گلیسیرین


Glycerin   
گلیسیرین چیست؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین واردکنندگان و تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و کلیه محصولات خود را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید گلیسیرین ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.

CAS Number 56-81-5
E-Number  422
C3H8O3


گليسرين، معروف به نام‌هاي 1,2,3-Trihydroxypropane، Glycerol، يک نوع الکل قندي تري‌هيدروکسي است که در فرآيندهاي متابوليک کربوهيدرات و ليپيد نقش دارد. اين ترکيب داراي فرمول مولکولي C3H8O3 يا CH2OH-CHOH-CH2OH و جرم مولکولي 92.094 g/mol است. به علاوه، گليسرين داراي پيوندهاي هيدروژني (3 گروه هيدروکسيل) است و به سادگي با آب ترکيب مي‌شود.

گليسرين يک ماده شفاف و بي‌بو است که خواص چسبندگي و ويسکوزيته دارد. در شرايط گرما و با تأثير مواد آبگير، ممکن است آب را از دست دهد و به آلدئيد دودي با بوي ناپسند تبديل شود. ايجاد آکرولئين با اين ويژگي‌ها مي‌تواند به عنوان يک روش براي تشخيص گليسرين مورد استفاده قرار گيرد. گليسرين داراي 3 گروه هيدروکسيل است که موجب حلاليت آن در آب مي‌شود. به عنوان مثال، شربت گليسيرين حاوي 99.7% گليسرول است.
گليسرول يک ترکيب طبيعي است که در مواد غذايي وجود دارد و معمولاً به همراه اسيدهاي چرب، که به عنوان تري‌گليسريدها شناخته مي‌شوند و از خانواده ليپيدها هستند، در بدن انسان يافت مي‌شود. اين تري‌گليسريدها از گليسرول و اسيدهاي چرب تشکيل شده و در فرآيند هضم به گليسرول و اسيدهاي چرب تجزيه مي‌شوند.

گليسرول در طبيعت اغلب به صورت ترکيب با اسيدهاي چرب يافت مي‌شود و در توليد چربي‌ها نقش دارد. به عنوان مثال، يک مولکول گليسرول مي‌تواند با يک يا سه مولکول اسيد چرب ترکيب شود و ترکيب‌هايي مانند مونو‌گليسريد يا تري‌گليسريد ايجاد کند، که در موادي مانند روغن‌هاي گياهي و غيره يافت مي‌شوند.


گليسرول يا گليسرين، همچنين با نام‌هاي ديگري نظير پروپانتريول، 1،2،3-تري‌هيدروکسي پروپان و 1،2،3-پروپانتريول شناخته مي‌شود. اين ترکيب داراي گروه‌هاي هيدروکسيل (-OH) است که به اتم‌هاي کربن متصل هستند و به اين دليل در آب حل مي‌شود. اين گروه‌هاي هيدروکسيل همچنين مسئوليت نگهداشتن آب را در اين ترکيب بر عهده دارند.
انواع گليسيرين :
گليسيرين گياهي: در طول توليد صابون يا بيوديزل از روغن هاي گياهي (روغن نخل، استارين خرما، روغن هسته خرما، روغن نارگيل، روغن سويا) تهيه مي شود .
گليسيرين حيواني: يک محصول طبيعي که از چربي هاي حيواني (مانند گاو چاق) توليد مي شود .
گليسيرين مصنوعي يا سنتزي: از قند نيشکر يا شربت ذرت يا پروپيلن (مشتقات نفتي) توليد مي شود.

نام آيوپاک:

پروپان - 1و2و3 تري ال

فرمول شيميايي:

C3H8O3

شکل ظاهري:

مايع هيگروسکوپيک بي رنگ و بدون بو

دانسيته

: 1.26 گرم بر سانتي متر مکعب

جرم مولکولي:

92.09382 گرم بر مول

نقطه جوش:

290 درجه سانتي گراد

نقطه ذوب:

17.8 درجه سانتي گراد

ويسکوزيته:

1.412 پاسکال ثانيه

حلاليت:

محلول در آب و اتانول 


گليسيرين، به دليل استفاده‌هاي مختلف در صنايع مختلف، در سه گريد مختلف عرضه مي‌شود:
1. **گليسيرين خام:** اين نوع گليسيرين معمولاً حاوي 40 تا 88 درصد گليسرول مي‌باشد و مقدار باقي‌مانده شامل متانول، آب، صابون و نمک است. گليسيرين خام يک محصول جانبي طبيعي است که در فرآيند توليد بيوديزل، به ويژه در فرآيند ترانس استري‌شدن، توليد مي‌شود.

2. **گليسيرين صنعتي:** اين نوع گليسيرين تصفيه شده با خلوص بالا حداقل 98 درصد و بي‌رنگ و شفاف مي‌باشد. گليسيرين صنعتي خالي از متانول، صابون، نمک و مواد خارجي ديگر است. دو دسته اصلي از گليسيرين صنعتي وجود دارد: گليسيرين صنعتي درجه يک که رنگي شفاف دارد و از کيفيت بالاتري برخوردار است و در صنايعي مانند رنگ و رزين استفاده مي‌شود، و گليسيرين صنعتي درجه دو که از پسماند کارخانه‌هاي صابون‌سازي به دست مي‌آيد. اين نوع گليسيرين کدر و کمي زرد است و به عنوان ماده‌اي در توليد ضدزنگ و رنگ‌هاي کدر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

3. **گليسيرين دارويي (گليسيرين بهداشتي):** اين نوع گليسيرين خلوص بالايي بيش از 99.5 درصد دارد و به منظور استفاده در صنايع داروسازي، مصارف آرايشي و بهداشتي، محصولات مراقبت شخصي و مواد غذايي توليد مي‌شود.مکانيسم عملکرد گليسيرين در محصولات پوستي:
زماني که پوست از رطوبت کافي برخوردار نيست و در لايه‌هاي سطحي آن خشک و دهيدراته مي‌شود، گليسيرين به عنوان يک ماده مرطوب‌کننده مؤثر به کمک مي‌آيد. گليسيرين و ساير مواد مرطوب‌کننده با ايجاد يک لايه نرم و چربي بر روي پوست، به جذب رطوبت از محيط کمک کرده و اطلاق مي‌کنند. اين فرآيند باعث حفظ رطوبت در پوست مي‌شود و از دهيدراته شدن و خشک شدن آن جلوگيري مي‌کند. همچنين، به علت ويژگي نرم کنندگي گليسيرين، اين ترکيب به پوست کمک مي‌کند نرم و لطيف شود و با گذر زمان باعث جدا شدن سلول‌هاي مرده پوست مي‌شود.


تفاوت ميان گليسيرين و گليسرول:
گليسرول يک مولکول پليول (الکل چند قلويي) است که داراي طعم شيرين و بدون بو مي‌باشد. اين ترکيب به دليل خصوصيت قطبيت بالاي آن، در آب و ديگر حلال‌هاي قطبي حل مي‌شود. همچنين، با ايجاد پيوند استر از طريق ترکيب گروه هيدروکسيل گليسرول (OH) و گروه کربوکسيل اسيدهاي چرب (COOH)، ترکيبات تري گليسيريد توليد مي‌شوند که در تهيه صابون‌ها به کار مي‌روند. اصطلاح "گليسيرين" معمولاً به محصولاتي اطلاق مي‌شود که بيش از 95 درصد گليسرول را در خود دارا هستند.

تشخيص گليسيرين اصل از تقلبي :
براي خريد گليسيرين اصل بديهي است که از تامين کنندگان معتبر مي بايست خريداري انجام شود و به اين نکات نيز توجه داشت:

گيليسيرين خريداري شده را از نظر DEG يا دي اتييل گليکول مورد برسي قرار دهيد.
مقدار دي اتيل گليکول مي بايست کمتر از 0.1 درصد باشد.
آناليز و مجوز هاي هاي معتبر مربوط به محصول خريداري شده بايد از تامين کنندگان شود

روش توليد گليسيرين يا گليسرول:
تهيه گليسيرين غذايي به گونه‌اي انجام مي‌شود که ابتدا چربي‌ها و روغن‌ها که معمولاً منابع اسيدهاي چرب کربوکسيليک هستند، با گليسرول ترکيب مي‌شوند و تري‌گليسيريدها را تشکيل مي‌دهند. سپس تري‌گليسيريدها توسط يک فرآيند شيميايي به نام هيدروليز تجزيه مي‌شوند، که به توليد گليسيرين و اسيدهاي چرب منجر مي‌شود. اين اسيدها بعداً به عنوان مواد جدا شده استفاده مي‌شوند. سپس گليسرول خام به وسيله کربن فعال خالص‌سازي مي‌شود و ناخالصي‌هاي آلي از آن حذف مي‌شوند.

براي تصفيه گليسرين به خلوص بيش از 99.5 درصد، از يک فرآيند تقطير چندمرحله‌اي بهره برده مي‌شود. همچنين روش جوشاندن در خلاء با دماي 290 درجه سانتي‌گراد نيز مؤثر است.

روش‌هاي ديگر توليد گليسيرين شامل واکنش‌هاي شيميايي مي‌شوند، مثل فرآيند اپي‌کلروهيدرين که يکي از مهم‌ترين روش‌هاي توليد گليسيرين است. گليسيرين به عنوان محصول فرعي در توليد سوخت‌هاي زيستي به ميزان قابل توجهي نيز توليد مي‌شود.

گليسيرين غذايي ممکن است به عنوان ماده‌اي مرطوب‌کننده، ضخيم‌کننده، حلال يا شيرين‌کننده به محصولات مختلف اضافه شود. اين محصولات شامل مواد غذايي مانند لبنيات (مانند خامه)، محصولات کنسرو شده، شيريني‌ها، مواد معطر، ميوه‌هاي فرآوري شده، مربا، نوشيدني‌هاي انرژي‌زا، و غذاهاي ديگر هستند.
نقش گليسيرين در سوخت و ساز سلولي بدن :
گليسيرين براي ساخت تري‌گليسيريد و فسفوليپيدها در بافت چرب و کبد لازم است. زمانيکه بدن چربي ذخيره شده را مي‌سوزاند گليسرول و اسيد چرب در خون جريان مي يابد، گاهي مي‌تواند وارد مسير گليکوليز شود و انرژي سوخت و ساز سلولي را فراهم کند. در واقع اين فرآيند به اين صورت است که تري گليسيريد به اسيدهاي چرب آزاد شکسته ميشود که اين اسيدهاي چرب در جريان خون به حرکت مي افتند و در بافت هايي که نياز به انرژي دارند، جذب مي‌شوند.

کاربردهاي عمومي گليسيرين :
گليسرول کاربردهاي بي شماري دارد که از جمله آن ها مي توان به موارد زير اشاره کرد:
توليد اتانول
توليد ضد يخ خودرو
توليد آکرولين
توليد گاز هيدروژن
توليد پروپيلن گليکول
ماده اوليه رزين هاي اپوکسي
به عنوان حلال رقيق کننده براي داروسازي و توليد داروهاي سرفه، حلال هاي دارويي، سرم، واکسن و شياف، داروي درماني براي گرفتگي گوش و درمان زخم هاي دهاني مثل آفت
گليسرول براي سنجش سلامت عملکرد کبد بر اساس ميزان جذب
استفاده از گليسيرين در کشاورزي
ماده اصلي توليد چسب
گليسيرين استات يک ماده افزودني بالقوه براي سوخت است.
به عنوان نگهدارنده، حلال يا شيرين کننده در غذا و نوشيدني
استفاده به جهت خشک کردن ميوه ها و حفظ رطوبت ميوه هاي تازه خشک شده و ممانعت از شکنندگي آن ها
براي توليد مواد شيميايي نظير نيترو گليسيرين يا گليسريل تي نيترات (GTN)
به عنوان پر کننده فشار سنج به منظور تنظيم ارتعاشات خارجي براي لرزش مرطوب
هنگام فيلمبرداري از صحنه هايي با آب، به منظور جلوگيري از سريع خشک شدن مناطق مورد نظر استفاده مي شود.
در دستگاه هاي حباب ساز براي افزايش ماندگاري حباب ها
براي توليد ديزل ژنراتورهاي توليد کننده برق براي اتومبيل هاي برقي
براي ساخت بسياري از پوشش هاي محافظ نظير رنگ اتومبيل و نماي بيروني ساختمان
به عنوان مواد نرم کننده در کالاهاي پخته شده
به عنوان تثبيت کننده در بستني
براي توليد محصولات بهداشتي نظير لوسيون هاي پوستي، دهانشويه، خمير دندان، صابون، کرم اصلاح (در واقع گليسيرين بهداشتي براي پوست مفيد است و جاذب رطوبت بوده و مانع خشکي پوست مي شود.)
در علم پزشکي به عنوان يک ماده محافظ براي انجماد گلبول هاي قرمز، سلول هاي اسپرم، قرنيه چشم و ساير بافت هاي زنده
به عنوان مواد اوليه براي توليد خوراک دام
ماده اوليه براي توليد مواد منفجره است.
در محصولات مراقبت شخصي عمدتا به عنوان وسيله اي براي بهبود نرمي، تأمين روغن کاري و به عنوان نرم کننده استفاده مي شود.
به عنوان يک جايگزين عاري از الکل براي اتانول
به عنوان يک حلال در تهيه عصاره هاي گياهي
گليسيرين براي مو و درمان موخوره مفيد است، بنابراين در تهيه ماسک هاي مو از آن استفاده مي شود.
به عنوان امولسيفاير در قرص ها، شربت ها در داروسازي کاربرد دارد.
براي توليد داروهاي روان کننده، ورم يا ملين، به عنوان شياف براي درمان يبوست استفاده مي شود.
از گليسيرين خوراکي، به عنوان يک دارو، براي کاهش فشار بالا در داخل چشم (گلوکوم) استفاده مي شود.
به عنوان يک افزودني غذايي با شماره E422
به منظور روغن کاري تاسيسات فلزي و ابزارها
عامل پلاستي سايزر و روان کننده در صنعت کاغذ
در صنعت نساجي به منظور نرم کنندگي پارچه و نخ
به منظور بالا بردن ويسکوزيته مايعات در محصولات مختلف از جمله داروها
استفاده از گليسرول به عنوان نگهدارنده قرص 

کاربرد گليسرين در صنايع آرايشي و بهداشتي :
گليسرين در صنايع آرايشي و بهداشتي به عنوان يک ماده مؤثر استفاده مي‌شود. به دليل توانايي جذب و نگه‌داري رطوبت در پوست، به حفظ تعادل PH پوست کمک مي‌کند و مي‌تواند مشکلاتي نظير لک‌هاي پوستي و خشکي را به حداقل برساند. اين ويژگي‌هاي گليسرين باعث مي‌شود که از آن به عنوان يک ماده نرم‌کننده و تسکين‌دهنده پوست در تهيه محصولات آرايشي و بهداشتي، مانند لوسيون‌ها و کرم‌هاي بدن و صورت، استفاده شود. گليسرين به‌طور گسترده در توليد محصولات مراقبت از مو، شامپوها، صابون‌ها و کرم‌هاي آرايشي براي ايجاد نرمي، صافي و يک دستي مورد استفاده قرار مي گيرد. به دليل رايحه دار کردن، نرم کنندگي مو، کاهش ويسکوزيته و… نيز در اين صنايع مورد استفاده قرار مي گيرد.
بسياري از محصولات آرايشي حاوي مواد شيميايي ممکن است موجب تحريک پوست شوند، اما گليسرين به عنوان يک راه حل طبيعي مي‌تواند به تطهير پوست کمک کند. از آن به عنوان يک پاک‌کننده طبيعي براي پوست استفاده مي‌شود و از خواص ضد‌عفوني کننده نيز برخوردار است.

همچنين گليسرين در محصولات آرايشي و بهداشتي براي مشکلات متعدد پوستي مؤثر است. از جمله موارد مصرف آن مي‌توان به رفع چين و چروک‌هاي پوست، از بين‌بردن جاي جوش، کمک به رفع آکنه، کاهش چاقي پوست، پيشگيري از ريزش مو، تقويت تارهاي مو، مقابله با خشکي و وزي پوست، کاهش شوره مو، و بهبود رشد مو اشاره کرد. به همين دليل گليسرين به طور گسترده در صنعت صابون‌سازي و بهداشتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.استفاده گليسيرين در کشاورزي :
گليسيرين جهت بهبود و درمان بذرها و نهال‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد و ميزان جوانه زني را افزايش مي دهد. علاوه بر اين گليسيرين قادر است شاخ و برگ‌‎ها را همانند نوعي گل ايرلندي و ادريس به صورت نرم و قابل انعطاف نگهداري کند.

استفاده گليسيرين در ساخت صابون :
از گليسيرين در ساخت صابون نيز استفاده مي‌شود. در صابون هاي شفاف معمولا تا حدود 15 الي 20 درصد مورد استفاده قرار مي گيرند و مي تواند موجب مرطوب سازي پوست شود از آنجايي که صابون‌ها معمولا داراي يک سر غير قطبي و يک سر قطبي هستند، در بسياري از موارد از گليسيرين به عنوان سر غير قطبي آنها استفاده مي‌شود.


استفاده از گليسيرين در رنگ سازي: 
گليسيرين تصفيه شده درجه يک صنعتي به منظور رزين سازي (رزين آلکيد) و رنگ سازي به کار مي رود. همچنين از گليسيرين درجه دو که از تصفيه پساب‌هاي کارخانجات صابون‌سازي به دست مي‌آيد و داراي رنگ زرد است، براي ساختن ضد زنگ و رنگ هاي کدر استفاده مي‌شود. رنگ‌هاي روغني با حل کردن رنگ دانه در ترکيبات گليسيرين همانند استر گليسيرين با اسيدهاي چرب (لينولنيک و اسيد اولئيک) توليد مي‌شود.

کاربرد گليسيرين به عنوان ضد انجماد: 
به علت پيوند قوي هيدروژني بين مولکول‌هاي گليسرول و آب، و پايين بودن دماي انجماد آن، گليسيرين ميتواند منجر به تاخير در تشکيل يخ شود؛ بنابراين به علت پايين بودن دماي ذوب (حدود 37.8- درجه سلسيوس مربوط به محلوط 70% گليسرول در آب) از آن به عنوان ضد يخ در روز هاي سرد زمستان در خودرو استفاده مي شود. گلسيرول در آزمايشگاه در دماي زير 0 درجه سانتي گراد براي واکنش‌هاي آنزيمي نگهداري مي‌شود.

کاربرد گليسيرين در صنايع نظامي :
از گليسيرين در تهيه نيترو گليسيرين که جز ماده اساسي مواد منفجره (ديناميت، ژليگنيت و کورديت) است؛ استفاده مي‌شود.

کاربرد گليسيرين در صنعت فيلم :
در هنگام تصويربرداري از صحنه‌هايي که حاوي آب است براي جلوگيري از خشک شدن سريع قطرات آب از گليسيرين استفاده مي‌شود.

کاربرد گليسيرين در روغن کاري ابزارآلات :
براي جلوگيري از سايش زودرس و آسيب رسيدن به چرخ دنده‌هاي داخلي، گليسيرين را در فضاي خالي ابزالات ريخته مي‌شود و اين سبب طول عمر و عملکرد بهتر ابزار الات مي‌شود.


کاربرد گليسيرين در صنايع غذايي :
ويژگي هاي مرطوب کنندگي و طعم شيرين گليسيرين به آن کاربردهاي متنوعي در صنايع غذايي مي‌دهد. از آن به عنوان يک عامل مرطوب کننده، امولسيفاير، شيرين‌کننده و نگهدارنده استفاده مي شود.

توليد شيرين کننده ها
طعم شيرين اين ماده يکي از مشخص ترين ويژگي هاي آن است. در واقع، ?? درصد شيريني آن مانند ساير قندهاي تصفيه شده با درصد کالري کمتر در هر قاشق چاي خوري در نظر گرفته مي شود.

در صنايع غذايي به عنوان يک شيرين کننده مصنوعي استفاده مي شود. به بستني و بيشتر غذاهاي فرآوري شده اضافه مي شود. معمولاً در پخت و پز استفاده مي شود، به ويژه در ساخت فوندانت انعطاف پذيرتر که پس از انجماد شيرين تر و چسبناک تر باشد.

امولسيفاير
در صنايع غذايي از امولسيفاير براي جلوگيري از جدا شدن روغن و آب در مخلوط با عمل به عنوان واسطه استفاده مي شود. اين امر به ايجاد امولسيون هاي پايدار و همگن کمک مي کند که ماندگاري بيشتري دارند. به عنوان مثال، هنگام تهيه نان، امولسيفايرها براي بهبود بافت، رطوبت، تردي و ماندگاري نان بسيار مهم هستند.

براي مثال، مونوگليسريدها، استرهاي گليسرول اسيدهاي چرب، به عنوان امولسيفاير براي کمک به تثبيت خمير و جلوگيري از بياتي استفاده مي شوند. امولسيفايرها همچنين نقش مهمي در بافت نان دارند زيرا با گلوتن تعامل دارند تا شبکه پروتئيني را تقويت کنند. در پخت کيک و شيريني نيز مهم هستند زيرا حفظ حباب گاز را بهبود مي بخشند. اين همان چيزي است که به ايجاد يک محصول سبک و ترد کمک مي کند.

امولسيفايرها با ايجاد فرمولاسيون غني تر و تثبيت شده باعث مي شوند نان ماندگاري بيشتري داشته باشد. ساختار گليسيرين، جذب رطوبت و طعم شيرين، آن را به يک امولسيفاير ايده آل در اين راه تبديل کرده است.

مرطوب کننده
خاصيت گليسيرين به عنوان يک امولسيفاير به واسطه خواص مرطوب کنندگي آن تقويت مي شود که به نان، شيريني ها و ساير محصولات پخته شده رطوبت مي بخشد. همچنين با جذب آب از محيط به حفظ مواد غذايي کمک مي کند و در نتيجه احتمال بيات شدن را کاهش مي دهد.
کاربرد گليسيرين در داروسازي :
به‌عنوان يک مرطوب‌کننده براي درمان و پيشگيري از خشکي، زبري پوستي، خارش و تحريکات جزئي پوست (مانند بثورات جلدي خفيف، سوختگي پوست از پرتودرماني) استفاده مي‌گردد. طي تحقيقات صورت پذيرفته استفاده از اين ترکيب در پوست هاي خشک در طي 10 روز مي تواند آب رساني به پوست و هيدراته نمودن آن را بهبود ببخشد. تحقيقات ديگري ثابت نموده است که کرم هاي حاوي اين ماده مي توانند رطوبت بيشتري را نسبت به کرم هاي ساخته شده از هيالورونيک اسيد و يا روغن هاي سيليکوني جذب نمايند و مانع از، از دست دادن آب شود.
شکي پوست ناشي از کمبود آب در لايه بالايي پوست است. مرطوب‌کننده ها با تشکيل يک‌لايه چرب در بالاي پوست که آب را به پوست وارد مي‌کند سبب بهبود پوست مي شوند. گليسرول، لسيتين و پروپيلن گليکول، آب را به لايه خارجي پوست مي‌رسانند و مانع از خشکي آن مي شوند. بدين منظور از گليسيرين براي پوست به عنوان نرم کننده و مرطوب کننده استفاده مي شود.
کاربرد ديگر گليسيرين براي مو است. اين ترکيب داراي اجزاي تشکيل‌دهنده‌اي است که مواد سفت (کراتين) را که در لايه‌هاي بالايي از سلول‌هاي پوست قرار دارند را نرم مي‌کند، اين کار به از بين رفتن سلول‌هاي مرده پوست کمک مي‌کند، درنتيجه پوست داراي آب بيشتري مي‌شود و نرم‌تر مي‌گردد.
در داروهاي قلبي، شياف‌ها و ضد سرفه‌ها کاربرد دارد.
در خميردندان‌ها و دهان‌شويه‌ها يافت مي‌شود.
براي کاهش فشار داخل جمجمه به‌صورت وريدي براي جلوگيري از تورم مغز به کار مي‌رود.
مکمل‌هاي خوراکي گليسرول ممکن است به کاهش فشار بيش‌ازحد چشم، ناشي از اختلالات چشم مانند گلوکوم (glaucoma) کمک کند.
محصول فوق مي تواند به صورت خوراکي ، با رساندن آب کافي به روده ها سبب جلوگيري از يبوست شود. در واقع اين ترکيب نوعي ملين به حساب مي آيد که سبب جا به جايي راحت تر غذاهاي هضم شده در روده مي شود

فوايد و عوارض گليسيرين :
همانطور که بيان شد گليسيرين داراي کاربردهاي بسياري در صنايع مختلف است و امروزه بيشترين کاربرد را در صنعت آرايشي و بهداشتي همانند صنعت صابون‌سازي دارد. و گاهي ممکن است در صورت استفاده غيراصولي از آن، عوارضي را به همراه داشته باشد. در بيان فوايد و عوارض گليسيرين مي توان به نکات زير اشاره کرد:

فوايد گليسيرين :
جاذب رطوبت قوي
نرم کننده مناسب
کنترل کننده PH سطح پوست
داراي خاصيت ضد عفوني و التيام بخش
تقويت کننده عملکرد پوست
مانع ورود سموم و محرک‌ها به پوست
جوان کنندگي پوست
رفع خشکي ناخن
رفع خشکي و ريزش مو
عوارض گليسيرين :
پوسته پوسته شدن و خشک شدن پوست
ايجاد عفونت و اکنه
ايجاد آلرژي هاي پوستي همانند کهير، قرمزي، سوزش و خارش
جذب آلودگي و گرد و خاک بر روي پوست، به خاطر چسبناکي آن

نکات ايمني گليسيرين و نکات استفاده از آن :
اين ماده غير سمي بوده و جزو ترکيبات ايمن محسوب مي شود.
گليسيرين خاصيت اشتعال زايي ندارد.
بخارات سمي اين ترکيب ممکن است تحريک کننده باشند.
گليسيرين را در بشکه هاي فلزي و در محل هاي خشک و خنک نگهداري کنيد.
استفاده بيش از حد از گليسيرين ممکن است موجب خشکي و دهيدراته شدن پوست و به دنبال آن ايجاد عفونت و آکنه شود.
در برخي موارد ممکن است منجر به ايجاد حساسيت و آلرژي شده و علائمي همچون قرمزي، خارش و کهير بروز پيدا کند.

تاريخچه گليسيرين :
توليد گليسيرين براي اولين بار در سال 1779 ميلادي توسط شيل، شيميست سوئدي رخ داد. وي از حرارت دادن روغن زيتون و مونو اکسيد سرب، گليسيرين را تهيه کرد. سپس در سال 1886 ميلادي فرمول شيميايي گليسرول C3H5(OH)3 توسط دو دانشمند فرانسوي مارسلين بارتلت و لوکئا ارائه شد. تا سال 1948 ميلادي، تمام گليسرول به عنوان محصول جانبي در تهيه صابون از چربي ها و روغن هاي گياهي و حيواني به دست مي آمد، اما سنتزهاي صنعتي مبتني بر پروپيلن يا قند درصد زيادي از توليد آن زمان را به خود اختصاص داده اند.

بازار جهاني گليسيرين :
انتظار مي‌رود بازار گليسيرين طي سال‌هاي 2021 تا 2028 به ميزان متوسط 5.3 درصد رشد کند. منطقه آسيا و اقيانوس آرام به دليل استفاده در محصولات مراقب‌هاي شخصي و کاربردهاي دارويي بازار را هدايت مي‌کنند. پيش بيني مي‌شود کاربرد دارويي بزرگترين بازار براي گليسيرين باشد. همچنين گردشگري در کشورهايي مانند هند، مکزيک، تايلند، کره جنوبي، ترکيه، مالزي، کاستاريکا، برزيل و تايوان ميزان مصرف مواد مختلف دارويي را افزايش داده است. به عنوان مثال طبق OECD، حدود 50 ميليون گردشگر سالانه در سطح جهان به درمان‌هاي پزشکي مي‌پردازند که به نوبه‌ي خود ميزان استفاده گليسيرين را در برنامه‌هاي دارويي افزايش داده است. گليسيرين يک محصول جانبي است که در توليد بيوديزل از چربي‌هاي حيواني و روغن‌هاي گياهي تهيه مي‌شود. طبق گزارش ثبت شده در اتحاديه اروپا بيوديزل به عنوان سوخت در سال 2017 ثبت شده است و انتظار مي‌رود با افزايش تقاضا براي سوخت‌هاي زيستي و نوسانات قيمت نفت خام ميزان تقاضاي بيوديزل افزايش دهد که افزايش مصرف گليسيرين را به همراه دارد. بنابراين در اتحاديه اروپا و امريکاي شمالي مصرف گليسيرين افزايش يافته است.

در منطقه‌ي آسيا و اقيانوس ارام با افزايش جمعيت در کشور‌هايي نظير هند، چين ، ژاپن و کره ميزان مصرف گليسيرين افزايش خواهد يافت. علاوه بر اين افزايش فروش لوازم آرايشي به دليل رشد صنعت گردشگري در کشورهايي مانند تايلند ويتنام و کامبوج رو به گسترش است، پيش بيني مي‌شود طي سال‌هاي آينده ميزان تقاضاي گليسيرين افزايش يابد.

شايد سوال بسياري از شما باشد که ” گليسيرين را از کجا بخريم و تهيه کنيم ؟ ” ، شرکت هيرو تجارت ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان اين ماده بوده و در حوزه خريد و فروش مواد شيميايي صنعتي  تجربه بالايي دارد. شما مي توانيد جهت تهيه با کيفيت و مناسب اين محصول با کارشناسان هيرو تجارت ارتباط برقرار نماييد.

چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی