مونو پتاسیم فسفات


مونو پتاسیم فسفات چیست؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید مونو پتاسیم فسفات ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.
Monopotassium phosphate با نام دیگر دی هیدروژن پتاسیم فسفات و نام اختصاری MPK (سایر نام ها: دی هیدروژن فسفات پتاسیم ، فسفات پتاسیم مونوبازیک) یک ترکیب معدنی است. دارای فرمول شیمیایی KH₂PO₄  ، به شکل پودر سفید رنگ و بی بو است. اغلب با نمک دو پتاسیم و اسید فسفریک متبلور می شود.


مونو پتاسيم فسفات ، نمکي محلول در پتاسيم و يون فسفات دي هيدروژن است که به عنوان کود ، مواد افزودني غذايي و قارچ کش استفاده مي شود. اين ماده بدون بو است و به شکل پودر سفيد يا کريستال هاي بي رنگ است. اين ماده منبع فسفر و پتاسيم است. اين ماده اسيدي است و همين خاصيت باعث مي شود که اين ماده بتواند برخي از عناصر معدني خاک (از جمله فسفر، نيتروژن و …) را به خود جذب کند. همچنين اين ماده داراي خاصيت مغناطيسي است.اين ماده همچنين يک ماده بافر کننده است. مي توان از آن در مخلوط هاي کودي براي کاهش فرار از آمونياک با پايين نگه داشتن pH به کار برد.

فرمول شيميايي:

KH2PO4

جرم مولي:

136.086 g/mol

مشخصات ظاهري:

پودر سفيد رنگ بي بو

دانسيته:

2.338 g/cm3

نقطه ذوب:

252.6?C

نقطه جوش:

400?C

حلاليت در آب:

22.6 g در 100 mL آب با دماي 20?C

حلاليت:

به مقدار کم در اتانول
روش تهيه :
محصول فوق را عموما از واکنش فسفريک اسيد با پتاسيم هيدروکسيد سنتز مي کنند. هر چندگاهي به منظور توليد ارزان تر از پتاسيم کلرايد به جاي KOH, استفاده مي کنند. به منظور جذب هيدروژن کلريد توليد شده نيز, روش هاي مختلفي به کار مي رود , مانند از يون هاي مبدل, آمين هاي نوع سوم بلند زنجير و يا تقطير همراه با اکتان. در اين واکنش فسفات به شکل خالص به عنوان يک ماده ي کريستالي آزاد مي شود. روش توليد صنعتي آن شامل افزودن 1 مول محلول آبي پتاسيم هيدروکسيد به 1 مول اسيد فسفريک است.

خصوصيات ديگر منو پتاسيم فسفات :
منو پتاسيم فسفات داراي خلوص بالا و حلاليت فوق العاده است.
منو پتاسيم فسفات به مقدار کمي در اتانول حل مي شود و محلول در آب است.
کود منو پتاسيم فسفات حاوي فسفر و پتاس و عاري از نيتروژن مي باشد. در آب کاملاً محلول است و مصرف آن براي تعداد زيادي از گياهان باغباني مفيد مي باشد. اين کود بهترين منبع تأمين فسفر و پتاسيم براي گياهان در مرحله رشد است. منو پتاسيم فسفات مؤثر در رشد رويشي، يکنواختي شکوفه ها، افزايش مقاومت گياه، افزايش کيفيت رنگ و طعم ميوه مي باشد.

از کود منو پتاسيم فسفات مي توان در کليه سيستم هاي آبياري نظير هيدروپونيک (آبکشت)، قطره اي، باراني، دوار مرکزي، خطي و چرخدار استفاده کرد. اين کود را مي توان با کليه کودهاي قابل حل در آب (بجز کودهاي کلسيمي قابل حل و محلول هاي غليظ منيزيومي) ادغام کرد. وجود ترکيبات فسفري در محلول هاي تهيه شده از اين کود، اسيديته (pH) را در حد 5/4 ثابت نگه مي دارد و اثر بخشي آفت کش ها را افزايش مي دهد.

منو پتاسيم فسفات بدون کلر، سديم و فلزات سنگين مي باشد و عاري از موادي است که براي گياهان مضر است؛ مانند کلرايد، سديم و … . اين کود تمامي مواد غذايي مورد نياز گياهان را داراست.

کاربردها و موارد استفاده:
اين ماده به عنوان طعم دهنده غذايي و دارويي، به عنوان کود، تنظيم کننده pH، محصولات دارويي، منسوجات، رنگ ها، محصولات تميز کننده استفاده مي شود. به عنوان افزودني، طعم دهنده، عامل بافر کننده و کلاته کننده در صنايع غذايي حضور دارد. يک طعم دهنده، ماده ي مغذي و اسيدي کننده در توليد داروها و پتاسيم متا فسفات است. در پزشکي نيز به عنوان جايگزين فسفات در هيپوفسفاتمي استفاده مي شود. به عنوان يک افزودني در نوشيدني هاي ورزشي استفاده مي شود. همچنين در ترکيبات تخم مرغ، محصولات کم سديم، محصولات گوشتي و محصولات شير براي حفظ رنگ استفاده مي شود. کاربرد اصلي اين ماده به عنوان کود در صنعت کشاورزي، تجارت گلخانه اي و ماده ي مغذي گياهي است.

از آنجايي که اين ماده عمدتا در کود کشاورزي به کاربرده مي شود بنابراين موارد استفاده از  آن را مي توان در صنايع کشاورزي،صنايع غذايي و…دسته بندي کرد که در ادامه به بررسي آنها خواهيم پرداخت.

کاربرد در صنايع کشاورزي ( کود مونو پتاسيم فسفات):
اين ماده به عنوان يک عامل بافري شناخته مي شود و در  کود شيميايي به همراه با اوره و آمونيوم فسفات ها, هدر رفت آمونياک را به حداقل مي رساند.کود مذکور بيشترين مقدار عناصر پتاسيم و فسفر رادارد و از آنجايي که عاري از نيتروژن است مي توان از آن در مقادير زياد به کار برد. در ساير موارد نيز مي توان از اين کود در کنار ساير کودهاي شيميايي نيتروژن دار (آمونيوم, نيترات يا اوره نيتروژن دار ) استفاده کرد. کود MKP داراي هيچ گونه ترکيب خطرناکي مانند, کلرين, سديم و يا فلزات سنگين نمي باشد. زماني که اين ماده روي برگ گياهان اعمال شود جذب عناصر اصلي به برگ تسهيل مي شود، همچنين محصول فوق خاصيت ضد قارچ داشته ،بررسي ها نشان مي دهد افزودن اين ترکيب به آفت کش ها باعث افزايش ميزان اثر بخشي آنها مي شود.
مقدار EC کم اين ماده  (0.7 ms/cm) ريسک سوختن برگ هاي گياه را بسيارپايين آورده به همين جهت مي توان از آن در  غلظت هاي بالا نيز استافده نمود. اين کود را مي توان با همه ي کودهاي انحلال پذير در آب (به جزء کودهاي حاوي کلسيم) ترکيب کرد. يک ويژگي بارز MPK ميزان شوري و شورزايي پايين آن است.


ساير تاثيرات  کود MKP را مي توان به افزايش رشد ريشه هاي گياه و انشعاب هاي آن, افزايش پايداري گياه در برابر آفت ها, افزايش سرعت سنتز کلروفيل در گياه, افزايش توليد پروتئينها و کربوهيداتها, افزايش کيفيت محصول و هم چنين افزايش پايداري گياه در برابر عوامل محيطي اشاره کرد.

زمان مصرف کود MPK:
بهترين زمان براي مصرف اين ماده در اوايل رشد گياه است، درست زماني که به مقدار زيادي فسفر نياز دارند. همچنين مي توان آن را بعد از ميوه دهي يا گل دهي براي افزايش رشد ميوه ها يا گل ها افزود.

مقدار مصرف مونو پتاسيم فسفات:
غلظت محلول پاششي اين ماده بين 0.3 الي 0.5% است و محلول پاشي 2 تا 3 بار در 5 الي 7 روز انجام مي شود. براي برنج و گندم و ساير محصولات غلات مي توان در غلظت خاصي استفاده نمود، البته زماني که در غلظت هاي بالا استفاده مي کنيد، لازم است از دماي بالا آن را دور نگه داريد.
 
فوايد مونو پتاسيم فسفات براي گياه چيست؟
1. 100% غني از مواد غذايي لازم براي گياه است.
2. منبع بسيار غليظي از فسفر و پتاسيم است.
3. ايده آل براي کاربرد در مرحله توليد ميوه بوده و باعث افزايش محتواي قند و در نتيجه کيفيت ميوه ها مي شود.
4. فاقد سديم کلرايد يا نمک و ساير عناصري که براي گياه ضرر دارند مي باشد و pH پاييني دارد.
5. فاقد فلزات سنگين است.
6. باعث بهبود رنگ گياه و افزايش تحمل آسيب هاي مکانيکي در گياه مي شود.
7. باعث افزايش رشد ريشه گياه مي شود.

کاربرد در صنايع غذايي :
مونو پتاسيم فسفات خوراکي به طور گسترده به عنوان عامل تخمير کننده در صنايع غذايي مورد استفاده قرار مي گيرد. در غذاهاي پخته شده ميزان تخمير را افزايش مي دهد و در نوشيدني ها نيز ارزش غذايي آن را افزايش مي دهد. هم چنين اين ترکيب به طور گسترده در توليد مکمل هاي غذايي در صنايع داروسازي نيز محبوبيت زيادي دارد. از جمله ساير مواد شيميايي که در صنايع غذايي استفاده مي شوند مي توان به خريد استات سديم  اشاره نمود.
 
کاربرد ماده در پزشکي :
يون هاي پتاسيم و فسفات از مواد ضروري براي بدن به شمار مي آيند و براي جبران کمبود اين يون ها در بدن از اين محصول استفاده مي شود. پتاسيم نقش قابل توجهي در تنظيم pH سلول هاي بدن را دارد، به عنوان ماده فعال در واکنش هاي آنزيمي استفاده مي شود. همچنين کاربرد آن در سوخت و ساز کربوهيدرات ها و سنتز شدن بافت ها قابل توجه است. 

بازار خريد و فروش جهاني:
اروپا در رشد بازار اين ماده به شدت تاثير گذار بوده است. افزايش درخواست براي اين ماده در صنعت محصولات مراقبت شخصي و کشاورزي باعث رشد بازار آن شده است. آمريکاي شمالي به دليل استفاده از اين ماده در صنعت افزودني غذايي و محصولات دارويي در بازار اين ماده تاثير گذار بوده است. از سوي ديگر آسيا، رشد سريعتري را در بازار اين ماده دارد. در آسيا نيز اين ماده در کشاورزي و محصولات دارويي کاربرد بسيار دارد. بر اساس کاربرد به ترتيب مي توان رشد بازار اين ماده را به صنايع زير نسبت داد:
غذايي و نوشيدني
محصولات مراقبت شخصي
دارويي
محصولات آرايشي
غذاي حيوانات
به عنوان عامل بافر کننده کاربرد بسياري در صنايع شيميايي دارد. افزايش درخواست براي محصولاتي که منابع خوبي براي آمونيوم فسفات هستند باعث افزايش رشد بازار آن شده است. ترکيب اين ماده با اوره باعث افزايش اثر بخشي بيشتر آن به عنوان تنظيم کننده pH خاک و کاهش هدر رفت خوراک در خاک مي شود. البته اين ماده کاربردهاي بسياري در صنايع آرايشي، محصولات مراقبت شخصي  و ساير صنايع دارد. ارزش بازار جهاني اين ماده در سال 2022  برابر با 627.33 ميليون دلار بوده و تا سال 2030 برابر با 716.31 ميليون دلار تا سال 2030 خواهد رسيد. به طور کلي رشد 1.75% را در بين سال هاي 2023 تا 2030 طي خواهد کرد.

MSDS و نکات ايمني:
پيش از کار با مواد شيميايي، برگه اطلاعات ايمني مربوط به آن محصول را مطالعه نماييد.
پيش از کار از لباس، عينک و دستکش محافظ استفاده کنيد.
اين ماده محرک پوست و چشم ها است.
در صورت تماس با چشم، لنز تماسي را خارج و چشم آسيب ديده را براي 15 دقيقه با آب سرد فراوان بشوييد.
پس از تماس آن با پوست، آن ناحيه را با مقدار زيادي آب بشوييد. لباس و کفش آلوده را تعويض نماييد. از آب سرد براي شستشو استفاده نماييد. در صورت آسيب جدي، آن ناحيه را با صابون بشوييد و با کرم آنتي باکتريايي آن سطح را بپوشانيد.
پس از استنشاق، از محيط کار خارج شويد و هواي تازه استشمام کنيد.
در صورت بلع تصادفي، سعي نکنيد با استفراغ آن را خارج کنيد.
با رعايت نکات ايمني، خطرات احتمالي ناشي از کار با اين ماده را کنترل کنيد.

مونو پتاسيم فسفات از جمله ترکيبات مصرفي در بسياري از صنايع مي باشد. نه تنها اين ترکيب به عنوان کود جهت افزايش باروري گياهان، بلکه در صنايع غذايي و دارويي نيز بسيار کاربرد دارد. امروزه به علت واردات اين محصولات از ساير کشورها، قيمت روز کود مونو پتاسيم فسفات بر اساس نرخ روز محاسبه مي شود. به دست آوردن قيمت روز مونو فسفات پتاسيم به صورت عمده و در مقياس صنعتي، براي مصرف کنندگان و مشتريان محترم از طريق برقراري ارتباط با شرکت هيرو تجارت امکان پذير خواهد بود. شرکت هيرو تجارت واردکننده و برترين فروشگاه مونو پتاسيم فسفات در زمينه واردات و فروش محصولات شيميايي و انواع کود است.

 

اين شرکت با ارائه محصولات با کيفيت و قيمت رقابتي آماده همکاري با توليد کنندگان بنکداران و مصرف کنندگان محترم مي باشد.

ما، در شرکت هيرو تجارت با افتخار خدمات و محصولات شگفت‌انگيز خود را به مشتريان و شرکت‌هاي عزيز ارائه مي‌دهيم. در هيرو تجارت به ايجاد روابط قوي و بلندمدت با مشتريان خود اهميت مي‌دهيم و همواره به دنبال شراکت‌هاي موفق و مستدام هستيم.

چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما در وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی