سولفات آمونیوم


سولفات آمونیوم چیست؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید سولفات آمونیوم ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.
آمونیوم سولفات| Ammonium Sulfate یک نمک معدنی است. این ترکیب به شکل جامد سفید رنگ و بدون بو می باشد که عمده مصرف آن در کشاورزی است و می تواند موجب بهبود خواص و کم شدن pH خاک های قلیایی شود و همچنین در تأمین ازت و گوگرد مورد نیاز برای نمو گیاهان موثر است. این ماده در خاک هایی که میزان نیتروژن کمی دارند کاربرد دارد . سولفات آمونیوم یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی NH4)2SO4) می باشد که در صنعت با نام هایی همچون سولفات دی آمونیوم یا نمک دی آمونیوم اسید سولفوریک شناخته شده است


اگر نامي از کودهاي ازت (N) براي توليد محصولات زراعي هم شنيده‌ايد به همين ترکيب آمونيوم سولفات اشاره دارد.
اين ماده يکي از اولين و پرکاربردترين کودهاي ازت است اما در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد! اما اگر به طور ويژه در مواردي به کودهاي حاوي N و گوگرد (S) نياز باشد، اين ترکيب معدني، بسيار با ارزش خواهد بود. حلاليت بالاي آن موجب شده که براي بسياري از کاربردهاي کشاورزي مصرف شود.

انواع دي آمونيوم سولفات:
با توجه به نوع فاز و حالتي که دارد، انواع گوناگوني دارد و هر نوع آن براي امور مختلفي مورد استفاده قرار مي گيرد که مهمترين انواع آن به صورت زير مي باشد:

دي آمونيوم سولفات گرانولي
دي آمونيوم سولفات کريستالي
دي آمونيوم سولفات پودري

سولفات آمونيوم شامل ترکيبات آلي و پروتئين ها بوده و يکي از عوامل رشد گياهان نيز به شمار مي رود. در طول مراحل نمو به مواد مفيد و آب نياز دارد، مي تواند به شکل کود به خاک مرطوب وارد شود. به توصيه متخصصان زمان اضافه کردن آن به خاک نيز حائز اهميت است. اين ماده شيميايي با نام هاي ديگري همچون: دي آمونيوم سولفات، سولفايت، سولفات هيدروژن آمونيوم در نيز در بازار شناخته مي شود.

نام محصول:

سولفات آمونيوم

فرمول شيميايي:

(NH4)2SO4

جرم مولکولي:

132.14 گرم بر مول

شکل ظاهري:

جامد سفيد رنگ

چگالي:

1.77 گرم بر سانتيمتر مکعب

ميزان نيتروژن:

21 درصد

ميزان گوگرد:

24 درصد 


روش‌هاي توليد سولفات آمونيوم :
اين ترکيب شيميايي از طريق تيمار آمونياک، اغلب به عنوان يک محصول جانبي خروجي از کوره‌هاي کک، در حضور اسيد سولفوريک تهيه مي‌شود؛ اين معادله را در قسمت زير مشاهده مي‌کنيد:
 ?NH3 + H2SO4 ? (NH4) 2SO4

مخلوطي از گاز آمونياک و بخار آب به يک راکتور وارد مي‌شود؛ رآکتور، حاوي محلول اشباع سولفات آمونيوم و حدود ? تا ?? اسيد سولفوريک آزاد در دماي ?? درجه سانتيگراد است.
اسيد سولفوريک غليظ براي تنظيم محيط اسيدي محلول و حفظ سطح اسيد آزاد به آن اضافه مي‌شود. گرماي واکنش، دماي راکتور را در ?? درجه سانتيگراد، ثابت نگه مي‌دارد.
سولفات آمونيوم خشک و پودري با پاشش اسيد سولفوريک در محفظه واکنش، پر شده از گاز آمونياک، تشکيل مي‌شود. گرماي واکنش، تمام آب موجود در سيستم را تبخير مي‌کند و يک نمک پودري تشکيل مي‌دهد.

اين ماده از گچ با فرمول شيميايي CaSO4.2H2O نيز توليد مي‌شود. گچ به قطعات بسيار ريز، خرد شده و به محلول کربنات آمونيوم اضافه مي‌شود.
کربنات کلسيم به صورت جامد رسوب مي‌کند و سولفات آمونيوم را در محلول باقي مي‌گذارد. اين واکنش را در قسمت زير مشاهده مي‌کنيد:
?CO3 (NH4) + CaSO4? (NH4) 2SO4 + CaCO3

ويژگي‌هاي ساختاري:
آمونيوم سولفات، نمکي از آمونياک و اسيد سولفوريک است. در شرايط دما و فشار استاندارد، اين ترکيب به شکل دانه‌هاي ريز سفيد يا بلورهاي کريستالي در مي‌آيد. اين ماده در الکل يا آمونياک مايع، حل نمي‌شود. کمي خاصيت جذب رطوبت دارد و در رطوبت نسبي بالاي ?? درصد (در دماي ?? درجه سانتيگراد) آب را از هوا جذب مي‌کند.
سولفات آمونيوم در دماي کمتر از ??.?- درجه سانتيگراد خاصيت فروالکتريک پيدا مي‌کند. در دماي اتاق، در سيستم ساختاري ارتورومبيک متبلور مي‌شود.

خواص کود سولفات آمونيوم :
اين کود شيميايي داراي مزايايي بسيار زيادي است و مهمترين خواص آن براي کشاورزي عبارتند از:
نيتروژن کارآمد و گوگرد در دسترس گياه را فراهم مي کند
به رشد گياه کمک مي کند
مواد مغذي خاک هاي قليايي را افزايش مي دهد
محتواي نيتروژن خاک را بالا نگه مي دارد
رشد گياهان و چمن ها را تحريک مي کند
به راحتي با ساير کودهاي نيتروژن دار ترکيب مي شود
اسيديته خاک را بالا مي برد
در آب محلول است

ويژگي سولفات آمونيوم :
محلول در آب
خلوص بالا
نقطه ذوب بالا
بهبود کيفيت محصولات
قيمت به صرفه
زمان و ميزان مصرف کود سولفات آمونيوم
لطفا به اين موضوع دقت کنيد که انتخاب نوع کود و آزمايشات خاک مهم است. شما مي توانيد از کارشناسان مربوط به اين رشته کمک بگيريد زيرا دوز مصرف آن ها بايد کاملا کنترل شده باشد. به دليل دسترسي آسان اغلب مورد استفاده کشاورزان بوده که عمده کاربرد آن در فصل بهار مي باشد.

استفاده از سولفات آمونيوم در دوزهاي بالا مي تواند موجب مشکلات زير شود:
افزايش غلظت نمک در خاک
ايجاد اثر سمي در خاک
عامل خرابي گياه

کاربردهاي رايج سولفات آمونيوم :
اين دسته از مواد شيميايي در صنعت کشاورزي موجب بهبود کيفيت و رشد گياهاني مانند پسته، ذرت، سويا، انگور، مرکبات پنبه، برنج و گندم، پياز، سير و موسيرمي شود.
ماده موثر براي کمک به رشد و پرورش برخي باکتري ها
در صنايع نساجي (پارچه ها و کاغذ ها و توليد ابريشم)
تنظيم کننده اسيديته در آرد و نرم کننده خمير نان
پودر کپسول آتش نشاني و مواد ضد شعله
نمک هاي آمونيوم (آمونيوم پرسولفات)
عامل رسوب دهنده خوب براي پروتئين ها
توليد واکسن ها در طول فرآيند تصفيه
تصفيه آب آشاميدني براي گندزدايي
حشره کش (حذف علف هاي هرز، علف کش و قارچ کش)
صنعت چرم و دباغي (برنزه کردن چرم)
يک ضد عفوني کننده
توليد بردهاي مدار چاپي
نگهدارنده چوب
داروسازي
صنايع چوب (تخته چوب ها)
مرغ داري و دامداري
صنعت رنگ رزي
آبکاري
تهيه نايلون
خوراک دام
پردازش کروم و طلا
توليد هيدروژن سولفيد
عامل استحکام مايعات حفاري
مواد شوينده
ضد عفوني کننده ها
گالوانيزه کردن آهن
مزايا سولفات آمونيوم
کمک به رشد گياه
قابل ترکيب با کودهاي ازت
افزايش اسيديته خاک
تحريک خاصيت قليايي خاک
توليد نيتروژن
شرايط نگهداري از آمونيوم سولفات

استفاده از اين ترکيب با کدام مواد شيميايي ديگر مي تواند انجام پذيرد؟
 کود هايي که مي توانند با ماده ي فوق ترکيب شوند و به خاک اعمال و ذخيره گردند عبارتند از:
NNS،
سوپرفسفات ساده و تريپل
K2SO4
2MgSO4
MOP يا پتاسيم کلريد
از جمله موادي که مي توانند با ماده ي فوق ترکيب شوند اما بيشتر از 2 الي 3 روز در خاک ذخيره نمي شوند عبارتند از:

Ca(NO?)?
CAN
 اوره
potash ammonium nitrate
موادي که نمي توانند با ماده ي فوق ترکيب شوند عبارتند از:
 CaCN?
خاکستر و سنگ فسفات
 بعد از افزوده شدن AS به خاک اين محصول به اجزاي سازنده اش تبديل مي شود و بر روي سطح خاک باقي مي ماند. در صورت باقي ماندن اين ماده بر روي سطح خاک ممکن است در شرايط قليايي به صورت گاز متصاعد شود. بنابراين مهم است که بعد از اعمال اين ماده به خاک، آن را مخلوط نماييد تا بر روي سطح باقي نماند. اين کار را حتما قبل از بارش باران و يا آبياري انجام دهيد.

نکاتي براي استفاده از کود آمونيوم سولفات در کشاورزي:
اين کود کشاورزي در درجه اول در مواردي که نياز به مکمل‌هاي تغذيه گياه احساس شود، استفاده مي‌شود.  N و S براي تأمين نياز غذايي گياهان در حال رشد ضرورت دارند.
از آنجا که اين کود نيتراته فقط ??? نيتروژن دارد، منابع کود ديگري نيز وجود دارند که غلظت بيشتري را فراهم مي‌کنند. اين يعني خريد و استفاده از آن مي‌تواند مقرون به صرفه باشد.
اين کود ازته براي برنج غالباً در خاک‌هاي غرقابي مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ جايي که کودهاي پايه نيتراته چندان کارايي ندارند.
منبع آب حاوي غلظت‌هاي قابل توجهي از کلسيم، منيزيم يا سديم است. سولفات آمونيوم با خلوص بالا براي اين منظور استفاده مي‌شود تا نازل‌هاي آبياري را مسدود نکند.

پس از افزودن اين کود شيميايي به خاک، اين کود به سرعت حل شده و به اجزاي تشکيل دهنده خود يعني آمونيوم و سولفات تبديل مي‌شود. اگر آن را در سطح خاک اضافه کنيد، ممکن است آمونيوم در شرايط قليايي، مستعد خروج گاز باشد.
در اين شرايط، بهتر است در اسرع وقت، مواد در خاک را با هم ادغام کنيد. اين کار را مي‌توانيد قبل از آبياري انجام دهيد تا در اثر رطوبت، کود بتواند به خوبي حل شود و در دسترس گياه قرار بگيرد.
اکثر گياهان قادرند از هر دو شکل آمونيوم و نيترات، N را براي رشد استفاده کنند. در خاک‌هاي گرم، ميکروب‌ها به سرعت شروع به فعاليت مي‌کنند.
تبديل آمونيوم به نيترات در فرآيند نيتريفيکاسيون اتفاق مي افتد. در طي اين واکنش، يون هيدروژن آزاد مي‌شود که در نهايت، pH خاک پس از استفاده مکرر گياه از منبع مغذي، کاهش مي‌يابد. به دليل فرايند نيتروژن سازي، اين ماده اثر اسيدي بر روي خاک دارد.
براي دست يافتن به توليد پايدار ضروريست تا مديريت مصرف کودهاي شيميايي محتوي نيتروژن در دستور کار بهره‌برداران قرار گيرد. استفاده از کود سولفات آمونيوم با توجه به ويژگي هاي خاک هاي ايران از جمله آهک بالا، PH بالا، و کمبود کربن آلي و همچنين لحاظ کردن شرايط اقليمي به ويژه در مناطق سردسير و با لحاظ کردن ضريب آبشويي کمتر کود سولفات آمونيوم بايد به عنوان اولويتي اساسي مدنظر قرار گيرد.

به طور ويژه مصرف اين کود در باغات پسته، گردو، پرتقال، انگور، سيب، کيوي، و ميوه هاي دانه‌دار و هسته‌دار بايد مورد توجه ويژه قرارگيرد. همچنين محلول پاشي کود سولفات آمونيوم در مزارع گندم به عنوان کالاي استراتژيک و تضمين کننده امنيت غذايي کشور بايد مورد توجه قرارگيرد چرا که محلول پاشي مزارع گندم با سولفات آمونيوم موجب افزايش درصد پروتئين گندم و در نتيجه بهبود کيفيت آرد و نان توليدي در کشور مي گردد.

در صورتي که آبياري بعد از کود دهي با تأخير صورت گيرد، سولفات آمونيوم بين 5 تا 10 مرتبه کمتر از اوره اتلاف ازت دارد و نشان داده شده است برنج توليد شده تا 900 کيلوگرم در هکتار افزايش توليد داشته است.
اگر بصورت سرک استفاده شود، گوگرد را فورا در اختيار بوته‌ها و گياهان قرار مي دهد.
کلزا در ميان دانه هاي روغني تجاري بيشترين نياز  را به گوگرد دارد. استفاده از کودهاي ازته بدون گوگرد حتي مي تواند موجب کاهش بازده توليد کلزا شود. سولفات آمونيوم، گوگرد مورد نياز گياه کلزا را به فرم سولفات در اختيار گياه قرار مي دهد که گوگرد محلول اين کود به سرعت در دسترس ريشه ها قرار مي گيرد.

کود سولفات آمونيوم داراي بهترين ترکيب به منظور تشکيل اسيدهاي آمينه و در نتيجه پروتئين ها در پسته، بادام و گردو براي پر شدن مغز اين محصولات کشاورزي مي باشد.

افزودن محلول حاوي کود آمونيوم سولفات سولفامون به سموم علف کش و آفت کش، تأثير آن ها را بهبود مي بخشد. افزايش بازدهي سموم علف کش با استفاده از آمونيوم سولفات، زماني که آب استفاده شده حاوي غلظت قابل توجهي از کلسيم، منيزيم يا سديم باشد، مؤثرتر است. براي اين منظور اغلب از سولفات آمونيوم گرانوله و با درصد خلوص بالا استفاده مي شود تا به خوبي در آب حل شود و از انسداد نازل هاي پاشش جلوگيري شود.

کود سولفات آمونيوم در مقايسه با ساير کودهاي ازته (نظير نيترات آمونيوم و اوره) کمتر از خاک شسته مي شود، سولفات موجود در سولفات آمونيوم علاوه بر خاصيت اصلاح کنندگي خاک هاي قليايي و آهکي جذب گياه هم مي شود و گوگرد مورد نياز گياهان و درختان را تأمين مي‌کند. سولفات آمونيوم بهترين کود ازتي براي خاک هاي قليايي و آهکي ايران شناخته شده است (به دليل اينکه علاوه بر دارا بودن ازت، هم اسيدزا است و هم داراي مقداري گوگرد به عنوان ماده غذايي است).

نکات ايمني (MSDS) آمونيوم سولفات :
زماني که با اين مواد کار مي کنيد از ماسک، دستکش و عينک استفاده کنيد.
در صورت تماس اين مواد با بدن، آن را با آب بشوييد و به پزشک مراجعه کنيد.
استفاده از آن در دوزهاي بالا مي تواند باعث تحريک پوست و بروز مشکلات پوستي و تنفسي شود.
لطفا هنگام استفاده از اين کود دقت فرماييد چون مصرف آن در دوزهاي کنترل نشده مي تواند باعث آسيب به محيط زيست شود.
در حين کار با اين کود از لباس مناسب استفاده کنيد و در صورت آلوده شدن آن را عوض کنيد.
از مجاورت طولاني مدت با اين ماده بپرهيزيد و از بلع و استنشاق آن خودداري کنيد.

شرايط نگهداري :
کيسه‌هاي حاوي ترکيب آمونيوم سولفات بايد در انبارهاي خشک و خنک، داراي تهويه قوي و به دور از گرما و حرارت نگهداي شود. اين ماده را از مواد آتش زا جدا کنيد. سعي کنيد گرد و غبارات منتشر شده از اين ترکيب را تنفس نکنيد.
کارگران انبارهاي محل نگهداري اين ماده بايد از دستکش، ماسک و لباس کار مخصوص استفاده کنند.
کيسه‌ها يا مخازن مخصوص انبار کردن اين ماده شيميايي را بايد با برچسب‌هاي ايمني و مشخصات فني آن علامت گذاري کنيد.
از نگهداري در نزديکي مواد ناسازگار مانند اکسيد کننده‌ها خودداري کنيد.
ظروف و کيسه‌ها را کاملاً درب بسته نگه داريد.

در حال حاضر شرکت هيرو تجارت به عنوان يکي از تامين کنندگان محصولات شيميايي کشور, طيف گسترده اي از مواد شيميايي صنعتي را از برند هاي معتبر در اختيار توليد کنندگان قرار مي دهد. براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانيد با همکاران ما در ارتباط باشيد.
براي آگاهي از قيمت با کارشناسان ما در ارتباط باشيد.

ما، در شرکت هيرو تجارت با افتخار خدمات و محصولات شگفت‌انگيز خود را به مشتريان و شرکت‌هاي عزيز ارائه مي‌دهيم. در هيرو تجارت به ايجاد روابط قوي و بلندمدت با مشتريان خود اهميت مي‌دهيم و همواره به دنبال شراکت‌هاي موفق و مستدام هستيم.

چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما  وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی