مونو دی گلیسرید


مونو دی گلیسیرید چیست؟
شرکت هیرو تجارت یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است و این محصول را با کیفیت عالی و به قیمت مناسب به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. در صورت تمایل به خرید مونو دی گلیسیرید ، لطفاً با همکاران ما تماس بگیرید.مونو دی گلیسیرید اسیدهای چرب (E471) به یک ماده افزودنی غذایی متشکل از دی گلیسیریدها و مونوگلیسیریدها اطلاق می‌شود که به عنوان امولسیفایر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مخلوط همچنین گاهی اوقات به عنوان گلیسیرید جزئی شناخته می‌شود. یک مونوگلیسیرید نوعی امولسیفایر است که در آن اسید استیک با گلیسیرید متصل است.


با وجود فعاليت امولسيون‌کننده کم آن، ويژگي‌ها و کاربردهاي زيادي  دارد. ترکيبي از مونو دي گليسيريدهاي اتوکسيله‌شده مايع و چربي‌هاي هيدروژنه مي‌تواند کيفيت چربي‌ها را بهبود بخشد. به عنوان مثال، مارگارين که با تغييرات دما و دامنه وسيع پلاستيک‌سازي مشخص مي‌شود، مي‌تواند با آن‌ها توليد شود.
منو دي گليسيريد اتوکسيله مي‌تواند به عنوان روکش محافظ براي محصولات گوشتي، آجيل و ميوه‌ها براي بهبود ظاهر، بافت و ماندگاري آن‌ها استفاده شود. مقادير کمي از e471 براي بهبود بافت و پايداري، جلوگيري از جدا شدن روغن و افزايش عمر مفيد به غذاهاي بسته‌بندي‌شده و يخ‌زده اضافه مي‌شود.

منابع طبيعي اسيدهاي چرب و مونو  دي گليسريدها عبارتند از:
روغن هاي گياهي مانند سويا
دانه انگور
کلزا
آفتابگردان
پنبه دانه
نارگيل
و روغن نخل
تفاله گياهي مانند تفاله انگور يا تفاله گوجه فرنگي؛ و همچنين برخي از چربي هاي حيواني.مونو دي گليسريد سابقه توليد و استفاده گسترده اي دارند که امکان توليد اقتصادي تر با خلوص بيشتر و کيفيت ثابت تر را فراهم مي کند.

مهمتر از همه، صرف نظر از منبع يا نحوه توليد، مونو و دي گليسيريدها مشمول همان استانداردهاي سختگيرانه ايمني مواد غذايي هستند که براي توليد همه غذاها اعمال مي شود.

توليد مونو دي گليسيريد :
مونوگليسيريدها و دي گليسيريدها هر دو به طور طبيعي در روغن‌هاي مختلف بذر وجود دارند، اما غلظت آن‌ها معمولاً کم است و توليد صنعتي در درجه اول با يک واکنش گليسيروليز بين تري‌گليسيريدها (چربي‌ها / روغن) و گليسيرين حاصل مي‌شود. در هنگام توليد، مونو دي گليسيريدها مي توانند از چربي‌هاي حيواني يا روغن‌هاي گياهي (روغن سويا، کلزا، روغن آفتابگردان، روغن پنبه‌دانه، روغن نخل يا روغن نارگيل) به عنوان ماده اوليه استفاده کنند. از يک کاتاليزور قليايي با درجه حرارت بالا براي ايجاد ترکيبي از مونو، دي و تري‌گليسيريدها و مقدار کمي گليسرول استفاده مي‌شود.

مونوگليسيريدها مي‌توانند با استفاده از روش‌هاي تقطير از اين مخلوط جدا شوند و سپس بيشتر پردازش شوند تا به ماده ديگر قابليت اضافي در فرمول داده شود. اسيدهاي چرب از هر منبع از نظر شيميايي يکسان هستند. مونو- و دي‌گليسيريدها روي پروتئين گلوتن در محصولات پخته‌شده تأثير دارند. با تشکيل خمير نان، گلوتن براي به دام انداختن گازهاي باقي‌مانده، يک شبکه الاستيک ايجاد مي‌کند و باعث بلند شدن خمير مي‌شود. با داشتن شبکه ضعيف، ممکن است گازها از بين بروند و باعث کاهش تلفات در حجم نان شوند. استفاده از آنزيم داتم يا گاهي اوقات مونوگليسيريدهاي اتوکسيله‌شده در فرمولاسيون شما به بهبود اين شبکه کمک خواهد کرد.

روش توليد صنعتي:
تري گليسيريدها با گليسيرين و يک کاتاليزور در يک راکتور در دماي بالا (بيش از 200 درجه سانتيگراد / 392 درجه سانتيگراد) واکنش داده مي شوند تا زنجيره اسيدهاي چرب از تري گليسيريد به مونو و دي گليسيريد با ويژگي هاي مورد نظر تبديل شود. نتيجه اين فرآيند مخلوطي از مونو، دي و تري گليسيريد است.


 

فرمول شيميايي:

C21H42O4

گريد:

غذايي

شکل ظاهري:

پودر سفيد رنگ يا گرانول

خواص:

امولسيفاير مونوگليسريدها داراي خاصيت چربي دوست هستند و بنابراين تعداد HLB پاييني دارند.

عملکرد:

امولسيون کننده در صنعت نان، لبني و روغن

حلاليت در آب:

نامحلول

شناسه غذايي:

E471

شکل کريستالي:

آلفا و بتا. فرم آلفا کاربردي ترين در محصولات نانوايي است. 


پارامترهاي کيفيت براي عملکرد بهينه مونو دي گليسيريد :
نقطه ذوب: وضعيت فيزيکي محصول را کنترل مي کند.
محتواي مونوگليسريد: محصولات تجاري موجود از 40? تا 95? محتواي منوگليسريد متفاوت است.
شکل کريستالي: آلفا و بتا. فرم آلفا کاربردي ترين در محصولات نانوايي است.
تعادل هيدروفيل/ليپوفيل (HLB): در مولکول مونوگليسريد، گليسرول “سر” آبدوست است، به اين معني که به آب و زنجيره اسيدهاي چرب – يا “دم” – چربي دوست است، به اين معني که به نفع روغن است. عدد تعادل آبدوست-ليپوفيل (HLB) نشان دهنده حلاليت يک امولسيفاير است و مقياس مقداري بين 0 تا 20 است.
مونوگليسريدها داراي خاصيت چربي دوست هستند و بنابراين تعداد HLB پاييني دارند (3-6)

مونوگليسيريدها چيستند؟
تمام گليسيريدها از يک مولکول گليسيرين و همچنين يک يا چند زنجيره از اسيد چرب  توليد مي شوند:
مونوگليسيريدها داراي يک زنجيره از اسيد چرب مي باشند.
دي گليسيريدها داراي دو زنجيره اسيد چرب هستند.
تري‌گليسيريدها شامل سه زنجيره اسيد چرب مي باشند.
بر طبق سنجش سازمان بهداشت جهاني (WHO)، مونو دي‌گليسيريدها حدودا 1% از گليسيريدهاي مصرفي شما را شامل مي‌شوند. اين‌ها به‌صورت طبيعي در روغن‌هاي خاص و همچنين در خوراکي‌هاي فرآوري‌شده موجود هستند. بيشتر چربي‌ها از جمله روغن‌هاي گياهي و چربي‌هاي حيواني از تري‌گليسيريد تشکيل شده‌اند. تري‌گليسيريدها نقش مهمي در سلامت قلب دارند. آزمايشگاه معمولاً در طي آزمايشاتي که براي کلسترول انجام مي‌دهند ميزان تري‌گليسيريد را مورد بررسي قرار مي‌دهند. زماني که مونو دي‌گليسيريدها به جريان خون وارد مي‌شوند به تري‌گليسيريدها تبديل خواهند شد.

کاربرد مونو دي گليسيريد :
مونوگليسريد صنايع غذايي در نان، روغن‌ها و مارگارين، لبنيات، شيريني و شکلات استفاده مي‌شود. باعث انحلال فاز آب و روغن شده و سبب بهبود بافت مواد غذايي مي‌گردد. رايج‌ترين نوع امولسيفايري که در صنايع غذايي مصرف مي‌شود مونو دي‌گليسيريد است. مونو دي گليسيريد باعث افزايش نرمي مغز نان و کيک‌هاي اسفنجي با کنترل اندازه حباب‌هاي خمير شده و بهبود مقاومت و کاهش چسبندگي خمير مي‌گردد. يکي از مهم‌ترين مواد غذايي مصرفي روزانه نان مي‌باشد که مونو دي‌گليسيرد يکي از رايج‌ترين محصولات جهت افزايش کيفيت آن مي‌باشد. 
 
در حلوا شکري، مونو دي گليسيريد از دو فاز شدن آن جلوگيري کرده و همچنين باعث نرمي بافت آدامس و راحت جويدن آن مي‌شود. اين ماده در پنير پيتزا با بهبود بافت و پخش چربي در آن باعث بهبود رفتار ذوب پنير مي‌شود. مونو دي گليسيريد بيشتر به شکل پودري بکار برده مي‌شود چراکه تعيين ميزان آن‌ها به اين شکل بسيار راحت‌تر است. اين امولسيفاير باعث مي‌شود که آب و روغن به راحتي با هم مخلوط شده و در کنارهم با افزايش تجزيه نشاسته سبب نرمي و تردي در محصول نهايي شود.
امولسيفاير مونو دي گليسيريد :
مونوگليسيريد E471 به عنوان يک امولسيفاير شناخته مي‌شود که يک نوع راه حل براي فرآوري بهينه و تهيه درست فرمولاسيون محصولات صنايع غذايي به حساب مي‌آيد. مونو دي گليسيريدها همانطور که از نامشان پيداست، محتواي يک مولکول اسيد چرب هستند، در صورتي که دي گليسيريدها از دو زنجيره اسيد چرب ساخته شده‌اند.

مونو دي گليسيريدها در علم شيميايي به عنوان جزئي از اسيدهاي چرب شناخته مي‌شوند و از افزودني‌هاي مهم صنايع غذايي نيز هستند. انواع مختلف دانه‌هاي روغني، توليد کننده طبيعي مناسبي براي مونو دي گليسيريد يا به عبارتي امولسيفاير مونو دي گليسيريد هستند. از آنجايي که توليدات طبيعي مونو دي گليسيريد با غلظت پاييني رخ مي‌دهد، به وسيله واکنش گليسروليز بين تري گليسيريدها يعني چربي‌‌ها به همراه روغن‌ها و گليسرول‌ها توليدات صنعتي اين ماده شيميايي انجام مي‌شود.

موارد استفاده از مونو دي گليسيريد :
1-عنوان قارچ کش براي غذا و دارو 
فعاليت ضد باکتريايي قوي دارد.
مي توان از آن براي نگهداري فرآورده هاي گوشتي، لبنيات، آبجو، سس سويا و غيره و همچنين براي نگهداري پرتقال، هلو، ليچي و ساير ميوه ها استفاده کرد.
2- به عنوان امولسيفاير، امولسيفاير کمکي، تثبيت کننده و نگهدارنده 
مونو و دي گليسيريد اسيدهاي چرب را مي توان به عنوان نرم کننده نان در فرآوري مواد غذايي، به عنوان کف زدا براي محصولات سويا، به عنوان امولسيفاير و تثبيت کننده در محصولات لبني، مارگارين و شيريني استفاده کرد.
دوز عمومي 0.3? – 0.5? است.
به عنوان سس سويا، مقدار کف زدا براي شير سويا و نوشيدني هاي اسيد لاکتيک 0.1? است.به عنوان عوامل چکه کننده و عوامل ضد مه در فيلم هاي پلاستيکي؛ به عنوان روان کننده ها و عوامل آنتي استاتيک در پردازش پلاستيک.
همچنين براي تهيه کرم هاي آرايشي، کرم ها و لوسيون ها استفاده مي شود.
دوز مرجع براي محصولات لبني، مارگارين و شيريني ها 0.3? – 0.5? است.
دوز ضد کف براي سس سويا، شير سويا و نوشيدني هاي اسيد لاکتيک 0.1? است.

3-مورد استفاده در محصولات شيميايي روزانه :
وقتي HLB>3.7، مونو دي گليسريد اسيدهاي چرب امولسيون کننده امولسيون W/O هستند.آن ها مواد خام ايده آل براي محصولات خامه اي هستند.از آن ها در داروسازي نيز استفاده مي شود و براي تهيه پمادهاي خنثي استفاده مي شود.

بهبود کيفيت غذا :
مونو دي گليسيريدها يکي از بسياري از افزودني‌هاي غذايي هستند که به تامين مواد غذايي مدرن و ايمن کمک مي‌کنند و در عين حال کيفيت بسياري از محصولات غذايي را که ما هر روز مي‌خوريم افزايش مي‌دهند – به سس‌هاي سالاد خامه‌تر فکر کنيد، ناني که مقدار مناسبي نرم و مرطوب باشد و ميوه ها و سبزيجاتي که اوج تازگي و کيفيت خود را حفظ مي کنند.

محصولات با کيفيت نه تنها خوردن را لذت بخش تر مي کنند، بلکه با اطمينان از اينکه محصولات موجود در قفسه ها نيازهاي مصرف کننده را برآورده مي کنند و يکپارچگي خود را در طول عمر مفيد خود حفظ مي کنند، به کاهش ضايعات و بهبود امنيت غذايي و تنوع غذايي کمک مي کنند.

غذاهاي حاوي مونو دي گليسيريد :
مونو و دي گليسيريدها مي توانند در بسياري از غذاهاي فرآوري شده مانند:
کره انواع آجيل
قهوه هاي خامه اي
نان
محصولات پخته شده
بستني
سس مايونز
نان ذرت مکزيکي
مارگارين
غذاي يخ زده
نوشيدني بدون الکل
آب نبات
آدامس
رويه زده شده
برخي از جايگزين هاي گوشت و گوشت هاي فرآوري شده
غذاهايي که حاوي مونو و دي گليسيريد هستند فقط در قفسه هاي فروشگاه هاي مواد غذايي وجود ندارند.آن ها همچنين مي توانند در بسياري از مواد غذايي در فست فودهاي زنجيره اي و رستوران ها وجود داشته باشند. 
برخي از غذاهاي حاوي آنها عبارتند از:
نان
شيريني هاي رولتي
بيسکوييت
سيب زميني سرخ شده
ميلک شيک
نحوه استفاده مونو دي گليسيريد
مونو دي گليسيريد در آب نبات و شکلات
مونو دي گليسيريدهاي اسيدهاي چرب مي توانند به طور موثري از جداسازي روغن تافي و تافي جلوگيري کنند.از تبلور شکر شکلاتي و جدا شدن روغن و آب جلوگيري کرده و حس لطيف را افزايش مي دهد. دوز مرجع 0.2? – 0.5? است.

مونو دي گليسيريد در بستني :
مي تواند بافت ها را به طور مساوي مخلوط کند، بافت ها خوب، صاف، فعاليت پف کنندگي هستند و حفظ شکل را بهبود مي بخشد.

مونو دي گليسيريد در مارگارين :
مي تواند از جداسازي و طبقه بندي روغن از آب جلوگيري کند و کيفيت محصولات را بهبود بخشد.

مونو دي گليسيريد در نوشيدني ها :
افزودن به نوشيدني هاي پروتئيني حاوي چربي مي تواند ثبات را بهبود بخشد و از شناور شدن روغن و ته نشين شدن پروتئين جلوگيري کند.
همچنين مي توان از آن به عنوان تثبيت کننده در اسانس امولسيون شده استفاده کرد.

مونو دي گليسيريد در نان :
مي تواند ساختار خمير را بهبود بخشد، از پيري نان جلوگيري کند، نان نرم است، حجم آن افزايش مي يابد، کشسان است و ماندگاري آن طولاني مي شود.

مونو دي گليسيريد در کيک :
سازگار با امولسيفايرهاي ديگر، به عنوان عامل کف کننده براي کيک، و تشکيل يک کمپلکس با پروتئين براي توليد يک فيلم حبابدار متوسط و افزايش حجم کيک.

مونو دي گليسيريد در بيسکويت ها :
افزودن به خمير باعث مي شود روغن به طور يکنواخت در حالت امولسيون پخش شود، به طور موثري از تراوش روغن جلوگيري کند و شکنندگي بيسکويت ها را بهبود بخشد.


ايمن مونو دي گليسيريدها :
مونو دي گليسيريدها توسط سازمان غذا و داروي ايالات متحده به عنوان GRAS (به طور کلي به عنوان ايمن شناخته مي شوند) در نظر گرفته مي شوند و ايمني آن ها توسط نهادهاي نظارتي در سراسر جهان به رسميت شناخته شده و تأييد شده است.
به همين دليل، مونو دي گليسيريد را مي توان بدون هيچ محدوديتي به جز الزام توليدکنندگان براي رعايت شيوه هاي توليد خوب در مواد غذايي استفاده کرد.

علاوه بر شواهد زيادي که ايمني مونو دي گليسيريدها را براي استفاده به عنوان افزودني هاي غذايي نشان مي دهد، به دليل وجود طبيعي و سطح پايين آن ها در روغن هاي دانه مانند روغن زيتون و روغن کلزا (کلزا) به طور ايمن براي چندين دهه مصرف شده اند.

به دليل وقوع آن ها در بدن انسان در نتيجه فرآيندهاي متابوليکي طبيعي است.

نکات  طلايي در خريد مونودي گليسريد :
درصد Mono ( بطور مثال GMS 90 يا GMS 40 )
منبع اوليه تامين روغن ( ذرت ، پالم ، سويا ، …)
درجه اشباعيت saturation
انديس يدي Iodin Value
اعتبار توليد کننده و فروش نده مونو دي گليسريد
البته به غير از اين موارد در هر صنعت نکات ديگري وجود دارد که بسته به همان کاربرد بايد مورد نظر قرار گيرد.

تمام محصولات شرکت هيرو تجارت، در انبار اختصاصي اين شرکت موجود بوده و اين اطمينان را براي مشتريان به وجود مي آورد که شرايط نگهداري در بهترين حالت استاندارد شده است.

ما، در شرکت هيرو تجارت با افتخار خدمات و محصولات شگفت‌انگيز خود را به مشتريان و شرکت‌هاي عزيز ارائه مي‌دهيم. در هيرو تجارت به ايجاد روابط قوي و بلندمدت با مشتريان خود اهميت مي‌دهيم و همواره به دنبال شراکت‌هاي موفق و مستدام هستيم.

چرا با هيرو تجارت همکاري کنيد؟
کيفيت بي‌نظير: ما به شدت تمرکز خود را بر کيفيت محصولات و خدماتي که ارائه مي‌دهيم، متمرکز مي‌کنيم. تيم ما از بهترين مواد اوليه استفاده مي‌کند و فرآيندهاي دقيق و کنترل کيفيت سختگيرانه را رعايت مي‌کند تا محصولاتي را ارائه کند که داراي بالاترين کيفيت هستند.

تنوع محصولات: ما مجموعه‌اي از محصولات گسترده و متنوع را در اختيار داريم. ما محصولاتي را ارائه مي‌دهيم که براحتي مي‌توانند نيازهاي شما را برآورده کنند. همچنين، ما قادر به سفارشي‌سازي محصولات براساس نيازهاي شما هستيم.
تحويل به موقع: ما به تعهداتمان در مورد تحويل به موقع و عملکرد سريع و مؤثر پايبنديم. همواره تلاش مي‌کنيم تا به شما محصولات را در زمان مقرر و در شرايط عالي ارائه دهيم.
قيمت رقابتي: با در نظر گرفتن تقاضاي شما و رقابت در بازار، ما قيمت‌هاي رقابتي و منصفانه‌اي را ارائه مي‌دهيم. ما به دنبال برقراري يک رابطه منصفانه و مستدام با شما هستيم و هميشه به دنبال راه‌حل‌هاي مقرون به صرفه براي شما هستيم.
خدمات مشتريان برتر: ما به خدمات مشتريان برتر اهميت مي‌دهيم. تيم پشتيباني ما همواره در دسترس است تا به شما کمک کند و به سوالات و نيازهاي شما پاسخ دهد. ما به ارتباط مستمر و شفاف با مشتريانمان اعتقاد داريم و در تمام مراحل رابطه تجاري با شما همراه خواهيم بود.

نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي: ما آماده ارائه نمونه‌هاي رايگان و آزمايشي از محصولات خود به شما هستيم تا از کيفيت و عملکرد آنها قبل از خريد رسمي اطمينان حاصل کنيد. اين به شما فرصت مي‌دهد تا قبل از تصميم‌گيري نهايي با محصولات ما آشنا شويد.

شراکت مستدام: ما به دنبال برقراري روابط تجاري مستدام و بلندمدت با مشتريان و شرکاي تجاري خود هستيم. با همکاري با هيرو تجارت ما مي‌توانيم يک تيم قوي تشکيل دهيم و با هم به رشد و پيشرفت بيشتر بپردازيم.

با توجه به مزايايي که هيرو تجارت مي‌تواند به شما ارائه دهد، ما دعوت مي‌کنيم تا با ما در تعامل باشيد و درباره نيازها و خواسته‌هاي خود صحبت کنيد. ما آماده همکاري با شما براي ارائه راه‌حل‌هايي مناسب و سفارشي شده هستيم.

براي کسب اطلاعات بيشتر، لطفاً با ما تماس بگيريد يا به بخش ارتباط با ما  وبسايت هيرو تجارت مراجعه کنيد. اميدواريم که بتوانيم در آينده نزديک با هم همکاري کنيم.

تماس با ما


شبکه های اجتماعی