دکستروز


Dextrose 
دکستروز چیست؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید دکستروز ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.
 
C6H12O6
CAS NUMBER: 50-99-7  

دکستروز يا گلوکز يک نوع قند ساده است که در طبيعت و در مواد غذايي يافت مي‌شود. اين نامها به همان ماده اشاره دارند. دکستروز در ميوه‌ها مانند عسل و انگور، در مايعات بدن حيوانات، و همچنين در ادرار بيماران ديابتي وجود دارد. تقريباً 0.15 درصد خون شرياني طبيعي را تشکيل مي‌دهد.
قند انگور از دکستروز تشکيل شده است، اما هنگامي که انگور به کاملي رسيده، قند به شکل "معکوس" تغيير مي‌کند و مقدار آن معادل دکستروز مي‌شود. دکستروز از نوع مونوساکاريد ساده است و وقتي مواد غذايي مانند ذرت، برنج يا گندم تجزيه مي‌شوند، ايجاد مي‌شود. اين فرآيند به وسيله آنزيم‌ها صورت مي‌گيرد و قند را از ماده غذايي جدا مي‌کند.

دکستروز يکي از اشکال کمتر شناخته شده‌تر قند‌هاست و در غذاهاي روزمره ما يافت مي‌شود. از دکستروز به عنوان يک منبع سريع انرژي استفاده مي‌شود و ممکن است تأثيرات متعددي بر روي بدن داشته باشد. اين ماده معمولاً در محصولات نانوايي، قند سفره و عسل يافت مي‌شود. به عنوان يک نوع قند ساده، دکستروز معمولاً توسط پزشکان به عنوان راهي سريع براي کاهش سطح قند خون مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

انواع دکستروز :
دکستروز داراي دو نوع خشک و مايع است. 
دکستروز Monohydrate
دکستروز Anhydrous


هر کدام از اين دو نوع، ويژگي‌هاي متفاوتي دارند که باعث مي‌شود در صنايع غذايي کاربردهاي متفاوتي هم داشته باشند.

دکستروز آبدار :
اين نوع به نسبت دکستروز خشک، کاربرد گسترده‌ تري در صنايع غذايي دارد. در بسياري از مطالبي که در مورد اين ماده ممکن است خوانده باشيد، بيشتر کاربردها و مزاياي نوع آبدار آن مورد تاکيد قرار گرفته است.

هر گرم دکستروز آبدار حاوي 9 درصد آب، البته به شکل کريستال است. خريد دکستروز آبدار براي محصولاتي که به شيرين کننده محلول در آب نياز دارند رايج است.

اين نوع يک شيرين کننده طبيعي با مشخصات يکسان با گلوکز است که به سرعت در بدن جذب مي‌شود و هر يک گرم آن چهار کالري انرژي توليد مي‌کند.

در فرآوري نان و محصولات پختني به خصوص در ماده اوليه يا خمير کاربرد دارد. بر خلاف شکر که در مراحل پخت، افزايش و کاهش شديد دما ناپايدار عمل مي‌کند، قند ذرت يک شيرين کننده پايدار و قابل اطمينان براي محصولات پختني است.

کاربردهاي دکستروز آبدار در صنايع غذايي
اين نوع در شاخه‌هاي متنوع صنايع غذايي کاربردهاي گوناگوني دارد که در ادامه اين پست نيوساد، فروشنده دکستروز خشک و آبدار آن‌ها را مرور مي‌کنيد.

صنايع شيريني و شکلات :
همان طور که پيش از اين مشاهده کرديد، اين ماده يک شيرين کننده ملايم با ساختار يکسان با قند خون است که هر چند به شيريني شکر نيست، در مقابل حرارت و فشار مقاومت بيشتري دارد.

خريد دکستروز آبدار به خصوص براي کارگاه‌هاي صنايع غذايي که محصولات شيريني و مربا، يا حتي سيروپ و عسل توليد مي‌کنند، به عنوان يک شيرين کننده طبيعي رايج است.

در ميکس‌ها و پودرهاي کيک از پيش آماده نيز اين ماده، نقش شيرين کننده را بازي مي‌کند و همين موضوع هم عامل اصلي طعم شيريني متفاوت اين کيک‌ها با کيک‌هاي خانگي ماست يا شيري مي‌شود.

صنايع نوشيدني
دکستروز با نام دي‌گلوکز به عنوان يک قند ساده که خيلي سريع جذب مي‌شود و انرژي لازم براي بازسازي بافت‌هاي آسيب ديده را فراهم مي‌کند، از محبوبيت بالايي بين بدنسازان و ورزشکاران برخوردار است.

در صنايع نوشيدني، از انرژي درينک‌ها گرفته تا پودرهاي مکمل و نوشابه‌هاي گازدار و انواع پودرهاي ميکس نوشيدني گرم، دسکتروز آبدار کاربردهايي گسترده دارد.

در نوشيدني‌هاي تخميري از دلستر و ماءالشعير گرفته تا شراب‌ و ليکورهاي الکلي، اين نوع به خاطر سازگاري بالا با فرايندهاي فعل و انفعال تخمير، يک شيرين کننده رايج و پرکاربرد است.

صنايع لبني
خريد دکستروز به صورت سنتي در کارگاه‌هاي لبني رايج است و در فرآوري بسياري از محصولات لبني، از بستني‌ و دسرهاي منجمد شيرين گرفته تا خامه عسلي و انواع کرم‌هاي شيرين از آن بهره برداري مي‌شود.

فرمول محصولات لبني حساسيت‌هاي خاصي دارد؛ چرا که اين محصولات مراحل تخمير و فرآوري گوناگوني را طي مي‌کنند که ساکاروز يا شکر معمولي از پايداري کافي براي تحمل آن‌ها برخوردار نيست.

صنايع آرد و ماکاروني
اين پودر در فرآوري نان‌ها و خميرهاي پختني به عنوان يک شيرين کننده و بهبود دهنده بافت و رنگ محصول به کار مي‌رود.

يکي از جذابيت‌هاي خريد اين ماده در صنايع کيک و کلوچه، سازگاري بالاي آن با رنگ کارامل و کمک به تغيير رنگ محصول به برشته و قهوه‌اي است.

در پودرهاي کيک خانگي هم اين ماده، شيرين کننده اصلي به حساب مي‌آيد که هم به حل شدن پودر در شير و آب کمک مي‌کند، هم در بهبود بافت محصول در فرايند پخت توسط مصرف کننده نقش ايفا مي‌کند.

دکستروز خشک
دکستروز آنهيدروز يا خشک نوع ديگري از مواد اوليه صنايع غذايي است که بيشتر به عنوان نگهدارنده و افزايش دهنده نيمه عمر محصولات شيرين کاربرد دارد.

اين ماده به شکل طبيعي از ساقه ذرت به دست مي‌آيد و با اينکه در ساختار شيميايي با شکر ساده يا گلوکز مشابه است، خواص متفاوتي مثل افزايش غلظت محلول دارد.

کاربردهاي دکستروز خشک در صنايع غذايي
تفاوت نوع خشک و آبدار آن به ساختار مولکولي آن‌ها بر مي‌گردد که نوع آنهيدروز يا خشک آن فاقد آب است. اين ويژگي باعث مي‌شود اين ماده از استعداد کمتري براي فعل و انفعال با مواد تشکيل دهنده ديگر محصول نسبت به شکر يا دکستروز آبدار برخوردار باشد.

شيريني و شکلات
بسياري از محصولاتي که به خصوص در فروشگاه‌هاي قنادي و خشکبار، در بخش خشکبار يا قفسه‌هاي شيشه‌اي دماي محيط نگهداري مي‌شوند حاوي پودر دکستروز خشک هستند.

با اين حساب اگر تا حالا موقع خوردن برگه‌هاي قيسي، آلو بخارا، انجير خشک  متوجه يک پودر سفيد شده باشيد، بخشي از آن را دکستروز خشک تشکيل مي‌دهد.

اين ماده به تنظيم بافت و ساختار محصول به خصوص محصولات شيريني پختني کمک قابل توجهي مي‌کند. به همين دليل معمولاً در کارگاه‌هاي اين محصولات، خريد دسکتروز خشک و استفاده از آن با کاربردهاي تکميلي نوع آبدار رايج است.

ماده اوليه و همچنين افزودني نگهدارنده‌اي که روي آبنبات‌ها و بسياري از محصولات شيرين مثل پاستيل‌ها و ژله‌ها به کار مي‌رود نوع خشک اين ماده است.

صنايع آرد و ماکاروني
يکي از مواد اوليه کاربردي در خميرمايه نان‌ها و محصولات پختني، دکستروز خشک است که براي بهبود بافت محصول به کار مي‌رود و يکي از مواد اوليه تشکيل دهنده نان‌هاي صنعتي و فانتزي است که براي اطمينان از حفظ بافت و کيفيت دلپذير محصول مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

صنايع نوشيدني
پودرهاي نوشيدني گرم به خصوص آن‌هايي که پايه طعم شيرين دارند و کم کالري يا حاوي کالري مفيد هستند از اين ماده در مواد تشکيل دهنده خود استفاده مي‌کنند.

در واقع اين ماده در بيشتر محصولاتي که به صورت پودر خريداري مي‌کنيد و در خانه با اضافه کردن آب و حرارت تبديل به يک خوردني شيرين مي‌شوند، نقش شيرين کننده را دارد.

صنايع دارويي
در صنايع دارويي اين ماده محبوبيت زيادي دارد و بيشتر محصولاتي که طعم شيرين دارند به جاي شکر با دکستروز خشک فرآوري مي‌شوند.

همچنين آن، يک شيرين کننده رايج در مکمل‌هاي بدنسازي و ويتاميني است. محبوبيت اين قند ساده براي ورزشکاران و بدنسازان به خاطر آزاد ساختن سريع انرژي و کمک به بهبود سلول‌هاي آسيب ديده، دقيقاً بعد از تمرين است.

فرآورده‌هاي گوشتي و غذاي آماده
نوع خشک آن وقتي به عنوان يک طعم دهنده در محصولات غذايي به کار مي‌رود با تعديل طعم‌هاي شديد شيرين، شور، ترش يا تند نقش مهمي در طعم نهايي ايفا مي‌کند.

علاوه بر اين، به عنوان يک افزودني نگهدارنده براي فرآورده‌هاي گوشتي، و همين طور محصولات غذايي کنسرو شده به کار مي‌رود که مانع از فعل و انفعال مواد تشکيل دهنده محصول مي‌شود.
مشخصات فيزيکي و شيميايي دکستروز :

 

نام ماده :

دکستروز

فرمول شيميايي :

C6H12O6

جرم مولي : 

180.156 g/mol

شکل ظاهري : 

جامد پودري سفيد

دانسيته :

1.54 g/cm3

نقطه ذوب : 

a-d-Glucose: 146 °C (295 °F; 419 K)

 

b-d-Glucose: 150 °C (302 °F; 423 K)

حلاليت در آب :

 909 گرم در ليتر
روش توليد دکستروز :
اين ماده از نشاسته ذرت يا گندم و در اثر انجام واکنش هيدروليز آنزيمي به دست مي‌آيد. در صنعت، با استفاده از غشاهاي نيمه نفوذي و فيلترها، در راکتورها مي‌توان اين ماده را توليد کرد. اين ماده به دو صورت دکستروز خشک و دکستروز آبدار توليد مي‌شود.


تفاوت گلوکز و دکستروز چيست؟
گلوکز و دکستروز، دو ترکيب شيميايي با فرمول مولکولي يکسان هستند اما از نظر ساختاري، آرايش گروه هاي هيدروکسي، با هم تفاوت هايي دارند. براي درک بهتر تفاوت گلوکز و دکستروز بايد بگوييم که اين دو در واقع دو فرم ايزومري از همديگر هستند. قند گلوکز داراي فرمول مولکولي C6H12O6 است. در اين ساختار، يک گروه هيدروکسيل در انتهاي مولکول وجود دارد.

اگر اين گروه هيدروکسيل در سمت راست مولکول باشد، به آن D-گلوکز مي‌گويند و اگر اين گروه عاملي در سمت چپ باشد، به آن L-گلوکز گفته مي‌شود. ترکيب شيميايي دکستروز، همان فرم D-گلوکز است. اين تفاوت‌هاي ساختاري در ايزومرها باعث بروز يک سري خواص شيميايي و فيزيکي در آن مي‌شود. به دکستروز، گاهي نام دکستروز مونو هيدرات را نيز داده‌اند.

کاربردهاي دکستروز :
صنايع غذايي :
دکستروز خالصي که در آشپزخانه استفاده مي شود از نشاسته دانه هايي مانند برنج، گندم و به خصوص ذرت است. مي تواند به صورت پودر سفيد يا در آب با غلظت زياد رقيق شود مثلا شربت باشد.
اين ماده به عنوان نوع شيريني ضعيف تر از ساکارز، در کالاهاي پخته شده با طعم هاي ظريف محبوب است، به همين دليل در بسياري از محصولات پخت وجود دارد. نه تنها شيريني ايجاد مي کند، بلکه مي تواند به ثبات غذاها کمک کرده و به پختن يکنواخت دسرها کمک کند.
دکستروز يک قند اضافه شده در بسياري از غذاهاي فرآوري شده و بسته بندي شده نيز مي باشد، زيرا مي تواند به عنوان ماده نگهدارنده عمل کند. براي کساني که قصد کاهش مصرف قند خود را دارند، دکستروز بايد مانند ساير قندهاي اضافه شده مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا در نظر گرفته شود. دکستروز ممکن است عملکردها و خصوصيات متفاوتي نسبت به ساکارز و فروکتوز داشته باشد، اما با مصرف بيش از حد، باز هم مي تواند اثرات منفي روي بدن بگذارد.

صنايع دارويي :
دکستروز همچنين اهداف پزشکي دارد. اين ماده در محلولهايي که به صورت داخل وريدي تجويز مي شود، وجود دارد.
ضمنا مي تواند با ساير داروها ترکيب شود يا براي افزايش قند خون فرد استفاده شود. از آنجا که دکستروز يک قند “ساده” است، بدن مي تواند به سرعت از آن براي انرژي استفاده کند.
از دکستروز براي ساختن چندين آمپول وريدي (IV) يا مخلوط استفاده مي شود که فقط در بيمارستان يا مراکز درماني موجود است.
دکستروز همچنين به صورت ژل خوراکي يا به صورت قرص خوراکي و بدون نسخه از داروخانه ها در دسترس است.
هر غلظت دکستروز کاربردهاي منحصر به فرد خود را دارد. غلظت هاي بالاتر معمولاً به عنوان دوزهاي “نجات دهنده” هنگامي که کسي قند خون بسيار پاييني دارد، استفاده مي شود.
عمدتا براي درمان بازسازي عضلات، تاندون ها يا رباط ها استفاده مي شود. مزاياي اصلي آن اين است که به بازيابي کلاژن کمک مي کند و بنابراين براي درمان آسيب هاي مزمن رباط نيز استفاده مي شود.
دکستروز يک کربوهيدرات است که بخشي از تغذيه در يک رژيم غذايي طبيعي است. محلول هاي حاوي دکستروز کالري تأمين مي کنند و ممکن است به صورت وريدي همراه با اسيدهاي آمينه و چربي تجويز شوند. اين تغذيه کامل پارانتراال (TPN) ناميده مي شود و براي تأمين تغذيه به افرادي که نمي توانند کربوهيدرات، اسيدهاي آمينه و چربي را از طريق روده جذب يا دريافت کنند، استفاده مي شود.
تزريق دکستروز با غلظت بالا فقط توسط افراد متخصص انجام مي شود. اين تزريقات براي افرادي انجام مي شود که ممکن است قند خون آنها بسيار پايين باشد و نمي توانند قرص ها، غذاها يا نوشيدني هاي دکستروز را قورت دهند.
اگر سطح پتاسيم در فرد بسيار زياد باشد (هيپرکالمي)، گاهي اوقات پزشکان نيز تزريق دکستروز 50 درصد و به دنبال آن انسولين به صورت داخل وريدي انجام مي دهند.
افراد مبتلا به ديابت يا هايپوگليسمي (به طور مزمن پايين قند خون) ممکن است نياز به ژل يا قرص دکستروز داشته باشند در صورتي که قند خون آنها خيلي پايين بيايد. ژل يا قرص ها در دهان فرد حل مي شوند و به سرعت سطح قند خون را افزايش مي دهند.

بدن سازي :
دکستروز به طور طبيعي کالري متراکم است و براي تجزيه انرژي آسان است. به همين دليل، پودر دکستروز موجود است و گاهي اوقات به عنوان يک مکمل غذايي توسط بدنسازاني که بدنبال افزايش وزن و عضله هستند استفاده مي شود.
اگرچه افزايش کالري و تجزيه آسان ماده دکستروز مي تواند به نفع بدنسازان يا افرادي باشد که بدنبال افزايش توده عضلاني هستند، اما توجه به اين نکته ضروري است که دکستروز فاقد ساير مواد مغذي ضروري براي دستيابي به اين هدف است. اين مواد مغذي شامل پروتئين و چربي است.

غذاهاي حاوي دکستروز :
غذاهاي زير به احتمال زياد منابع دکستروز هستند:
چيپس سيب زميني
آب ميوه ها
آب نبات
مخلوط کيک
غذاهاي نشاسته اي
محصولات پخت
کلوچه و کيک
سس و انواع دسرها
گوشت هاي پخته شده
عسل
بستني
نوشيدني هاي انرژي زا
ترشي
کراکر
غلات شيرين


قدرت ايمني :
مطالعات نشان داده است که مصرف بيش از حد قند مي تواند سلول هاي سيستم ايمني بدن را به طور موقت تضعيف يا مهار کند و بدن را در برابر عوامل بيماري زا و ساير باکتري ها ناتوان سازد.

بيماري نورودژنراتيو :
رژيم هاي غذايي حاوي قندهاي اضافه شده به طور مستقيم با افزايش خطر ابتلا به بيماري هاي تخريب عصبي با افزايش سن، از جمله بيماري آلزايمر ارتباط دارند. چند نظريه در پشت اين وجود دارد، از جمله اينکه سلولهاي مقاوم به انسولين در مغز مي ميرند و روند تخريب را تسريع مي کنند، همچنين اين واقعيت که ديابت مي تواند ديواره رگ هاي خوني را ضعيف کند، خطر ابتلا به ميني سکته مغزي را که مي تواند بر عملکرد شناختي تأثير بگذارد افزايش مي دهد.

مسائل قلب و عروق :
ديابت با افزايش خطر بيماري هاي قلبي عروقي و همچنين فشار خون بالا و التهاب مزمن مرتبط است. براي افرادي که بيش از حد قند مصرف مي کنند، چاقي، ديابت و مشکلات قلبي اغلب دست به دست هم مي دهند، بنابراين براي افرادي که در معرض خطر مشکلات قلبي هستند، کاهش مصرف دکستروز يک انتخاب عاقلانه است.

فوايد دکستروز :
همانطور که احتمالاً مي دانيد، قندها (به شکل گلوکز) منابع اصلي تأمين انرژي براي بدن هستند و دکستروز مي تواند افزايش مشابهي انرژي، به ويژه براي ورزشکاران استقامتي يا به عنوان يک کمک ورزشي ايجاد کند. به شرطي که قندهايي که مصرف مي شود بيش از آنکه به عنوان چربي ذخيره شوند، در حال سوزاندن و استفاده باشند. پس لزوما دکستروز اضافي چيز بدي نيست.

علاوه بر اين، براي افرادي که ديابت دارند يا سطح قند خون آنها را کنترل مي کنند، دکستروز مي تواند به افزايش سريع قند خون کمک کند و آن را در يک حد طبيعي تثبيت مي کند. در تنظيمات باليني، از دکستروز به صورت وريدي و به صورت قرص براي تثبيت بيماراني که دچار شوک ديابتي مي شوند، استفاده مي شود.

مصرف شکر به طور منظم مي تواند براي بدن خطرناک باشد، اما در برخي زمينه ها، دکستروز و ساير قندها نيز براي سلامتي مفيد هستند.

خواص عملکردي دکستروز :
کاهش شکر
دکستروز يک کاهش دهنده شکر است. قدرت کاهش قند دکستروز با توانايي آن در کاهش محلول‎‌هاي سولفات مس قليايي (محلول فهلينگ) به اکسيد حجيم، اندازه‌‎گيري مي‎شود.

واکنش ميلارد
قهوه‎‌اي شدن کلاسيک در سيستم‎‌هاي غذايي به دليل تعامل در کاهش قندها و ترکيبات پروتئين اسيدي اتفاق مي افتد. دکستروز به دليل داشتن گروه‎‌هاي فعال آلدهيد و همچنين اثر کاهش قند، باعث افزايش سرعت واکنش ميلارد و يا همان قهوه‎‌اي شدن مي‌‎گردد.

فرم کريستالي
در دماهاي زير55 درجه سانتي‎گراد (131  درجه فارنهايت) دکستروز از محلول‎هاي آبي غليظ به فرم مونوهيدرات متبلور مي‎شود، که در آن هر بلور دکستروز حاوي 1 آب کريستال مولکول در هر دکستروز مولکول (Dx-Monohydrate) است. در دماهاي بالاتر از 55  درجه سانتي‎گراد (131 درجه فارنهايت) فرم بدون آب در حال تبلور است که در آن کريستال دکستروز حاوي آب کريستالي نيست.

کنترل شيريني
اين ماده با طعم دلپذير، شيرين و خنک کننده خود سال‎‌هاست که به عنوان شيرين کننده در طيف گسترده‎اي از مواد غذايي مورد استفاده قرار مي‎‌گيرد. دکستروز يکي از شيرين‎‌ترين قندهاي نشاسته‎‌اي است. در مقياسي که عدد 100  به ميزان شيريني ساکارز را نشان مي‎دهد، دکستروز عدد 75 را به خود اختصاص داده است.

شيريني آن تحت تأثير عوامل مختلفي از قبيل دما، اسيديته، نمک‎‌ها، مواد طعم دهنده، غلظت شيرين کننده و ماهيت قندهاي ديگر قرار مي‎‌گيرد. برخلاف ساکارز، دکستروز مشمول فرآيندي نيست که به عنوان وارونگي شناخته مي‎شود و بنابراين درجه شيريني آن تغيير نمي‎کند.

دکستروز و ساکارز اغلب براي کنترل و ايجاد تعادل در ميزان شيريني و مواد جامد با هم استفاده مي‎‌شوند. هنگامي که اين دو ماده با يکديگر ترکيب شوند، هم افزايي را نشان مي‎دهند. به عنوان مثال، در سطح جايگزيني 40 درصد، شيريني نسبي ظاهري آن مي‌‎تواند 90  باشد.

حرارت محلول
گرماي محلول دکستروز مونوهيدرات و دکستروز بي آّب با ساکارز تفاوت زيادي دارد. از اين رو، حرارت مورد نياز براي حل دکستروز تقريبا 10 برابر بيشتر از ساکارز است. در نتيجه، هنگام خوردن مواد غذايي حاوي دکستروز در حالت بلوري، احساس خنک کننده مشخص در دهان وجود دارد؛ ميزان شيريني کمتر شده و طعم محصول بهتر مي‎‌گردد.

انحلال پذيري
دکستروز کريستالي به آساني در آب قابل حل است اما فقط کمي در اتانول و به سختي قابل حل در ساير حلال‎هاي آلي است. در دماهاي بالاتر از 55  درجه سانتي‎گراد (131 درجه فارنهايت)، دکستروز محلول‎تر از ساکارز است.

علاوه بر اين در هر دماي خاص، نسبت بهتري از اشباع ساکارز-دکستروز وجود دارد که حلاليت کل را از اجزا به طور جداگانه، بالاتر مي‎برد.

نقطه انجماد
 به دليل وزن مولکولي کم، توانايي کاهش نقطه انجماد را دارد. در غلظت  30%، نقطه انجماد محلول دکستروز 2  درجه سانتي‎گراد کمتر از محلول قابل مقايسه ساکارز است، اين ويژگي در توليد و مصرف بستني اهميت بسزايي دارد.

تخمير
از آنجا که دکستروز يک مونوساکاريد است، يک منبع عالي کربوهيدرات براي تخمير مخمر در پخت و پز مي‌‎باشد. تخمير بلافاصله آغاز مي‌‎شود و به سرعت پيش مي‎‌رود. دکستروز انرژي لازم را براي سلول فراهم مي‎کند تا علاوه بر کربوديو اکسيد و اتانول، بسياري از فرآورده‎هاي جانبي را نيز توليد نمايد. همچنين اين ماده در فرآيندهاي تخمير اسيد لاکتيک در توليد ترشي و صنعت گوشت استفاده مي‎گردد.

طعم
اين ماده اغلب در ترکيب با شکر يا ساير شيرين کننده‌‌ها کاربرد دارد؛ اين عمل به منظور کم کردن ميزان شيريني و تقويت طعم اصلي است.

عامل حجيم
دکستروز مونوهيدرات و دکستروز بي آب در انواع توزيع اندازه ذرت و گرانولومتري براي سهولت و پايداري ترکيب وجود دارد. محصولات دکستروز درشت در رابطه با روان پذيري و به حداقل رساندن گرد و غبار کاملا مناسب هستند.

خواص تغذيه اي دکستروز
منبع انرژي اصلي متابوليسم حيوانات است. به عنوان يک ماده مغذي، مقدار انرژي آن در ارگانيسم انسان kj/g17 است. علاوه بر اين، زير لايه اصلي انرژي است که مغز از آن استفاده مي‎‌کند. اين قند به سرعت از طريق روده کوچک جذب مي‌‎گردد. جذب دکستروز يک پاسخ سريع گليسمي ايجاد کرده و منبع فوري انرژي براي اندام‎ها، ماهيچه‎‌ها و مغز را فراهم مي‎نمايد. از طرف ديگر، مي‎تواند به عنوان گليکوژن در کبد يا ماهيچه‎‌ها ذخيره شود و ذخيره انرژي بدن را افزايش دهد.

مديريت انرژي :
کربوهيدرات‎‌ها بايد 55  درصد از انرژي مصرفي روزانه بدن را تأمين نمايند، به اين معني که براي نياز روزانه 2000 کالري، مصرف حدود 300 گرم کربوهيدرات توصيه مي‎‌گردد. دکستروز مي‎تواند تا حدودي در تأمين اين کالري مصرفي نقش داشته باشد.

مصرف کربوهيدرات در حين ورزش مي‎‌تواند ظرفيت استقامت بدن (زمان خستگي) و عملکرد بدن در حين ورزش طولاني مدت (2ساعت) را بهبود بخشد. مکانيسم‌‎هاي مختلفي وجود دارد که با استفاده از آن‎ها، مصرف کربوهيدرات در حين ورزش، عملکرد بدن را بهبود مي‎‌بخشد، اين مکانيسم‎‌ها شامل حفظ قند خون و مقادير زياد اکسيداسيون کربوهيدرات، کم کاري گليکوژن درون‎زا و سنتز گليکوژن مي‎باشد.

کربوهيدرات‎‌ها را مي‎‌توان با توجه به ميزان اکسيد شدن آن‎ها به دو دسته تقسيم کرد(که توسط سلول‎هاي ماهيچه‎‌اي به عنوان بستر پر انرژي استفاده مي‎‌شوند). دکستروز در مقايسه با ساير مونوساکاريدها مانند فروکتوز و گالاکتوز (0.6 گرم در دقيقه) با سرعت نسبتا زياد (1گرم در دقيقه اکسيده مي‎‌شود) که باعث تبديل به يک کربوهيدرات ايده‌‎آل مي‌‎گردد، اين مورد باعث جلوگيري از کمبود قند خون و ايجاد نرخ بالاي اکسيداسيون کربوهيدارت خواهد شد.

عوارض جانبي دکستروز :
همانند ساير قندها، مصرف بيش از حد دکستروز مي تواند اثرات منفي بر سلامتي داشته باشد، از جمله افزايش خطر ابتلا به ديابت، افزايش وزن، ضعف ايمني و ساير بيماري هاي تخريب عصبي. درک اين خطرات و تعديل ميزان دريافت غذاهاي حاوي دکستروز بر اين اساس بسيار مهم است.

قند خون :
اگر ميزان قند مصرفي زياد باشد، خطر ابتلا به ديابت به ميزان قابل توجهي افزايش مي يابد. حفظ ميزان متعادل قندها بهترين راه براي جلوگيري از اين بيماري مزمن است.

افزايش وزن :
همانطور که در بالا ذکر شد، قند اضافي به عنوان چربي، به طور خاص چربي چربي در بدن ذخيره مي شود، که غالباً به صورت چربي زير جلدي و احشايي ذخيره مي شود. حذف اين چربي ها ممکن است دشوار باشد و افزايش اين نوع وزن با مقادير بالاتر التهاب و استرس اکسيداتيو در بدن همراه است.

موارد منع مصرف دکستروز
برخي افراد هستند که نبايد از دکستروز براي بدن سازي يا اهداف ديگر استفاده کنند. موارد منع مصرف دکستروز شامل موارد زير است:
آلرژي  به ذرت
هيپوکالمي (پتاسيم خون پايين)
ديابت نوع 2
افرادي با ادم محيطي يا ريوي

اگر قصد خريد دکستروز مطلوب و با کيفيت داريد، مي بايست از مراکز معتبر و باسابقه کشور خريد کنيد‌. شرکت هيرو تجارت يکي از مراکز معتبر کشور مي باشد که بيش از ??  سال سابقه درخشان در زمينه توزيع مواد شيميايي درجه يک دارد. دماي نگهداري: در دماي اتاق زير30  درجه سانتيگراد  و ميزان رطوبت کنترل شده قابل نگهداري است.
اکنون انبارهاي شرکت هيرو تجارت آماده عرضه و توزيع انواع مواد شيميايي مي باشد.
براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانيد با شماره هاي درج شده در سايت شرکت هيرو تجارت تماس بگيريد و اطلاعات لازم را کسب کنيد.

چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی