سود پرک


Sodium hydroxide 
سود پرک چیست؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید سود پرک ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.
NaOH
CAS: 1310-73-2
 E524سود پرک جامدي سفيد رنگ و بدون بو مي باشد که در آب، اتانول، متانول و گليسرول محلول بوده و حين انحلال گرما توليد مي کند ولي در اتر و ساير حلال هاي غير قطبي به صورت نامحلول مي باشد. اين ترکيب بسيار سمي بوده و براي پوست خاصيت خورندگي داشته و بافت پروتئيني را تجزيه کرده و منجر به ايجاد سوختگي شديد مي شود. همچنين طبق مطالب گفته شده در بالا سود پرک جاذب رطوبت بوده و سريعا با CO2 موجود در هوا واکنش مي دهد به همين علت بايد در ظروف در بسته و محکم نگهداري مي شود. همچنين از خاصيت رسوب دهندگي سود پرک نيز مي توان بيشتر براي رسوب هيدروکسيدهاي فلزات واسطه که اغلب نامحلول هستند، استفاده کرد.

ساختار شيميايي اين ماده به عنوان يک ترکيب قليايي با فرمول مولکولي NaOH به صورتي است که از يک کاتيون سديم (+Na) و يک آنيون هيدروکسيد (-OH) تشکيل شده است.

اين ماده به صورت گرانولي يا پرک‌ها توليد مي‌شود. سود پرک معمولاً به عنوان جايگزين سود گرانولي استفاده مي‌شود. اين ماده خواص مختلفي دارد و در صنايع مختلفي نظير صنايع شيميايي، تصفيه آب، بهداشت و بهداشتي، صنايع غذايي و غيره مورد استفاده قرار مي‌گيرد. سود پرک معمولاً به عنوان يک جاذب رطوبت، ماده شيميايي واکنشي، يا حتي براي تنظيم قلياييت آب و خاک استفاده مي‌شود. اين ماده داراي خواص خورنده نيز مي‌باشد، بنابراين بايد با دقت و احتياط در دسترسي و استفاده از آن رفتار کرد.


ويژگي هاي کلي سود پرک :
محلول در آب
جاذب رطوبت
واکنش دهنده با کربن دي اکسيد هوا
واکنش گرما زا
داراي خاصيت خورندگي براي پوست
غير قابل انفجار و غير اشتعال زا
افزايش قلياييت آب و خاک
حاوي بخارات سمي در مجاورت آتش

ويژگي هاي فني سود پرک :

نام تجاري محصول :

سود پرک

فرمول شيميايي:

NaOH

جرم مولي:

39.9971 گرم بر مول

شکل ظاهري :

جامد سفيد رنگ و بدون بو

دانسيته:

2.13 گرم بر سانتي متر مکعب

نقطه ذوب:

318 درجه سانتي گراد

نقطه جوش :

1388 درجه سانتي گراد

حلاليت

محلول در آب : کم محلول در اتانول، متانول و گليسيرين

نامحلول در دي اتيل اتر و حلال هاي غير قطبي

 

خلوص :

98 تا 99 درصد 
اسيدي يا قليايي بودن سود پرک را چطور تشخيص مي دهند؟
سود پرک در صورت انحلال در آب به يون هيدروکسيل تجزيه مي شود که بيانگر خاصيت بازي ترکيب است. با توجه به خلوص اين ماده، pH آن از 13 تا 14 مي باشد و در نتيجه مي توان گفت سود پرک يک باز بسيار قوي است.

روش توليد سود پرک :
الکتروليز سلول جيوه :
اين روش سنتي، براي توليد سود سوزآور جامد در سلول آمالگام جيوه انجام مي‌شد. درحالي‌که امروزه سلول‌هاي جيوه به‌دليل ملاحظات زيست محيطي و سياست‌هاي دولت‌ها منسوخ شدند. در سلول جيوه، يون‌هاي سديم و کلريد به‌ترتيب به صورت يون‌هاي آمالگام سديم جيوه و کلر تخليه مي‌شوند. آمالگام به يک محفظه کاملا مجزا منتقل مي‌شود و در آنجا با آب واکنش مي‌دهد. درنهايت محلولي از سديم هيدروکسيد و گاز هيدروژن توليد مي‌شود.

روش الکتروليز سلول ديافراگمي :
سلول ديافراگم معمولا از آزبست ساخته شده است. در اين سلول، جريان آب نمک از آند به کاتد رخ مي‌دهد که فضاي گاز کلر و هيدروژن را از طريق يک ديافراگم جدا مي‌کند. با تخليه يون‌هاي هيدروژن، يون‌هاي هيدروکسيد با يون‌هاي سديم محلول در محفظه کاتد جمع مي‌شوند و سود پرک توليد مي‌کنند.

الکتروليز سلول غشايي :
در فرآيند غشايي، براي توليد سود سوزآور، غشاي تبادل يوني به‌عنوان سدي در برابر جريان‌هاي گاز و مايع عمل مي‌کند و تنها به يون‌هاي سديم اجازه عبور از هر دو محفظه را مي‌دهد. يون‌هاي سديم هيدراته از غشا عبور مي‌کنند و سديم هيدروکسيد در کاتدي که هيدروژن از آن آزاد مي‌شود توليد مي‌گردد.

کاربردهاي سودپرک :
1.سديم هيدروکسيد يک قليايي بسيار قويي است. اگرچه خطر انفجار يا شعله ور شدن آن وجود ندارد.سديم هيدروکسيد با اسيدهاي مانند:هيدروکلريک اسيد واکنش نشان مي دهد، خنثي مي شود و گرماي بسيار زيادي توليد مي کند.

2.باعث خوردگي فلزاتي مانند آلومينيوم ، قلع و روي مي شود. در طي اين فرآيند هيدروژن توليد مي کند ، که اين پتانسيل را دارد که به عنوان گاز منفجره رفتار کند.

3. بسيار جاذب رطوبت هستند و رطوبت ، دي اکسيد کربن يا دي اکسيد گوگرد موجود در هوا را جذب مي کنند.

4. وقتي با سود سوز آور مايع رقيق مي شود ، مقدار قابل توجهي گرما توليد مي کند. از آنجا که اين به سرعت گرماي شديدي ايجاد مي کند و اگر آب با بي احتياطي در آن ريخته شود ، محلول حاصل ممکن است پاشيده شود پس در انجام اين کار بايد محتاطانه عمل کنيد.

مصارف يا کاربرد سود پرک :
سود پرک بيشترين سهم را در صنعت داشته و در توليد کاغذ و همچنين خمير کاغذ، مواد پتروشيمي، تنظيم ph و تيتراسيون، مواد شوينده، صابون، پارچه و ابريشم مصنوعي مورد استفاده قرار مي گيرد. همچنين از اين ترکيب در صنايع گسترده اي استفاده مي شود که به برخي از اين موارد در زير اشاره شده است:

صنعت تصفيه آب، افزايش pH آب (کاهش اسيديته آب) و همچنين کمک به حذف فلزات سنگين از آب
در صنايع غذايي براي توليد مواد لبني و نوشابه و همچنين براي شستن يا پوست کندن ميوه ها و سبزيجات
در صنعت کاغذ سازي و نساجي به علت خاصيت رنگبري
براي توليد نوشيدني هاي بدون الکل، توليد نودل چيني و سفت کردن بستني
صنعت توليد رنگ
توليد سلول هاي سوختي
توليد رزين هاي اپوکسي که در توربين هاي بادي استفاده مي شوند.
خنثي سازي اسيد در باتري
صنايع نفت و گاز و پتروشيمي
سنتز الياف مصنوعي ابريشم
فرآوري و تصفيه آلومينيوم
مصارف خانگي به منظور نظافت و شست و شو
صنعت دارويي و پزشکي
در قاليشويي ها به جاي پودر شوينده و شامپو
به منظور توليد صابون به علت خاصيت چربي زدايي (صابوني شدن)
صنعت توليد الکل
به منظور توليد هيپوکلريت سديم يا همان آب ژاول به عنوان ضد عفوني کننده
صنعت سراميک سازي
صنايع چرم سازي و دباغي
استفاده از محلول قليايي سود پرک استاندارد در آزمايشگاه در فرآيند تيتراسيون اسيد-باز به جهت تعيين مقدار غلظت اسيد هاي مجهول
به عنوان يک چربي گير در کارخانجات صنعتي به منظور واکنش صابوني شدن يا انحلال پذيري چربي هاي موجود در سطوح فلزي، کف و غيره
صنايع فلزي و توليد شيشه
صنايع آبکاري و استخراج الکتروليتي
صنعت آرايشي و بهداشتي
در محصولات لوله باز کن و تميز کننده
صنعت لاستيک سازي
صنعت فلز کاري و حکاکي
خنثي سازي اسيدها و توليد انواع نمک ها
به عنوان يک افزودني براي افزايش قلياييت، افزايش ويسکوزيته گل حفاري و خنثي کننده هر گونه گاز اسيدي
به منظور باز کردن لوله ها و چاه با عنوان کاربري چنته

از اين ماده مي توان در صنايع مختلفي همچون صنعت غذايي، صنعت شوينده ها، چرم سازي و همچنين براي امور منزل استفاده کرد. به عنوان مثال روش استفاده از سود پرک به منظور باز کردن لوله ها به اين صورت است که بايد اين ترکيب را با آب مخلوط کرده و درون لوله ها بريزيم. پس از حدودا 20 دقيقه آب داغ را باز کنيم. به علت واکنش هاي شيميايي انجام شده مي توان از گرفتگي لوله جلوگيري کرد و با اين ترکيب آنها را تميز نمود.

نکات ايمني سود پرک :
به جهت جلوگيري از جذب رطوبت و واکنش با CO2 موجود در هوا، محصول را در ظروف در بسته نگهداري کنيد.
به دليل واکنش پذيري سود پرک در مجاورت ظروف آلومينيومي و توليد گاز هيدروژن، اين ترکيب را از چنين موادي دور نگه داريد.
سود پرک بايد در فضاهايي با تهويه مناسب، خشک و سرد نگهداري شوند تا از تشکيل و پخش گرد و غبار ممانعت کرده و آن را به حداقل برسانند.
همچنين اين ترکيب را از عوامل واکنش پذير همچون اسيدها، نمک هاي آمونيوم و ساير مواد واکنش زا دور نگه داريد.
سود پرک نيز يک ترکيب قليايي بوده که در صورت جذب رطوبت خاصيت خورندگي مي يابد. به همين دليل هنگام کار با اين مواد از تجهيزات ايمني نظير روپوش، دستکش و عينک ايمني استفاده کنيد.
در صورت تماس با پوست محل آلوده شده را حداقل به مدت 15 دقيقه شست و شو دهيد.
در صورت تماس با چشم، ضمن باز نگه داشتن چشم ها حداقل به مدت 15 دقيقه با آب فراوان شست و شو دهيد و به پزشک مراجعه کنيد.


تاريخچه سود پرک :
از نظر تاريخي سودپرک ابتدا از واکنش بين کربنات سديم با هيدروکسيد کلسيم (آهک هيدراته) به دست مي آمد. کربنات کلسيم به دست آمده به صورت نامحلول و سود پرک محلول بود.

Ca(OH)2(aq) + Na2CO3(s) ? CaCO3(s) + 2NaOH(aq)

اين فرآيند که سوزاننده ناميده مي شد، در اواخر قرن نوزدهم توسط فرآيند سلوي (Solvay) جايگزين شد. بعد ها فرآيند Leblanc و در ادامه شکل امروزي که همان فرآيند کلر آلکاني مي باشد، مورد استفاده قرار گرفت.


خطرات سود پرک :
نشست سود در محيط هاي بسته و ايجاد مشکلات ريوي و تنفسي اشاره کنيم که اثرات کوتاه مدت آن خورندگي شديد در بر روي چشم و پوست و مجراي تنفسي و گوارشي مي باشد.
اگرچشم در مجاورت دائم اين ماده باشد به کوري دائم و آب مرواريد دچار مي شود.
سود پرک ترکيبي آتش زا نيست ولي مي تواند در اثر مجاورت مواد مشتغل پذير خطرناک باشد.
آبريزش بيني ، تب و گلودرد وعطسه از مضرات تماس با اين ماده شيميايي مي باشد.
سود پرک اثرات سمي هم دارد و مي تواند باعث اسهال ، استفراغ و افت فشار خون شود.
خوردن و بلعيدن سود نيز بسيار خطرناک است و باعث سوختگي هاي شديد و ايجاد زخم در دهان و مجراي گوارشي مي شود.

شرايط نگهداري :
اين ماده بايد جدا از مواد شيميايي ديگر از جمله اسيد ها،پراکسيد هاي آلي، مواد منفجره،فلزات و…ذخيره سازي شود. sodium hydroxide را در ظروف استوانه اي از جنس فولاد ذخيره سازي مي کنند اما استفاده از مخازني از جنس رزين هاي مصنوعي مقاوم به ترکيبات قليايي بيشتر توصيه مي گردد.لازم است براي جلوگيري از خوردگي ظروف فولاد،انجماد محصول و جذب رطوبت، ظروف ذخيره سازي را در محيط هاي خشک نگهداري کرد. محيط نگهداري اين ماده بايد عايق و از تهويه مناسب و سيستم گرمايشي برخوردار باشد .همچنين مکان هاي نگهداري سود پرک بايد امکان دسترسي به مقدار زيادي آب را داشته باشند تا بتوان در صورت ريخته شدن سديم هيدروکسيد،خطر آن را خنثي نمود.

شرکت هيرو تجارت ، با بيش از 10 سال سابقه فعاليت در زمينه فروش سود پرک و تأمين و فروش مواد اوليه شيميايي، بهترين استانداردها را در اين صنعت رعايت مي‌کند. ما معتقديم که با ارائه قيمت مناسب، تحويل به موقع کالا و ارائه محصولات با کيفيت و اصالت مواد اوليه، مي‌توانيم اعتماد خريداران را جلب کرده و به آن‌ها خدماتي بهتر ارائه دهيم.
چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما  وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی