اسید لاکتیک


اسید لاکتیک چیست ؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید اسید لاکتیک ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید .
فرمول شیمیایی : C3H6O3
CAS number: 79-33-4
از نظر شیمیایی، اسید لاکتیک از ترکیب سه اتم کربن (C)، شش اتم هیدروژن (H) و سه اتم اکسیژن (O) تشکیل شده و فرمول شیمیایی آن به صورت C3H6O3 است. این ماده به عنوان یک اسید آلفا هیدروکسی (AHA) شناخته می‌شود، زیرا دارای دو گروه هیدروکسیل و یک گروه کربوکسیل است که در مجاورت یکدیگر قرار دارند.
اسید لاکتیک در صنایع بیوشیمیایی و فرآیندهای شیمیایی مختلف وجود دارد و به عنوان یک واسطه شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاریخچه کشف این ماده به دوران قرن هجدهم بازمی‌گردد، وقتی کارل شیل، دانشمند سوئدی، ماده قهوه‌ای را از شیر ترش جدا کرد و اسید لاکتیک تولید شد.


در قرن نوزدهم، اثرات و کاربردهاي اين اسيد در متابوليسم انسان و موجودات ديگر مشخص شد و نقش آن در تخمير قندها به عنوان يک محصول مهم تخميري مشخص گرديد. اين ماده اساسي براي بدن انسان است و به طور طبيعي در تمام انسجه‌هاي بدن توليد مي‌شود.

همچنين، اسيد لاکتيک در مواد غذايي مختلف موجود است. اين اسيد در ترشي سبزيجات، خمير مايه، ماست، پنير، سس سويا و ساير محصولات غذايي پخته‌شده يافت مي‌شود. از آنجايي که در بدن انسان تجمع اسيد لاکتيک به ويژه در عضلات به علت ورزش‌هاي سنگين اتفاق مي‌افتد، موجب احساس درد عضلات مي‌شود. اين اسيد به شکل يون‌هاي لاکتيک در محيط‌هاي با pH مختلف حضور دارد.

به طور کلي، اسيد لاکتيک يک ترکيب شيميايي مهم و ضروري براي عملکرد بدن و محصولات غذايي مختلف است که در صنايع مختلف و در زندگي روزمره به کار مي‌رود.


اسيد لاکتيک به صورت بي‌رنگ است و در شربت‌هاي با غلظت بالا (تا 90 درصد) حضور دارد. اين ماده به طور کامل در آب و الکل اتيل محلول است.
اسيد لاکتيک قابليت تبديل به انواع مختلف اسيدها در واکنش با اکسيدان‌ها دارد. اين تبديل مي‌تواند به ايجاد اسيدهاي مختلفي مانند اسيد فرميک، استيک، و انگوريک منجر شود.

اين ترکيب شيميايي همزمان اسيد و الکل است و قادر به ايجاد ترکيبات استري و از اين دست ويژ?ي ها باعث کاربردهاي متعدد اسيد لاکتيک در صنايع مختلف و در شيمي تجزيه و تحليل مي‌شوند.

روش توليد اسيد لاکتيک در آزمايشگاه :
لاکتيک اسيد به طور مصنوعي در آزمايشگاه ها نيز توليد مي شود . براي توليد اسيد لاکتيک يک کربوهيدرات با نام گلوکز را طي يک فرآيند شيميايي تخمير مي کنند . با انجام واکنش تخمير گلوکز ، مولکول هاي آن شکسته شده و آب ، کربن دي اکسيد و اسيدي تحت عنوان Pyruvic تشکيل مي شود . در صورت تجمع اين ترکيب شيميايي ، اسيد لاکتيک توليد مي شود .

اسيد لاکتيک خوراکي :
اساس اين روش، مواد اوليه است که در آن کربوهيدرات زيادي وجود دارد. ذرت، گلوکز به صورت شربت، ملاس علوفه اي، آب چغندر و نشاسته .
مخمر به ماده اوليه اضافه مي‌شود که براي تخمير لازم است . در فرآيند تخمير، نمک هاي لازم اسيد لاکتيک-لاکتات ها تشکيل مي شود که توليد اسيد شير از آنها امکان‌پذير است. پس از آن محصول بايد از آلودگي ها پاک شود .

روش سازگار با محيط :
اين روش سازگار با محيط زيست در نظر گرفته مي‌شود، اما بسيار پر زحمت است. براي اينکه تخمير به طور معمول انجام شود بايد سطح PH با نمک هاي کلسيم و سديم به صورت مصنوعي بالا رود . بيوتکنولوژي ها معتقدند که مي‌توان فرآيند را ساده کرد و آن را به گونه‌اي ساخت که اسيد در هنگام تخمير تشکيل شود و نه نمکهاي آن . براي انجام اين کار شما بايد باکتري هايي را که حتي در PH پايين مي توانند کار کنند، حذف کنيد .

اسيد لاکتيک از طريق توليد شيميايي :
اين روش بر اساس واکنش شيميايي محاسبه شده استالدهيد با اسيد هيدروسيانيک و هيدروليز ماده حاصل است . اين روش به شما امکان مي دهد مقدار قابل توجهي اسيد لاکتيک خوراکي دريافت کنيد . اما کيفيت آن پايين تر از کيفيت اسيد لاکتيکي است که به صورت آنزيمي توليد مي‌شود .

انواع  لاکتيک اسيد :
اين محصول شيميايي به صورت مايع و جامد يافت مي شود.لاکتيک اسيد جامد ، سفيد رنگ است، قابليت حلاليت بسيار خوبي در آب دارد . به همين علت اين ترکيب شيميايي به صورت حل شده و يا مايع بسيار يافت مي شود .لاکتيک اسيد مايع ، محلولي بي رنگ مي باشد .

اين ترکيب شيميايي نه تنها در آب محلول مي باشد بلکه توانايي حل شدن بسيار خوبي در اتانول نيز دارد . در رابطه با دماي ذوب و جوش اين ترکيب شيميايي مي‌ توان گفت که اسيد لاکتيک در دمايي معادل ?? درجه سانتي گراد به نقطه ذوب خود مي رسد و در دماي معادل ??? درجه سانتي گراد به نقطه جوش خود مي رسد .

اسيد لاکتيک در واقع يک ماده افزودني محسوب مي شود که به منظور تنظيم PH مواد غذايي به خوراکي هاي گوناگون افزوده مي شود .
اين ماده شيميايي داراي طعمي ملايم مي باشد و خريداران از آن به عنوان ماده ي نگهدارنده و طعم دهنده استفاده مي کنند .
ماده شيميايي مورد نظر ، پايداري بسيار بالايي در برابر گرما دارد . همچنين اسيد لاکتيک ماده اي غير فرار محسوب مي شود .

اين ماده شيميايي در دو گريد خوراکي و صنعتي کارايي دارد . در واقع دو نوع اسيد لاکتيک وجود دارد :
اسيد لاکتيک خوراکي 
اسيد لاکتيک ازمايشگاهي

فوايد اسيد لاکتيک براي بدن :
اسيد لاکتيک ازجمله مواد ضروري براي بدن انسان محسوب مي ‌شود و حضور اين ترکيب شيميايي در بدن به جذب بيشتر انواع ويتامين ها و مواد معدني کمک مي کند . به علاوه اين ترکيب شيميايي باعث تقويت سيستم ايمني بدن مي ‌شود و از بدن در برابر عفونت هاي گوناگون حفاظت مي کند .

از ديگر فوايد اين ترکيب شيميايي براي بدن انسان مي توان به بهبود اسهال ، بهبود و حتي درمان مشکلات معده نظير زخم معده اشاره کرد . همچنين مصرف اين ماده شيميايي به پيشگيري از ابتلا به سرطان روده بزرگ کمک مي کند .

کاربردهاي اسيد لاکتيک :
اسيد لاکتيک در صنايع غذايي :
همان طور که گفته شد اسيد لاکتيک به عنوان يک ماده افزودني به برخي از غذاها و خوراکي هاي آماده افزوده مي شود . اين ترکيب شيميايي مانند اسيد فسفريک به عنوان يک نگهدارنده از فاسد شدن غذاهاي گوناگون نظير کنسروها ، خيارشور ، زيتون و … جلوگيري مي کند .

اسيد لاکتيک به عنوان طعم دهنده نيز محسوب مي‌ شود و به برخي از غذاهاي فرآوري شده افزوده مي شود .
خريد اسيد لاکتيک در توليد محصولات لبني مانند شير، ماست ، خامه ترش ، پنير ، کفير و سس مايونز محبوبيت دارد . باکتري هاي اسيد لاکتيک در اين محصولات يافت مي‌شود، اما براي دستيابي و حفظ سطح اسيديته مطلوب به مکمل‌هاي اضافي نياز دارد .
اين ماده خاصيت ضدعفوني کنندگي برجسته‌اي دارد که از رشد باکتري هاي بيماري زا جلوگيري مي کند . با توجه به اينکه محصولات لبني فسادپذير ترين محصولات هستند ، مهم است که دوره فروش طولاني باشد . اين امر با ورود اسيد لاکتيک خوراکي به ترکيبات لبني اتفاق مي‌افتد .


اسيد لاکتيک در صنايع بهداشتي و آرايشي :
صنعت داروسازي:  نوعي واسطه مهم دارويي است که براي توليد مايعات اريترومايسين استفاده مي شود
از اسيد لاکتيک براي توليد برخي از داروهاي موضعي ، پماد ها ، کرم هاي گوناگون و برخي از مواد آرايشي مورد استفاده قرار مي گيرد .
جالب است که در صنايع آرايشي و بهداشتي استفاده از اسيد لاکتيک خوراکي نيز به همين منظور انجام مي پذيرد . اسيد لاکتيک باعث ماندگاري ماسک هاي مراقبتي ، کرم‌ها و لوسيون‌ها ، ژل هاي ضدعفوني ، بهبود پوست و جلوگيري از پديدار شدن عوامل بيماري زا مي شود . علاوه بر اين ، عملکرد اسيد لاکتيک مي تواند يک تقويت کننده طعم و حتي طعم دهنده باشد .
توليد کنندگان اسيد لاکتيک در ايران اين ماده را به دليل خاصيت لايه برداري که پروتئين سلول‌هاي پوستي کراتين شده را تجزيه مي کند و در نتيجه آن سلول ها را لايه برداري مي کند ، به توليدکنندگان لوازم آرايشي توصيه مي کنند .

اين خاصيت تأثير مثبت در تراز شدن پوست صورت دارد و روند بسته شدن منافذ را تسريع مي بخشد . از اسيد لاکتيک در ساخت کرم هايي براي پوست هاي چرب مشکل‌ساز و همچنين کراتوز (افزايش کراتين شدن پوست روي پاشنه ها و آرنج ها) استفاده مي شود .

اسيد لاکتيک PH پوست را تنظيم مي‌کند . بنابراين برخي بيماري هاي پوستي مانند آکنه ،  PH پوست را افزايش مي‌دهد و اسيديته کم مي‌شود . هنگام استفاده از داروها با اسيد لاکتيک کاهش کوتاه‌مدت  PH رخ مي دهد .

اسيد لاکتيک در مواد شوينده :
اسيد لاکتيک و اسيد استيک خاصيت ضدعفوني کنندگي دارد . به همين منظور براي توليد مواد ضدعفوني کننده و مواد تميز کننده مورد استفاده قرار مي گيرد و براي توليد بسياري از مواد شوينده از آن استفاده مي شود .

اسيد لاکتيک در صنايع نساجي:
اگر از خريداران اسيد لاکتيک هستيد از ديگر کاربردهاي اسيد لاکتيک مي توان به استفاده از آن در صنايع نساجي اشاره کرد. در واقع اسيد لاکتيک يک ماده افزودني در دباغي چرم مي باشد. اين ماده خاصيت تثبيت کنندگي دارد و حضور آن در اين صنعت به جذب هرچه بهتر رنگ، توسط پارچه کمک مي کند.

اسيد لاکتيک در حذف جوهر:
در زمان هاي گذشته از اسيد لاکتيک براي حذف جوهر موجود بر روي کاغذ استفاده مي کردند. گاهي اوقات از اين ماده براي جعل اسناد نيز استفاده مي کردند.ورزش و اسيد لاکتيک :
در هنگام ورزش اسيد لاکتيک دو برابر توليد مي‌شود . بنابراين بهتر است ورزش در يک مکان باز با تهويه مناسب انجام شود . به دليل وجود باکتري هاي علمي اين ماده تاثير مثبتي بر دستگاه گوارش دارد و فروش اسيد لاکتيک را محبوب مي سازد . ميکروفلور را عادي مي کند و سيستم ايمني بدن را با ثبات تر مي کند .اين ماده با غذا وارد بدن مي‌شود ، بنابراين بايد بدانيد کدام غذا ها غني از اسيد لاکتيک خوراکي هستند .


تمرين با اسيد لاکتيک منجر به توليد مقادير زيادي از اسيد لاکتيک در عضلات مي‌شود. اين اسيد، عمدتاً در سلول‌هاي عضلات و گلبول‌هاي قرمز خون توليد مي‌شود. وقتي بدن شما کربوهيدرات‌ها را تجزيه کرده و به عنوان منبع انرژي استفاده مي‌کند، اسيد لاکتيک به طور طبيعي توليد مي‌شود. اين مي‌تواند در مواردي که سطح اکسيژن در بدن کمتر است و انرژي بيشتري نياز است، اتفاق بيافتد.

تمرينات با اسيد لاکتيک باعث تشديد رشد عضلات و کاهش چربي در بدن مي‌شوند. اين تمرينات باعث افزايش ترشح هورمون رشد و تستوسترون در بدن مي‌شوند. هر دو از اين هورمون‌ها نقش مهمي در بهبود ترکيب بدن و افزايش ترکيب عضلاني دارند.

هورمون رشد مسئول ايجاد ماهيچه‌هاي بدون چربي و رشد عضلات است. تمرين با اسيد لاکتيک باعث افزايش ميزان ترشح اين هورمون مي‌شود. اسيد لاکتيک به طور سريع از عضلات خارج مي‌شود و به عنوان نشانه‌اي از اينکه عضلات به سمت توليد انرژي با سرعت بالا مي‌روند، عمل مي‌کند.

بنابراين، تمرينات با اسيد لاکتيک مي‌توانند به شما کمک کنند تا عضلات بيشتري بسازيد، چربي را کاهش دهيد و ترکيب بدن خود را بهبود ببخشيد. اين نوع تمرينات به ورزشکاران حرفه‌اي کمک مي‌کند تا عملکرد و توانايي بدني خود را بهبود بخشند.

عوارض اسيد لاکتيک :
گاهي اوقات افرادي که از محصولات و داروهايي حاوي اسيد لاکتيک استفاده مي کنند، شاهد علائمي نظير، گرفتگي و يا درد عضلاني، کاهش شديد اشتها و اسهال، سر درد، بروز برخي از مشکلات تنفسي، گيجي و احساس ضعف بدن و… هستيم.
در صورت بروز هر يک از علائم فوق، سريعا با پزشک خود تماس بگيريد و مشکل خود را در ميان بگذاريد.


خريد اسيد لاکتيک :
اسيد لاکتيک ازجمله مواد کاربردي مي باشد که کارايي هاي بسيار زيادي در صنايع گوناگون دارد . اين ترکيب شيميايي در گريدهاي مختلف همچون گريد صنعتي ، گريد آزمايشگاهي و همچنين گريد خوراکي بسيار مورد استفاده قرار مي گيرد . براي خريد اسيد لاکتيک با کارشناسان شرکت هيرو تجارت در ارتباط باشيد. اسيد لاکتيک ?? درصد خوراکي است. از اين اسيد براي بهبود طعم و ماندگاري بيشتر مواد غذايي استفاده مي شود. اين اسيد را مي توانيد در مواد غذايي و نوشيدني ها از جمله، گوشت، کيک، پنير، بستني، سبزيجات، آبجو و ساير مواد غذايي بيابيد.
براي خريد اسيد لاکتيک مرغوب و درجه يک مي بايست از مراکز معتبر و با سابقه ايران خريد کنيد . از جمله مراکزي که اين ماده شيميايي را با بالاترين کيفيت عرضه مي کند ، شرکت هيرو تجارت مي باشد .

چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما  وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی