پودر کاکائوپودر کاکائو چیست؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید پودر کاکائو ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.پودر کاکائو از دانه‌هاي کاکائو استخراج مي‌شود. اين دانه‌ها از درخت کاکائو به نام Theobroma cacao و از مناطق استوايي قاره آمريکا بدست مي‌آيند. ابتدا دانه‌هاي کاکائو تخمير مي‌شوند و خمير تلخ و معطري به دست مي‌آيد. براي تبديل اين خمير به محصولات شکلاتي ملايم‌تر، مثل شکلات سفيد يا شيري، شکر و گاهي وانيل و لبنيات به آن اضافه مي‌شوند.
در جهان، سه نوع اصلي درخت کاکائو شناخته مي‌شود: Forastero، Criollo و Trinitario. از اين ميان، بيشترين توليد شکلات و پودر کاکائو از درخت Forastero به دست مي‌آيد. دانه‌هاي کاکائو به دسته‌هاي جامد شکلات خوراکي تبديل مي‌شوند و به عنوان کاکائو بسته‌بندي شده و به عنوان شکلات مخصوص پخت به مصرف مي‌رسند.


پودر کاکائو و شکلات به عنوان يک ماده خام در محصولات مختلف مانند شيريني‌جات، کيک‌ها، نان و بسياري از محصولات غذايي ديگر استفاده مي‌شوند. همچنين، پودر کاکائو و مايع شکلات به عنوان پوشش و طعم‌دهي در محصولات بستني، نوشيدني‌ها، کيک‌ها، شيريني‌جات و موارد مشابه مورد استفاده قرار مي‌گيرند. پودر کاکائو يک منبع غني از آنتي اکسيدان‌ها و فلاونوئيدها است. همچنين، اين پودر شامل پروتئين، چربي، کربوهيدرات، فيبر، مس، منيزيم، آهن، فسفر، پتاسيم، روي، سديم و سلنيوم مي‌باشد.

انواع مختلف پودر کاکائو کدام اند؟
همه انواع پودرهاي کاکائو يکسان ساخته نمي شوند و ممکن است چند نوع مختلف از آن ها را در قفسه هاي فروشگاه هاي مواد غذايي مشاهده کنيد. بسته به اين که براي چه منظوري از آن ها استفاده مي کنيد، ممکن است بتوانيد آن ها را به جاي يکديگر استفاده کنيد. با اين حال، اگر استفاده از نوع خاصي در دستور غذا وجود دارد، حتما دليلي برايش وجود دارد و معمولاً به بافت محصول مربوط مي شود.

نوعي پودر که کره کاکائو آن به صورت 100% از آن جدا شده است، طعم بسيار تلخ و خشکي دارد. اما عطر خوبي ندارد.
نوع معمولي اين پودر از 5 الي 15% کره کاکائو تشکيل مي شود. اين پودر، داراي عطر و طعم مشخصي است. انواع پودر هاي موجود در بازار شامل موارد زير است.

پودر کاکائو طبيعي قليايي و فاقد چربي
پودر کاکائو طبيعي قليايي فاقد چربي
پودر کاکائو طبيعي غير قليايي، فاقد چربي
پودر کاکائو طبيعي غير قليايي فاقد چربي زدايي

انواع پودر کاکائو به سه دسته‌ي زير تقسيم مي‌شوند:
1. **پودر کاکائو هلندي (Dutch Process):** اين نوع پودر کاکائو به عنوان "استايل اروپايي" نيز شناخته مي‌شود. پودر کاکائو هلندي داراي طعم شکلاتي خالص و معطر است. براي تهيه اين پودر، کاکائو با محلول کربنات پتاسيم شسته مي‌شود تا PH اسيدي آن به PH آبي (حدود 7) تنظيم شود. اين پودر به علت خنثي شدن PH، وقتي با مايعات مثل شيريني‌ها ترکيب مي‌شود، دي‌اکسيد کربن توليد نمي‌کند. از اين‌رو، در دستورالعمل‌هايي که از پودر کاکائو هلندي استفاده مي‌کنند، نياز به اضافه کردن بيکينگ پودر دارند. اين نوع پودر کاکائو اغلب براي تهيه نوشيدني‌هاي شکلاتي مانند هات چاکلت به کار مي‌رود. با اين حال، ممکن است اين فرآوري به دليل از دست رفتن بيشتر فلاونول‌ها در کاکائو، خواص بهداشتي کاکائو را کاهش دهد.

2. **پودر کاکائو طبيعي (Natural):** اين نوع پودر کاکائو داراي رنگ روشن و طعم اسيدي با طعم شکلاتي قوي است. معمولاً در ترکيب با جوش شيرين مورد استفاده قرار مي‌گيرد. چرا که جوش شيرين معمولاً ماده‌اي قليايي است، در ترکيب با پودر کاکائو به عنوان عامل ورآورنده عمل مي‌کند و باعث مي‌شود که محصول‌ها پفي و حجيم شوند.

3. **پودر کاکائو S9:** اين نوع پودر کاکائو داراي رنگ تيره است و معمولاً در توليد هات چاکلت، بيسکوئيت‌هاي خانگي و موارد مشابه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. طعمدهي مناسب و خواص ابريشمي آن باعث شده تا در بازار جهاني مورد توجه و استقبال بيشتري قرار گيرد. اين نوع پودر کاکائو به خصوص براي اشخاصي که به طعم تيره کاکائو علاقه دارند مناسب است.
پودر کاکائو S8 داراي طعم شکلاتي غني و شديد است که آن را به يک ماده ايده آل براي ايجاد دسرهاي خوشمزه، محصولات پخته شده و محصولات قنادي تبديل مي کند. بافت خوب و فرم استفاده آسان آن را به يک ماده همه کاره براي استفاده در انواع دستور غذاها تبديل کرده است.
اما چه تفاوت‌هاي اساسي بين رنگ روشن و تيره در پودر کاکائو وجود دارد؟
پودر کاکائو، يکي از محصولات پرکاربردي است که در آشپزي و پخت و پز استفاده مي‌شود. وقتي قصد خريد پودر کاکائو داريم، ممکن است با دو نوع مختلف از آن سر و کار داشته باشيم: پودر کاکائو تيره و پودر کاکائو روشن.

رنگ: همانطور که از نام آن‌ها پيداست، پودر کاکائو تيره يک رنگ تيره‌تر نسبت به پودر کاکائو روشن دارد. اين تفاوت رنگ به تفاوت در فرآيند پردازش کاکائو برمي‌گردد.

پردازش:  پودر کاکائو تيره از دانه‌هاي کاکائويي توليد مي‌شود که کمتر پردازش شده‌اند و داراي ميزان بالايي از مواد معدني و آنتي‌اکسيدان‌ها هستند. بر خلاف آن پودر کاکائو روشن بيشتر پردازش شده و به همين دليل ممکن است داراي طعم ملايم‌تري باشد.

ميزان اسيديته:  پودر کاکائو تيره داراي ميزان اسيديته بالاتري است، در حالي که پودر کاکائو روشن تا حدودي قليايي شده و داراي pH بالاتري است. اين تفاوت باعث مي‌شود طعم هر دو متفاوت باشد.
از کدام نوع پودر کاکائو استفاده کنيم؟
پودر کاکائو هلندي براي نوشيدني ها و دسرهاي يخ زده و براي گردپاشي محصولات پخته شده ترجيح داده مي شود. در دستور پخت محصولات پخته شده معمولا از انواع غير قليايي اين محصول استفاده مي شود. شما اغلب مي توانيد يک نوع آن را جايگزين نوع ديگر کنيد اما اگر دستور پخت حاوي جوش شيرين باشد، ممکن است براي واکنش روي اسيد موجود در پودر کاکائو طبيعي حساب کنيد.

ويژگي هاي فيزيکي و ارزش غذايي پودر کاکائو :
پودر کاکائو طبيعي داراي رنگ قهوه اي روشن و PH قابل استخراج از ?.? تا ?.? است. پودر کاکائو فرآوري شده (قليايي شده) رنگ تيره تري دارد و از قرمز مايل به قهوه تا تقريباً سياه، با pH 6.8 تا ?.? متفاوت است. فرآيند قليايي سازي تلخي کاکائو را کاهش مي دهد و حلاليت را که براي کاربرد در محصولات نوشيدني بهبود مي بخشد. اين مقادير pH براي استفاده در غذا بي خطر تلقي مي شود.

محصولات کاکائو منابع بسيار خوبي از چندين ماده معدني از جمله سلنيوم، منيزيم، کروم و منگنز هستند، اما اين محصولات اغلب در برچسب هاي تغذيه اي نشان داده نمي شوند. به طور کلي، هرچه شکلات تيره تر باشد – به اين معني که محتواي کاکائو بيشتري داشته باشد – محتواي مواد معدني آن نيز بالاتر خواهد بود.

همچنين مقايسه برچسب هاي تغذيه اي تفاوت محتواي آنتي اکسيدان را به شما نشان نمي دهد که مي تواند تحت تأثير انواع کاکائو، شرايط رشد و روش هاي پردازش قرار گيرد. به طور کلي، کاکائو کمتر فرآوري شده اي که گرماي کمتري روي آن اعمال شده است – مانند کاکائو خام – حاوي آنتي اکسيدان بيشتري است.

پودر کاکائو چگونه تهيه مي شود؟
لوبياي خام موجود در ماتريس چسبناک غلاف کاکائو طعم زيادي مانند شکلات ندارد. بنابراين، حتي محصولات خام کاکائو با لوبياي سالم آن توليد نمي شوند. در عوض، دانه هاي کاکائو به محض برداشت، چندين مرحله فرآوري را طي مي کنند که شامل مراحل زير است:

تخمير: لوبياها (با مقداري تفاله چسبيده به آنها) درون سطل هاي ريخته مي شوند و براي چند روز روي آنها را مي پوشانند بنابراين ميکروب هايي که از تفاله تغذيه مي کنند مي توانند لوبيا را تخمير کنند. با اين کار طعم و رايحه متمايز شکلات ايجاد مي شود.
خشک کردن: لوبياي تخمير شده براي چند روز خشک مي شود. بعد از خشک شدن، ممکن است آنها را دسته بندي کرده و به سازندگان شکلات بفروشند.

بو دادن: لوبياي خشک بو داده مي شود مگر اينکه محصول خام مورد نظر باشد. تفت دادن به طور کامل طعم شکلات را توسعه داده و به آنها مقداري شيريني مي بخشد.

خرد کردن: لوبيا خرد شده و از بدنه خارجي آن جدا مي شود و در نتيجه قطعات کاکائو شکسته مي شود.

آسياب کردن: اين قطعات آسياب مي شوند و ليکورهاي غير الکلي توليد مي کنند. اکنون آماده ساخت محصولات شکلاتي هستند.

براي تهيه پودر کاکائو، ليکورهاي الکلي – که تقريباً نيمي از آن به شکل کره کاکائو است – تحت فشار قرار مي گيرد تا بيشتر چربي آنها از بين برود. براي تهيه شکلات، ليکور غالباً با ساير مواد از جمله وانيل، شکر، کره کاکائو و شير مخلوط مي شود. درصد کاکائو يا شکلات تلخ موجود در يک آب نبات به شما مي گويد که چه مقدار پودر کاکائو و کره کاکائو با هم ترکيب شده اند. نسبت خاص هر يک راز تجاري مهمي براي شرکت سازنده است.


کاربردهاي پودر کاکائو :
اين فرآورده اساسا به عنوان طعم دهنده در توليد بيسکويت، بستني، نوشيدني هاي لبني و کيک استفاده مي شود.
علاوه بر استفاده از آن به عنوان طعم دهنده، در ساخت پوشش هاي شيريني پزي يا دسرهاي منجمد نيز استفاده مي شود.
در صنعت نوشيدني (به عنوان مثال براي تهيه شير شکلات) مصرف مي شود.
در يک دستور غذا، پودر کاکائو را مي توان جايگزين شکلات شيرين نشده نيز کرد. (فقط سه قاشق غذاخوري از آن را با يک قاشق غذاخوري کره ذوب شده يا روغن نباتي به ازاي هر اونس شکلات شيرين نشده در دستور غذا مخلوط کنيد.)

فوايد مصرف پودر کاکائو براي سلامتي :
?. سرشار از پلي فنول ها است که فوايد متعددي براي سلامتي دارند
پلي فنول ها آنتي اکسيدان هاي طبيعي هستند که در غذاهايي مانند ميوه ها، سبزيجات، چاي، شکلات و شراب يافت مي شوند. آن ها با مزاياي سلامتي متعددي از جمله کاهش التهاب، جريان خون بهتر، کاهش فشار خون و بهبود سطح کلسترول و قند خون مرتبط هستند.

کاکائو يکي از غني ترين منابع پلي فنول است. به خصوص در فلاوانول ها فراوان است که اثرات آنتي اکسيداني و ضد التهابي قوي دارند. با اين حال، فرآوري و حرارت دادن کاکائو مي تواند باعث از دست دادن خواص مفيد آن شود.
همچنين اغلب براي کاهش تلخي آن تيمار قليايي مي شود که منجر به کاهش ?? درصدي محتواي فلاوانول مي شود. بنابراين، در حالي که کاکائو يک منبع عالي از پلي فنول ها است، همه محصولات حاوي کاکائو فوايد يکساني ندارند.

?. کاهش فشار خون بالا با بهبود سطوح اکسيد نيتريک
کاکائو، هم به شکل پودر و هم به شکل شکلات تلخ، ممکن است بتواند به کاهش فشار خون کمک کند. فلاوانول هاي موجود در کاکائو سطح اکسيد نيتريک خون را بهبود مي بخشد که مي تواند عملکرد رگ هاي خوني شما را بهبود بخشد و فشار خون را کاهش دهد.

?. ممکن است خلق و خوي و علائم افسردگي را بهبود بخشد
علاوه بر تأثير مثبت کاکائو بر انحطاط ذهني مرتبط با افزايش سن، تأثير آن بر مغز همچنين ممکن است خلق و خو و علائم افسردگي را بهبود بخشد. اثرات مثبت بر خلق و خو ممکن است به دليل فلاوانول هاي کاکائو، تبديل تريپتوفان به سروتونين تثبيت کننده خلق و خو، محتواي کافئين موجود در آن يا لذت حسي خوردن شکلات باشد.

خواص پودر کاکائو :
آنتي اکسيدان قوي : داراي مقادير زيادي آنتي اکسيدان است که از تشکيل راديکال‌هاي آزاد در سلول ها جلوگيري مي‌کند.

کاهش بروز سکته قلبي : با کاهش احتمال لخته شدن خون و انسداد رگ ها باعث کاهش احتمال بروز سکته قلبي مي شود.

 سرشار از کربوهيدرات : دانه هاي آن مقادير زيادي کربوهيدرات دارند که بيشتر به صورت نشاسته، فيبر محلول و غير محلول است و فقط بخش کمي از آن به صورت قند ساده است.

کافئين کم : کمتر از قهوه و چاي، کافئين دارند.

انواع ويتامين : اين ماده شامل ويتامين هاي A، B1، B2، B3،C است.

 انواع مواد معدني :مقادير زيادي مواد معدني شامل منيزيم، کلسيم، آهن، روي، مس، پتاسيم و منگنز دارد.

مقابله با چاقي و ديابت : طبق پژوهش انجام شده توسط محققان دانشگاه پنسيلوانيا که در European Journal of Nutrition به چاپ رسيد، اين ماده التهابات مربوط به چاقي را محدود کرده و از ابتلا به ديابت پيشگيري مي‌کند. بر خلاف شکلات که به دليل داشتن کره‌ي کاکائو يک ماده‌ي غذايي چرب به حساب مي آيد، پودر به‌دست آمده از کاکائوي جامد مقدار کمي کالري، چربي و قند دارد و در عين حال سرشار از فيبر مي باشد. محققان معتقدند که اين ماده مي‌تواند حالت مقاومت به انسولين و مشکلات کبدي را کاهش دهد.

مصرف زياد و بيش از اندازه آن باعث بروز برخي عوارض و ناراحتي هاي زير خواهد شد :
تکرر ادرار و يبوست
کک و مک و کهير
زياد شدن اسيد اوريک خون
تپش قلب و بي خوابي
ناراحتي کبد و اعصاب
افراد مبتلا به آسم، تپش قلب، تصلب شرائين، کلسترول، نقرس، ديابت، سنگ کليه، هپاتيت روده و رماتيسم مجاز به مصرف آن نمي باشند .

اقدامات احتياطي و هشدارهاي ويژه براي مصرف کاکائو :
بارداري و شيردهي: کاکائو در دوران بارداري و در دوران شيردهي در صورت استفاده به اندازه متوسط يا مقاديري که معمولا در غذاها وجود دارد، احتمالا ايمن است. اما حتما بر ميزان مصرف خود نظارت داشته باشيد.

مصرف زياد کاکائو در بارداري: مصرف بي از حدش به‌خاطر داشتن کافئين بيشتر، احتمالا ناامن است. کافئين موجود از جفت عبور مي‌کند و غلظت خون جنين مشابه سطح مادر را توليد مي کند. اگرچه بحث برانگيز است، برخي شواهد نشان مي‌دهد که دوزهاي بالاي کافئين در دوران بارداري ممکن است با زايمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و سقط جنين مرتبط باشد.

کافئين در دوران شيردهي هم نگران‌کننده است. تصور مي‌شود که غلظت کافئين شير مادر تقريبا نصف سطح کافئين در خون مادر باشد. اگر مادر بيش از حد شکلات بخورد، ممکن است نوزاد شيرخوار به دليل کافئين، تحريک‌پذير شود و مدفوع مکرر داشته باشد.

اختلالات اضطرابي: اين نگراني وجود دارد که کافئين موجود در مقادير زياد کاکائو ممکن است اختلالات اضطرابي را بدتر کند.

اختلالات خونريزي: به طور کل اين دانه مي‌تواند لخته شدن خون را کند کند و مصرف زيادش ممکن است خطر خونريزي و کبودي را در افراد مبتلا به اختلالات خونريزي افزايش دهد.

بيماري‌هاي قلبي: کافئين موجود در اين پودر ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم در برخي افراد شود و در افراد مبتلا به بيماري قلبي بايد با احتياط مصرف شود.

ديابت: به نظر مي‌رسد به طور کلي اين خوشمزه، سطح قند خون را افزايش دهد و ممکن است در کنترل قند خون در افراد مبتلا به ديابت اختلال ايجاد کند.

اسهال: کافئين موجود در کاکائو، به خصوص زماني که به مقدار زياد مصرف شود، مي تواند اسهال را بدتر کند.

بيماري رفلاکس معده به مري (GERD): به نظر مي‌رسد کاکائو مانع کارايي دريچه‌اي در لوله مري مي‌شود که از برگشت محتويات معده به لوله غذا يا راه هوايي جلوگيري مي‌کند و اين مي‌تواند علائم GERD را بدتر کند.

گلوکوم يا فشار چشم: کافئين باعث افزايش فشار در چشم مي‌شود و در افراد مبتلا به گلوکوم بايد با احتياط مصرف شود.

فشار خون بالا: کافئين موجود ممکن است فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا افزايش دهد. با اين حال، براي افرادي که در حال حاضر مقدار زيادي کافئين مصرف مي کنند، ممکن است افزايش زيادي ايجاد نکند.

سندرم روده تحريک پذير (IBS): کافئين به خصوص زماني که به مقدار زياد مصرف شود، مي تواند اسهال را بدتر کند و ممکن است علائم IBS را بدتر کند.

سردردهاي ميگرني: به طور کلي موادي که کافئين دارند ممکن است باعث ايجاد ميگرن در افراد حساس شود.

پوکي استخوان: کافئين ممکن است ميزان کلسيم آزاد شده در ادرار را افزايش دهد. بنابراين افراد مبتلا به پوکي استخوان بايد اين نوشيدني را با احتياط مصرف شود.

جراحي: به طور کلي نوشيدن و خوردنش ممکن است در کنترل قند خون در طول و بعد از عمل جراحي اختلال ايجاد کند. حداقل ? هفته قبل از جراحي برنامه‌ريزي شده مصرفش را متوقف کنيد.

ضربان قلب سريع و نامنظم (تاکي آريتمي): ضربان قلب را افزايش مي‌دهد و حتي ممکن است ضربان قلب نامنظم را بدتر کنند.


توصيه‌ها براي انتخاب و استفاده از پودر کاکائو
 انتخاب محصول طبيعي: ترجيحاً پودر کاکائو با درجه کيفي بالا و خالص بدون افزودني‌هاي مصنوعي را انتخاب کنيد.
مصرف معتدل: مصرف پودر کاکائو را به مقدار معتدل و متعادل در روزهايي که به طور کلي خوراکي‌هاي با شکلات را مصرف مي‌کنيد توصيه مي‌کنيم.
مراقبت از ترکيبات همراه: در تهيه خوراکي‌ها، ترکيبات همراه پودر کاکائو را با دقت انتخاب کنيد تا خواص و طعم بهينه به دست آيد.
ذخيره در محل خشک و خنک: پودر کاکائو را در محلي خشک و خنک نگهداري کنيد تا از تغيير طعم و کيفيت آن جلوگيري شود.
شرکت هيرو تجارت اين محصول را در کيسه‌هاي ?? کيلوگرمي از کشورهاي ترکيه، اسپانيا و کارگيل مالزي آماده تحويل به شما مشتريان عزيز مي نمايد..
چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما  وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی