که لوتئين رژيم غذايي ممکن است حافظه را بهبود بخشد و از زوال شناختي جلوگيري کند.

مطالعات نشان مي دهد که غذاهاي غني از فلاونوئيد از برخي بيماري ها از جمله بيماري هاي مرتبط با متابوليک و سرطان جلوگيري مي کند. سيب، انگور، مرکبات، انواع توت ها، چاي، پياز، روغن زيتون و شراب قرمز رايج ترين منابع فلاونوئيدها هستند.

نحوه عمل آنتي اکسيدان ‌ها :
آنتي اکسيدان ها مواد شيميايي هستند که اثرات راديکال‌هاي آزاد را کاهش مي‌دهند يا از آن جلوگيري مي‌کنند. آن ها يک الکترون به راديکال‌هاي آزاد مي‌دهند و در نتيجه واکنش پذيري آنها را کاهش مي‌دهند. چيزي که آنتي اکسيدان ها را منحصر به فرد مي‌کند اين است که آنها مي‌توانند بدون تبديل شدن به راديکال‌هاي آزاد واکنش پذير، يک الکترون اهدا کنند.

هيچ آنتي اکسيداني نمي‌تواند با اثرات هر نوع راديکال آزاد مقابله کند. همان طور که راديکال‌هاي آزاد در مناطق مختلف بدن اثرات متفاوتي دارند، آنتي اکسيدان ها نيز به دليل خواص شيميايي خود رفتار متفاوتي دارد.

با اين حال، در شرايط خاص، برخي از آنتي اکسيدان ها ممکن است به پرو اکسيداتيو تبديل شوند که الکترون‌ها را از مولکول‌هاي ديگر مي گيرند و ناپايداري شيميايي ايجاد مي‌کنند که مي‌تواند باعث واکنش‌هاي اکسيداتيو شود.

بدن انسان برخي آنتي اکسيدان ها را توليد مي‌کند. گياهان و حيوانات نيز اين ويژگي را دارند. بنابراين آنتي اکسيدان ها در تمام مواد غذايي با منشا گياهي و حيواني يافت مي‌شوند.

عوارض مصرف زياد آنتي اکسيدان‌:

به‌عنوان پرواکسيدان عمل کنند و باعث افزايش روند اکسيداسيون شوند.
درست مانند سلول‌هاي سالم، از سلول‌هاي خطرناک مثل سلول‌هاي سرطاني محافظت کنند‌.
باعث کاهش فوايد ورزش براي سلامتي شوند.
عوارض جانبي ناخواسته‌اي مانند حالت تهوع و سردرد داشته باشند يا حتي مقدار آن‌ها در بدن به سطوح سمي برسند.

شما مي توانيد براي خريد انواع آنتي اکسيدان با ما در شرکت هيرو تجارت در ارتباط باشيد.
چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما  وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی