آمونیاک خشک: بررسی آنالیز (چه آمونیاکی بهتر است و چرا؟)

آمونیاک یک ماده شیمیایی است که از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن تشکیل شده است. نشانه شیمیایی آمونیاک به عنوان NH3 تعیین شده است. آمونیاک در آب بسیار محلول است و اغلب به عنوان آمونیاک آبی استفاده می شود. آمونیاک شیمیایی با آب ترکیب می شود تا هیدروکسید آمونیوم را تشکیل دهد. آمونیاک خانگی یک محلول رقیق شده حاوی ۵ تا ۱۰ درصد آمونیاک است. از سوی دیگر، آمونیاک بی آب  یا خشک عمدتا آمونیاک خالص (بیش از ۹۹ درصد) است.

آمونیاک (NH3) یک ترکیب مهم نیتروژن و هیدروژن است. که با تجزیه طبیعی بدن حیوانات و گیاه تولید می شود. مرگ و انقباض گیاهان و حیوانات باعث ایجاد ترکیبات نیتروژن موجود در آنها می شود که آمونیاک را تجزیه می کنند. این ماده شیمایی نیز در خاک به صورت نمک های آمونیوم نیز وجود دارد. آمونیاک توسط سلول های بدن  نیز تولید می شود و سپس برای تولید اوره توسط کبد استفاده می شود. آمونیاک معمولا به شکل گاز و با بوی تند  است. این ماده به پوست، چشم، بینی، گلو و ریه ها آسیب وارد می کند. آسیب ریه و مرگ پس از قرار گرفتن در معرض غلظت بسیار بالا آمونیاک رخ داده است. این ماده شیمیایی برای بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی ضروری است و کاربرد های صنعتی مختلفی دارد.

آمونیاك اگر در محيط آزاد شود، با سایر مواد شیمیایی موجود در هوا واكنش می دهد این کار می تواند در آب موجود در هوا به شکل مه ایجاد شود. آمونیاک همچنین می تواند از خاک مرطوب و سطوح آب به هوا منتقل می شود. انتظار می رود که از طریق خاک به آرامی منتقل شود و توسط میکروارگانیسم ها تجزیه شود.

موارد استفاده آمونیاک

آمونیاک یک ماده شیمیایی تجاری است که برای تولید کود، پاک کننده های خانگی و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود. آمونیاک برای استفاده در صنایع کاغذ سازی نیز استفاده می شود. همچنین آمونیاک برای کنترل جلبک ها، باکتری ها و قارچ ها در سیستم های مصرف آب نیز استفاده می شود.

 

آمونیاک خشک

مایع آمونیاک خشک مایع منیزیم یا مایع روشن و بی رنگ است و از ناخالصی های مضر آزاد است. آمونیاک خشک حداقل ۹۹٫۹۵ درصد آمونیاک خالص است. آمونیاک بدون آب در هنگام استفاده به عنوان کود به یک مایع بدون رنگ  فشرده می شود. کشاورزان از این کود به صورت مایع استفاده می کنند تا به تولید ذرت کمک کنند. آمونیاک بی آب معمولا در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، اما هنگامی که مایع فشرده به هوا برسد به یک گاز بسیار خطرناک تبدیل می شود.

اگر آمونیاک خشک به پوست شما برسد، باعث سوختگی پوست می شود. اگر شما آن را در معرض هوا قرار دهید وارد ریه های شما می شود، این چیزی است که ممکن است باعث مسمومیت و حتی کشته شدن شما بشود. آمونیاک بی آب در فرم مایع بسیار سرد است و حدود ۳۰ درجه زیر صفر است .اگر  آن را بر روی پوست خود بزارید، می تواند  صدمات ناشی از یخ زدگی به پوست شما برساند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *