سود مایع


Sodium hydroxide liquid 

سود مایع یا سدیم هیدروکسید چیست؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید سود مایع ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.
E Number 524
1310-73-2  :CAS
NaOHتاريخچه سود مايع :
درباره تاريخچه اين ماده، مطالب اختصاصي چندان منتشر نشده است اما تاريخچه کشف سود پرک که ساختاري دقيقاً مشابه با سود سوز آور مايع دارد، نشانگر اهميت اين ماده در صنايع مختلف است.
در زمان‌هاي قديم، اولين کاربردهاي مايع سوزآور به عنوان يک ترکيب قليايي در تهيه صابون  ثبت شده است. کشورهاي اروپايي اولين گروه از مصرف‌کنندگان بودند که از اين مايع قليايي براي تهيه صابون استفاده مي‌کردند. روش‌هاي توليد سود پرک و سود سوزآور مايع به تدريج و در گذر زمان دچار تغييرات و تحولاتي شد.
با توجه به توضيحاتي که درباره تاريخچه سود سوزآور بيان شده است، نتايج نشان داده‌اند که در آن دوران عقيده داشتند با عبور آب از ميان يک محلول قليايي، هيدروکسيد سديم بدست مي‌آيد.
محلول قليايي که در اين روش استفاده مي‌شد ترکيبي از کربنات سديم يا اکسيد کلسيم بود. اين روش به تدريج جايگزين روش‌هاي جديد توليد شامل الکتروليز و روش‌هاي ديافراگمي براي توليد سود سوزآور مايع شد.
سديم هيدروکسيد يا سود يک ترکيب شيميايي مهم و با اهميت است. اين ترکيب با فرمول شيميايي NaOH شناخته مي‌شود و از يک گروه هيدروکسيد (-OH) و يون سديم (+Na) تشکيل شده است. سديم هيدروکسيد به عنوان يک باز قوي شناخته مي‌شود و در آب به سرعت محلول مي‌شود. اين خصوصيت از آنجا که سوديم هيدروکسيد به طور طبيعي رطوبت هوا را جذب کرده و دي اکسيد کربن از محيط استخراج مي‌کند.

سود، به صورت مايع و جامد توليد مي‌شود، اما معمولاً سود مايع به دليل کيفيت بالاتر و همچنين هزينه مناسب‌تر آن، بيشتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جرم مولي سديم هيدروکسيد 39.99 گرم در مول است.
سديم هيدروکسيد يک ترکيب يوني است، به اين معني که وقتي در آب حل مي‌شود، به دو نوع يون تفکيک مي‌شود. يک نوع يون مثبت کاتيون سديم است و ديگري يون منفي آنيون هيدروکسيد است.
سود يا سديم هيدروکسيد به نام‌هاي مختلفي نيز شناخته مي‌شود، از جمله هيدرات سديم، سود کاستيک و هيدروکسيد سديم.

سود سوزآور مايع :
سود مايع در واقع همان سود سوزآور اما به ‌شکل بي‌رنگ و مايع است که به دليل واکنش پذيري بالايي که دارد، رطوبت، آب و گاز کربنيک را جذب کرده و در صنايع مختلفي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. سود مايع معمولاً با دو روش صنعتي (سلول ديافراگم و سلول غشايي) توليد مي‌ گردد. اين محصول با دو غلظت ??% و ??% توليد مي شود که در اثر گرماي شديد يا ضربه مي تواند موجب انفجار شود.
سود سوزآور مايع در صنايع مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرد. برخي از اين صنايع شامل صنايع رنگرزي، توليد کاغذ، نفت و گاز و پتروشيمي، چرم‌سازي، نساجي، توليد باطري، داروسازي، الکل‌سازي، صنايع فلزي، آبکاري، صنايع غذايي و توليد محصولات کنسروشده مي‌باشند.

از ديگر کاربردهاي سود سوزآور مايع، تميز کردن محيط (مانند رزين) و استفاده در سيستم‌هاي کروماتوگرافي است. از ويژگي‌هاي اين ماده با خلوص 50 درصد، ويسکوزيته بالا و افت ويسکوزيته با افزايش دماست. ويسکوزيته سود سوزآور مايع نقش مهمي در کاربردها و ذخيره‌سازي آن ايفا مي‌کند.


فرمول مولکولي:

NaOH

cas no:

1310-73-2

جرم مولکولي:

39.99 g/mol

شکل ظاهري:

بلورهاي سفيد، سخت، مات

چگالي:

2.13 g//ml
روش‌هاي توليد:
?- روش توليد سود مايع با فناوري ممبران يا غشايي
روش توليد سود سوزآور مايع با استفاده از تکنولوژي ممبراني يا غشايي يکي از روش‌هاي معتبر براي توليد اين ترکيب است. در اين روش، از يک نوع غشا يا ممبران به عنوان واسطه استفاده مي‌شود.

اين ممبران با ساختار خاصي طراحي شده است که فقط اجازه عبور يون‌هاي سديم را از خود مي‌دهد و ساير اجزا را مسدود مي‌کند. سپس گاز يا مايع حاوي سديم وارد اين ممبران مي‌شود و فقط يون‌هاي سديم قادر به عبور از ممبران و ورود به سمت ديگر هستند.

با استفاده از اين روش، سود سوزآور با خلوص بالا توليد مي‌شود، و اين روش به مصرف کمتري از انرژي نياز دارد. همچنين ناخالصي‌ها در محصول نهايي به حداقل ممکن مي‌رسند. به همين دليل، اين روش در صنايع مختلف بسيار مورد توجه قرار مي‌گيرد و به عنوان يکي از بهترين روش‌هاي توليد سود سوزآور مايع شناخته مي‌شود.
?- روش توليد سود مايع با استفاده از ديافراگم
روش ديگري که براي توليد سود سوزآور مايع مورد استفاده قرار مي‌گيرد، روش سل ديافراگمي است. در اين روش، از يک ديافراگم تهيه شده از موادي مانند آزبست به عنوان ميانجي استفاده مي‌شود.

اين ديافراگم آند و کاتد را در يک سلول يوني از يکديگر جدا مي‌کند. در ابتدا، يک محلول غني از يون‌هاي سديم همراه با آب از آند به سمت کاتد جابجا مي‌شود. يون‌هاي سديم در کاتد تجمع پيدا مي‌کنند و هيدروکسيد سديم مايع يا مايع سود سوزآور در اينجا تشکيل مي‌شود.

بعد از اتمام اين فرآيند، سلول ديگر براي جلوگيري از بازگشت يون‌هاي سديم به آند ديگر عاري از اين يون‌ها است و ديافراگم به عنوان يک مانع عمل مي‌کند. اين روش از ديگر روش‌هاي توليد سود سوزآور مايع استفاده مي‌شود و به خصوص در مواردي که از ممبران ممانعت ايجاد مي‌شود، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
 

تفاوت اصلي سود مايع و سود پرک
قبل از آن‌که به بررسي تفاوت‌هاي سود مايع و سود پرک بپردازيم، لازم است ابتدا بيان کنيم که اين دو ماده شيميايي از نظر ميزان pH تفاوت چنداني با هم ندارند و پي اچ اين دو ماده حدود 12 تا 14 است. از طرفي هم سود پرک و مايع قابليت انحلال‌ پذيري بالايي در آب دارند. براي کسب اطلاعات بيشتر در رابطه با پي اچ مواد شيميايي و نحوه تست آن مقاله کاغذ ph را مطالعه نماييد.

به‌طور کلي، اگر بخواهيم تفاوت سود پرک و سود مايع را مورد بررسي قرار دهيم، مي‌توانيم به موارد زير اشاره کرد:

اولين تفاوت بارز اين دو ماده شيميايي باهم در نوع رنگ آن مي باشد که سود مايع بر خلاف جامد رنگ خاصي ندارد.
دومين تفاوت سود پرک و سود مايع در درصد خلوص آن‌ها است. از آنجايي‌که هيدروکسيد سديم به‌ صورت جامد است، حداکثر خلوص آن 98 تا 99 درصد مي باشد. اما با توجه به اين‌ که در سود مايع، مايعات حضور دارند، حداکثر ميزان خلوصي براي اين ماده، 50 درصد نيز در نظر گرفته شده است.
علاوه بر موارد گفته شده، مي توان به تفاوت نحوه‌ي نگهداري اين دو ماده اشاره کرد. به اين صورت که سود پرک را مي‌توان به‌ آساني در بسته‌بندي‌هايي ذخيره نمود و در زمان نياز از آن استفاده کرد اما ذخيره‌ي سود مايع به راحتي سود پرک نيست

کاربردهاي هيدروکسيد سديم :
محصولات پاک کننده و ضد عفوني کننده :
اين ترکيب در توليد صابون و انواع مواد شوينده خانگي و تجاري مورد استفاده قرار مي گيرد. سفيد کننده هاي کلرين نيز از ترکيب کلر و سديم هيدروکسيد به دست مي آيد. پاک کننده هاي حاوي اين ماده مي توانند روغن ها و چربي ها را در خود حل کنند. 
از اين خاصيت اين ماده در لوله باز کن ها نيز استفاده مي شود؛ آن ها مي توانند چربي ها را به صابون که در آب محلول است تبديل کنند.

داروسازي و پزشکي:
از سود مايع در براي توليد انواع مختلفي از محصولات پزشکي و دارويي استفاده مي شود. از مسکن هاي رايج مانند آسپرين، تا داروهاي ضدانعقاد که به جلوگيري از لخته شدن خون کمک مي کنند، و داروهاي کاهنده کلسترول از اين ترکيب در توليد آن ها استفاده مي شود.

انرژي:
از اين ترکيب در توليد پيل هاي سوختي استفاده مي شود. سلول هاي سوختي مانند باتري ها براي توليد نيروي الکتريسيته پاک و کارآمد استفاده مي شود. از اين نيروي الکتريسيته براي کاربردهاي مختلف مانند حمل و نقل، انتقال مواد و… استفاده مي شود. رزين هاي اپوکسي که با سديم هيدروکسيد توليد مي شوند، در توربين هاي بادي استفاده مي شوند.

تصفيه آب:
تاسيسات تصفيه آب شهري از اين ماده براي کنترل اسيديته آب و کمک به حذف فلزات سنگين از آب استفاده مي کنند. همچنين از آن براي توليد هيپوکلريت سديم، و ضدعفوني آب استفاده مي شود.

مواد غذايي:
اين ماده در فرآيند آماده سازي مواد غذايي مانند آماده سازي زيتون، ترد کردن خوراکي ها، جداسازي پوست گوجه فرنگي، سيب زميني و ميوه ها و سبزيجات ديگر در کنسرو ها کاربرد دارد.
اين ماده به عنوان نگهدارنده در مواد غذايي استفاده مي شود و از رشد کپک و باکتري در غذا جلوگيري مي کند. همچنين به عنوان يک ماده ي اوليه در توليد نيتريت سديم که يک عامل نگهدارنده است، حضور دارد.

چوب و صنعت کاغذ:
در بسياري از فرآيند هاي ساخت کاغذ، از مخلوط محلول Lye و سديم سولفيد براي آماده سازي چوب استفاده مي شود. اين محلول به حذف بسياري از مواد ناخواسته روي چوب کمک مي کند و موجب ايجاد سلولز خالص براي توليد کاغذ مي شود. در فرآيند بازيافت کاغذ، سديم هيدروکسيد براي جداسازي جوهر و کاغذ استفاده مي شود. همچنين در خالص سازي مواد خام محصولات چوب مانند کابينت و وسايل چوبي در پاک سازي و سفيد کردن چوب کاربرد دارد.

فرآيند سنگ معدن آلومينيوم:
اين ماده براي استخراج آلومينيوم از سنگ هاي طبيعي به دست مي آيد. از آلومينيوم براي توليد انواع محصولات آلومينيومي مانند فويل، قوطي فلزي، وسايل آشپزخانه، قطعات هواپيما و ساختمان سازي و بسياري موارد ديگر استفاده مي شود.

کاربرد در صنعت نفت و گاز:
حفاري در صنعت نفت از هيدروکسيد سديم به عنوان يک افزودني استفاده مي کند. براي افزايش ويسکوزيته گل و خنثي سازي گازهاي اسيدي، خاصيت قليايي را در سيستم هاي گل بنتونيت افزايش مي دهد. نفت خام تصفيه شده با هيدروکسيد سديم ناخالصي هاي گوگرد را از بين مي برد.
البته از اين ترکيب در ساخت آنتي اکسيدان TMQ نيز بهره مي برند، که ترکيبي موثر در صنايع لاستيک، پلاستيک و چسب است. 

کاربرد در کود هاي شيميايي :
در کشاورزي از هيدروکسيد سديم براي جذب دي اکسيد کربن از هوا استفاده کنند تا گياهان در فتوسنتز از آن استفاده کنند.

در استخراج طلا:
مس موجود در سنگ معدن طلا منجر به مصرف بالاي سيانيد و توليد WAD مي شود. سود سوزآور سيانيد را از کمپلکس هاي Cu-CN- براي شستشوي طلا آزاد مي کند. نرخ شسته شدن طلا در حضور کمپلکس هاي Cu-CN- با سود سوزآور بهبود مي يابد.


هدف استفاده از سود سوزآور در پالايش نفت خام:
نفت خام بايد تصفيه شود، که اين فرآيند توسط پمپ ها کنترل مي شود. سود مايع يا سود سوزآور داراي خاصيت قليايي، انحلال پذيري بالا در آب و الکل و گليسيرين مي باشد. اين ماده خاصيت قليايي و حل کنندگي چربي را در خود دارد. همچنين از اين ماده براي حفظ شرايط گل حفاري پايه آب نيز استفاده مي کنند. در واقع نقش حياتي و مهم سود مايع در حفاري نفت و گاز، خنثي سازي گازهاي اسيدي سمي ناشي از چاه ها، افزايش ويسکوزيته گل حفاري و کنترل pH بسيار موثر است. سود مايع قليائيت محيط را بالا مي برد.

توليد سديم هيدروکسيد :
اکنون با طرز تهيه سود سوز آور آشنا خواهيم شد. سديم هيدروکسيد يک محصول جانبي حاصل از فرآيند ساخت کلر و تحت عنوان فرآيند کلر آلکاني مي باشد. به اين صورت که با استفاده از الکتروليز محلول نمکي (سديم کلريد) و سپس جدا کردن آن در پيل ها سديم هيدروکسيد توليد مي شود. حدودا 95 درصد کلر و 99 درصد سديم هيدروکسيد مصرفي در صنعت از روش الکتروشيميايي به دست مي آيد. واکنش شيميايي توليد سود سوز آور در زير آورده شده است:

2Na+ + 2H2O + 2e? ? H2 + 2NaOH

ذکر اين نکته لازم است که به منظور جلوگيري از واکنش سديم هيدروکسيد با کلر، يکي از سه روش زير انجام مي شود:

فرآيند سل جيوه (Mercury cell)
فرآيند سل ديافراگمي (Diaphragm cell)
فرآيند سل غشايي (Membrane cell)
اساس کار اين روش ها به اينصورت مي باشد که از نفوذ يا مهاجرت يون هيدروکسيل به آند توسط جداسازهايي جلوگيري مي کنند و مانع ايجاد واکنش نا مطلوب بين يون ها و توليد هيپوکلريت مي شوند. در اين بين، فرآيند سلول غشايي مقرون به صرفه تر مي باشد.

در مقايسه بين روش‌هاي توليد سديم هيدروکسيد، مهم است بدانيم که هر يک از اين روش‌ها مزايا و معايب خود را دارند. روش الکتروشيميايي، به عنوان يکي از مهم‌ترين روش‌ها، سديم هيدروکسيد با کيفيت بالاتري توليد مي‌کند. اما مصرف بسياري از انرژي را ايجاد مي‌کند که هزينه‌هاي بالايي دارد. 
روش ديافراگمي، کيفيت پايين‌تري دارد و مصرف انرژي بيشتري دارد. در مقابل، روش غشايي به سرمايه اوليه کمتري نياز دارد و با توجه به افزايش قيمت انرژي و مصرف محصولات کلر آلکاني، بسياري از صنايع از اين روش بهره‌مند شده و از آن استفاده مي‌کنند. 
به طور خلاصه، توليد سديم هيدروکسيد با کيفيت و بهره‌وري مناسب بستگي به روش توليد و شرايط محيطي دارد. توليد سديم هيدروکسيد از طريق تغليظ و تبخير سديم هيدروکسيد مايع يا سود کاستيک مايع به دست مي‌آيد.

نکات ايمني سديم هيدروکسيد:
محلول سود يک ترکيب بازي بسيار قوي و خورنده مي باشد و در صورت تماس با پوست ممکن است موجب سوختگي شديد شود. به همين علت هنگام کار با اين ماده بايد از تجهيزات ايمني نظير دستکش استفاده شود.
در صورت استنشاق، هواي تازه و اکسيژن تنفس کنيد و در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنيد.
در صورت بلعيدن سريعا به پزشک مراجعه کنيد.
بازار خريد و فروش جهاني سود مايع 50 درصد :
ارزش بازار جهاني سود مايع در سال 2021 برابر با 28.73 ميليارد دلار بوده است و تا سال 2030 به 46.04 ميليارد دلار خواهد رسيد. در واقع رشد 4 درصدي خواهد داشت. به طور کلي، بازار اين ماده را بر اساس توليد، نوع، کاربرد، گريد و منطقه ي جغرافيايي مي توان به بخش هاي متنوعي تقسيم نمود. سود مايع در دو نوع جامد و مايع در گريدهاي غذايي، آزمايشگاهي، صنعتي و دارويي وجود دارد و در صنايع کاغذ، صابون و مواد شوينده، تصفيه آب، صنايع منسوجات و غذايي استفاده مي شود. از نظر ناحيه ي جغرافيايي نيز مي توان مناطقي از جمله آمريکاي شمالي، اروپا، آسيا و آمريکاي جنوبي در نظر گرفت. رشد بازار اين ترکيب در آسيا به دليل حضور کشورهاي رو به توسعه از جمله چين، ژاپن و هند است. از سوي ديگر آمريکاي شمالي در صنايع کاغذ و بسته بندي در رشد اين ترکيب تاثير گذار بوده است.

براي ثبت سفارش خريد سود مايع يا سود سودآور و استعلام قيمت و هماهنگي بيشتر براي ارسال محموله مي‌توانيد با بخش فروش شرکت هيرو تجارت تماس حاصل نماييد.

چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما  وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی